Hlavně stylově. Tak čeští horolezci vytyčili novou cestu na vrchol Ama Dablam

Hlavně stylově. Tak čeští horolezci vytyčili novou cestu na vrchol Ama Dablam
Jakub Kácha (vlevo) a Zdeněk Hák o víkendu stanuli na vrcholu nepálské velehory Ama Dablam.
6812 metrů vysoká hora, kterou Nepálci nazvali "Matka s perlovým náhrdelníkem", je i kvůli svému ikonickému tvaru oblíbeným cílem horolezců.
"Normální" cesta na vrchol vede po úbočí hory. Hák s Káchou ji absolvovali v rámci aklimatizace, kdy se na vršek dostalo celkem devět českých horolezců, včetně pětinásobného "osmitisícovkáře" Jana Trávníčka.
Hákovi s Káchou to ale nestačilo a na vrchol se vydali znovu, tentokrát téměř kolmou západní stěnou. Linka jejich výstupu vedla v podstatě přímo nahoru, a proto ji pojmenovali "Lančmít direct".
Foto: Zdeněk Hák
Jakub Šafránek Jakub Šafránek
17. 11. 2021 13:19
Podívejte se ve fotogalerii, jak čeští horolezci Zdeněk Hák a Jakub Kácha vyšplhali západní stěnou na nepálskou velehoru Ama Dablam.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy