Další české zlato z peřejí. Po Hilgertové je poprvé mistrem Evropy i kajakář Přindiš

Sport ČTK Sport, ČTK
2. 6. 2019 17:28
Kajakář Vít Přindiš vylepšil stříbrnou medaili z loňského kontinentálního šampionátu v Praze a ve francouzském Pau se stal poprvé mistrem Evropy ve vodním slalomu. Loni bronzový Jiří Prskavec skončil ve finále osmý. Medaile unikla o jedno místo kanoistce Tereze Fišerové.
Vítězný Vít Přindiš v cíli mistrovství Evropy
Vítězný Vít Přindiš v cíli mistrovství Evropy | Foto: Martin Hladík, kanoe.cz

Přindiš, jenž byl v Pau před dvěma lety druhý na mistrovství světa, získal ve 30 letech první titul v individuální kategorii. Ve finále předvedl čistou jízdu a coby šestý muž ze semifinále poté čekal, jak se povede jeho soupeřům.

"Jelo se mi výborně. Jízdy byly dobré, ale to nejlepší přišlo na konec. I když jsem měl docela pomalý začátek, závěr mi vyšel a dnes jsem do toho dal všechno, co bylo v mých silách. Můj první titul v seniorské kategorii, takže je to úžasný pocit," řekl kajakář USK Praha.

Nejvíce se mu přiblížil vítěz semifinále jedoucí jako poslední Dariusz Popiela z Polska, ale ztratil na Přindiše 77 setin. Třetí skončil s odstupem 1,24 sekundy domácí Francouz Quentin Burgi.

Nechyboval ani olympijský medailista a trojnásobný evropský šampion Prskavec, ale zajel o dvě a půl sekundy pomalejší čas než reprezentační kolega. Do finále nepostoupil zkušený Vavřinec Hradilek, který v semifinále minul předposlední branku.

Přindiš napodobil výkon Amálie Hilgertové, jež v prestižní kategorii kajakářek získala zlato v sobotu. Medailovou sbírku české výpravy v Pau doplňuje zlato z hlídek kajakářů a bronz ze závodu týmů singlkanoistek.

Na medaili dnes útočila i kanoistka Fišerová, ale nakonec skončila čtvrtá. Bronzová medailistka z loňského světového šampionátu zaznamenala ve finále pět dotyků branek a k cennému kovu jí chybělo 2,5 sekundy.

V dopoledním semifinále Fišerová chybovala jen jednou a postoupila do finále z prvního místa. Startovala tedy jako poslední, jízda jí však nevyšla.

"Ta jízda opravdu nebyla dobrá. Kazila jsem to odshora až dolů. Kupilo se to na mne a nedokázala jsem se s těma nervama poprat. Kdybych si i v půlce tratě řekla, tak teď pojedu jinak, tak by to možná ještě dopadlo dobře, ale tohle jsem nezvládla. Musím na tom do budoucna zapracovat," řekla Fišerová, která se teď bude soustředit na mistrovství světa v Seu.

Zlato získala Britka Mallory Franklinová, jež se v Pau před dvěma lety stala mistryní světa před stříbrnou Fišerovou. Ve finále neměla druhá žena ze sobotního závodu kajakářek jako jediná žádný dotyk a druhou Nuriu Vilarrublaovou ze Španělska porazila o více než deset sekund. Třetí byla Kimberley Woodsová, jež na vítěznou reprezentační kolegyni ztratila přes 15 sekund.

Mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Pau (Francie):

Muži:

K1: 1. Přindiš (ČR) 93,67 (0 tr. sekund), 2. Popiela (Pol.) -0,77 (0), 3. Burgi (Fr.) -1,24 (0), …8. Prskavec (ČR) -2,57 (0).

Ženy:

C1: 1. Franklinová (Brit.) 109,95 (0), 2. Vilarrublaová (Šp.) -10,20 (2), 3. Woodsová (Brit.) -15,44 (6), 4. Fišerová (ČR) -17,97 (10).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy