Rozstřílený kamion, zdechlina i chudoba. Mistra světa Tunku v přípravě zarazilo po-olympijské Rio

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
3. 5. 2018 12:50
Kajakář Ondřej Tunka, který loni senzačně získal titul mistra světa, má za sebou pestrou přípravu, včetně návštěvy Ria de Janeira, kde s ebude konat MS letos. "Po velice kvalitní zimní přípravě chci potvrdit, že zlato z loňského šampionátu ve Francii nebylo náhodné,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Ondřej Tunka v akci
Ondřej Tunka v akci | Foto: Kanoe.cz

Vraťme se nejprve k loňské sezoně. Předpokládám, že ji hodnotíte jako ve všech směrech povedenou?

To říci nemohu. Po čtyřech tradičních nominačních závodech sice převládala spokojenost, protože se mi podařilo ve velké domácí konkurenci protlačit do reprezentační trojice, která měla otevřené dveře na evropský i světový šampionát. Výsledky ze závodů Světového poháru i z mistrovství Evropy mě však moc nepotěšily, někdy jsem se nevešel ani do elitní desítky.

Zato na mistrovství světa ve francouzském Pau jste doslova zazářil…

Usmálo se tam na mě velké štěstí. Po semifinálové jízdě jsem se s odřenýma ušima dostal do finále a tuto jízdu mohu bez nadsázky označit jako famózní. A co se objevilo na výsledkové tabuli bylo něco neuvěřitelného: stal jsem se s náskokem dvou setin vteřiny mistrem světa!

Teď už se ale chystáte na novou sezonu, máte za sebou dlouhou přípravu. Byla v něčem výjimečná?

Především svojí pestrostí. Při dobrém finančním zabezpečení jsem si na začátku letošního roku dovolil s menší skupinou vodáků zajímavou cestu na Nový Zéland, pak následovalo soustředění v Austrálii a nakonec ještě reprezentační v Brazílii. Po těchto třech pobytech vstupuji do sezony s pozitivními dojmy.

Na Novém Zélandu vám šlo spíš o zábavu a odpočinek?

Kdepak, i když jsem tam byl bez trenéra. Protože jsme však bydleli v karavanu u vody, tak jsme si ji všichni užili. Náš program byl velice pestrý. Cestovali jsme po řekách i nádhernými kaňony, jezdili na kole, zkoušel jsem hrát golf - prostě bylo to úplně něco jiného, než na co jsem zvyklý z obvyklé přípravy.

A jak jste si užil šest týdnů v Austrálii?

Tam už na golf moc času nebylo (smích). Celá naše početná skupina trávila ve dvoufázových trénincích hodně času na vodě a zúčastnil jsem se i jednoho závodu. Nebyl jsem tam poprvé a mohu říci, že je opravdu zážitek trénovat v tak výborných podmínkách.

Jaký dojem na vás udělalo Rio de Janeiro, kde se před dvěma lety konala olympiáda?

Celý desetidenní pobyt jsem prožíval se smíšenými pocity. Hned při cestě z letiště byl vidět rozstřílený a hořící kamion. Z hezké pobytové čtvrti bylo blízko na pláž, kde nám nabízeli různé drinky. Stačilo však ujet kilometr ke kanálu a už jsme se vyhýbali hořícím odpadkům, objížděli jsme mrtvého koně a všude kolem převládala obrovská chudoba.

Pokud jde o olympijská sportoviště, tak u některých jsem měl dojem, že se moc nevyužívají. Lze tedy říci, že velice často nás něco překvapovalo, ale náš záměr mířil jiným směrem. Chtěli jsme se seznámit s tratí, na které se koncem září představíme na mistrovství světa.

V nejbližších deseti dnech vás čekají domácí nominační závody, ale vy máte díky loňskému zlatu z MS už dveře do reprezentace otevřené. Čím tedy pro vás za této situace budou?

Pojedu oba o tomto víkendu v Trnávce i za týden v pražské Troji a budu si je užívat. Mezi kajakáři se čeká dramatická bitva o jediné volné třetí místo, a to nejen mezi Hradílkem a Prskavcem, ale i několika dalšími slalomáři. Mám na mysli například Cvikla a Hilgerta. Mně půjde hlavně o to, aby se po mých jízdách neříkalo, že by si nominaci zasloužil někdo jiný.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze za miliardu

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze nejméně za miliardu korun. Oznámil to v úterý v tiskové zprávě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle generální ředitelky ÚZSVM Kateřiny Arajmu se jedná o dražbu s nejvyšší minimální cenou za dobu existence úřadu. Na svém webu již úřad zveřejnil výběrové řízení. Elektronická aukce začne 14. září a skončí 16. září. Dům ze 30. let 20. století patří k největším funkcionalistickým novostavbám v historickém jádru Prahy.

ÚZSVM převzal komplex Paláce Broadway do svého majetku v roce 2016 od tehdejší státní Správy železniční a dopravní cesty (nyní Správa železnic). Podle zákona úřad nejprve palác nabídl jiným státním institucím, žádná z nich ale o něj podle ÚZSVM neprojevila zájem.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Obrat českých herních studií loni stoupl o 17 procent na 5,3 miliardy Kč

Obrat tuzemských firem zabývajících se vývojem počítačových her loni vzrostl o 17 procent na 5,32 miliardy korun. Letos by měl stoupnout o další desetinu na 5,8 miliardy. Uvedli to zástupci Asociace českých herních vývojářů na dnešní tiskové konferenci.

V Česku působí celkem 118 herních studií, z toho sedm vzniklo v minulém roce. Zaměstnávají dohromady 2074 pracovníků, což je meziroční nárůst o 18,5 procenta. Loni tak v oboru vzniklo 330 nových pracovních pozic. Okolo 73 procent studií zaměstnává do deseti lidí. Velká studia nad 50 zaměstnanců tvoří sedm procent z celkového počtu.

V roce 2020 čeští vývojáři vydali dohromady 58 her, z toho 16 bylo uvedeno ne zcela dokončených, ve stádiu tzv. early acces.

Na 44 procent studií neměla pandemie koronaviru žádný nebo neutrální vliv, 18 procent firem uvádí spíše pozitivní dopad a 38 procent uvedlo, že převládá spíš negativní vliv.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Zásah úřadů v Číně od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů z hodnoty kryptoměn

Další zásah čínských úřadů proti kryptoměnám od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) z hodnoty všech obchodovaných digitálních měn. Napsal to dnes server CNBC. Například nejznámější kryptoměna bitcoin se ještě ve čtvrtek prodávala zhruba za 39 300 dolarů, do pondělí ale spadla až na 32 000 USD.

Čína v posledních dnech stupňuje tlak proti kryptoměnám a v pátek úřady v jihozápadní provincii S'-čchuan podle médií takzvaným těžařům kryptoměn nařídily, aby se svou činností přestali. Právě tato provincie patří k největším centrům těžby bitcoinů v Číně a mnoho těžařů do neděle skutečně činnost zastavilo, napsal deník Global Times, který má podporu vládní čínské komunistické strany.

Krok úřadů v S'-čchuanu přichází po dřívějším zásahu na jiných místech Číny, kde se hodně těží bitcoiny, včetně autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Vláda v Pekingu v květnu vyzvala k zastavení těžby kryptoměn, a dala tak jasně najevo, že pokyny přicházejí shora, tedy že nejde o aktivitu jednotlivých provincií.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady za uplynulý rok zhoršil

České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě neudržitelné. Situace se navíc za poslední rok výrazně zhoršila nejen vlivem pandemie, ale i kvůli krokům vlády, jako byl například pokles zdanění. V každoroční Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to v úterý uvedla Národní rozpočtová rada.

Vývoj by mohl zlepšit ve střednědobém horizontu důvěryhodný ozdravný plán veřejných financí, který by podle rady měl zahrnovat především revizi daňového systému, racionalizaci výdajů nebo zefektivnění veřejné správy. Rada zároveň upozornila, že největším problémem pro vývoj veřejných financí do budoucna je stárnutí populace, což bude vyžadovat zejména úpravu důchodového systému.

Takzvaná dluhová brzda se může podle dnešní zprávy prolomit již v roce 2024, tedy o 19 let dříve, než uváděla projekce z loňského roku. Při překonání zákonem stanovené dluhové brzdy musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Podíl dluhu sektoru veřejných institucí na HDP by na konci 50letého horizontu projekce mohl dosáhnout až 334 procent HDP, zatímco před rokem projekce počítala s 202 procenty HDP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy