Ztracená lyžařka pád z osmitisícovky nepřežila, česká výprava míří na vrchol

yac yac
Aktualizováno 29. 9. 2022 6:40
Americká horolezkyně a lyžařka Hilaree Nelsonová, která měla nehodu pod vrcholem osmitisícovky Manáslu, byla ve středu nalezena mrtvá. O výstup se v těchto dnech pokouší i česká výprava vedená Janem Trávníčkem.
Hilaree Nelsonová a Jim Morrison
Hilaree Nelsonová a Jim Morrison | Foto: ČTK

Nelsonová na vrchol nepálské osmitisícovky Manáslu (8163 metrů) vystoupala společně se svým partnerem Jimem Morrisonem v pondělí dopoledne. Oba měli v plánu následně sjet z vrcholu osmé nejvyšší hory na světě na lyžích až do základního tábora. 

Krátce po startu ale došlo k tragédii, ke které značně přispěly přívaly sněhu, jež v posledních týdnech na úbočí hory napadaly. 

"Jel jsem jako první a Hilaree za mnou. Po pár obloučcích spustila malou lavinu a ta ji srazila z lyží a strhla dolů úzkým kuloárem na jižní stranu hory. Pokusil jsem se ji lokalizovat, ale nepodařilo se mi to," popsal osudný okamžik na Instagramu Morrsion. 

Ten se následně rozhodl sjet do nejbližšího tábora pro pomoc, která by pomohla s hledáním devětačtyřicetileté matky dvou dětí. 

Záchranná operace, do které se zapojily i helikoptéry, ale ve středu přinesla špatné zprávy. Nelsonová byla ve výšce přesahující 6200 metrů nalezena mrtvá. Její tělo záchranáři v čele s Morrisonem letecky dopravili do základního tábora, odkud putovalo do Káthmándú. 

Sjíždění velehor na lyžích je značně adrenalinovou aktivitou, která má řadu stoupenců. Například Mount Everest už takto zdolalo 16 extrémních lyžařů, Nelsonová, jež patřila k průkopníkům tohoto sportu, má za sebou (společně s Morrisonem) dokonce vůbec první sjezd z další osmitisícovky Lhoce (8516 metrů). Na lyžích také sjela Čo Oju (8188 metrů). 

Ze čtrnácti osmitisícových vrcholů planety už chybí lyžařům zdolat pouze jediný (Kančendženga, 8586), na druhou stranu o mnohé další se pokusila jen hrstka odvážlivců. Například Dhaulágirí (8167) dosud sjel pouze Čech David Fojtík. 

Trávníček na Manáslu zůstává

Na horu Manáslu, která se považuje za jednu z horolezecky snazších osmitisícovek, letos Nepál vydal zahraničním lezcům rekordních bezmála 400 povolenek, z nichž většina plánovala vystoupat na vrchol klasickou cestou a bez lyží. 

Špatné počasí předchozích týdnů přineslo záplavy sněhu, které značně komplikují výstup. Podle českého horolezce Jana Trávníčka, který se aktuálně na hoře nachází, už značnou část z lezců přinutilo oblast opustit.  

Ostatně jen pár hodin před lyžařským neštěstím sjela po úbočí hory lavina, která zabila jednoho člověka a dalších čtrnáct zranila. 

Trávníčkova výprava by alespoň podle příspěvků na sociálních sítích měla být v pořádku. "Všichni členové expedice Manáslu 2022 jsou v pořádku a v nejbližších dnech se budou pokoušet o vrchol," vzkázal český lezec prostřednictvím sociálních sítí. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy