Začalo to na Everestu a končilo na K2. Tak horolezec Jaroš získal Korunu Himálaje

Začalo to na Everestu a končilo na K2. Tak horolezec Jaroš získal Korunu Himálaje
Návrat na K2 v roce 2003 znamenal moji druhou expedici v malém týmu, který jsem vedl. Právě minulá výprava znamenala zásadní změnu v myšlení  a organizování mých expedic. Martin Minařík, Petr Mašek a já jsme neměli navíc jenom jeden cíl. V rámci jedné expedice jsme se poprvé snažili o výstup na dvě osmitisícovky. Naším cílem byl i Broad Peak.
Jako na hřbetě koně jsem pořídil takzvanou vrcholovku. Akorát že na každou stranu pode mnou byla hloubka téměř čtyři kilometry. Každý vrchol je prostě jiný. Tehdy jsem ještě netušil, že nejnebezpečnější ze všech osmitisícovek bude i pro mě osudovou horou.
Když jsme už jenom v pěti lidech dosáhli na tábor číslo 3 ve výšce 7050 metrů, přišla nám zpráva, že špatné počasí přijde už druhý den odpoledne, kdy bude na vrcholu vichřice. Všechny expedice na okolních horách se stahují z výšky do základního tábora. My jsme v sedm večer místo do spacáku vyrazili směr vrchol s cílem být tam brzy ráno. Čekalo nás 12 hodin lezení v absolutní tmě.
Další cílem naší výpravy byla ihned po výstupu Dhaulágirí opět Annapurna. Bohové a počasí ale nakonec rozhodli jinak. Shodou okolností jsme se během výstupu potkali i s bývalým spolulezcem Martinem Minaříkem. Bohužel právě na Annapurně rok nato zahynul.
Foto: Archiv Radka Jaroše
yac jap yac, jap
15. 5. 2020 11:54
Radek Jaroš, který 29. dubna oslavil své 56. narozeniny, patří k nejlepším horolezcům české historie. Během své kariéry mimo jiné zlezl všechny osmitisícové vrcholy Země, jimž se také přezdívá Koruna Himálaje. Na čtrnáctku těchto vrcholů zavzpomínal v unikátní fotogalerii Aktuálně.cz.
 

Právě se děje

Další zprávy