Rusko, Ukrajina a Faerské ostrovy. Házenkáři znají soupeře do evropské kvalifikace

ČTK ČTK
16. 6. 2020 18:24
Čeští házenkáři se v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy v roce 2022 utkají s Ruskem, Ukrajinou a Faerskými ostrovy. Rozhodl o tom dnešní los ve Vídni. Šampionát uspořádají společně Maďarsko se Slovenskem.
Tomáš Babák v zápase českých házenkářů proti Rusku.
Tomáš Babák v zápase českých házenkářů proti Rusku. | Foto: ČTK

Závěrečného turnaje, který se bude konat od 13. do 30. ledna 2022, se zúčastní 24 mužstev. Z každé z osmi kvalifikačních skupin postoupí první dva týmy a doplní je čtveřice nejlepších celků z třetích míst. Jistotu účasti na šampionátu mají finalisté z posledního Eura Španělsko s Chorvatskem a obě pořadatelské země.

Český tým byl před losem kvalifikace v prvním ze čtyř výkonnostních košů a měl jistotu, že se vyhne papírově nejsilnějším celkům. Nejtěžším soupeřem ve skupině bylo mělo být z druhého koše Rusko. S výběrem sborné se svěřenci trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše naposledy utkali předloni v play off světové kvalifikace a na šampionát přes něj nepostoupili. Doma Češi zvítězili o gól, ale v odvetě prohráli 21:29.

"Skupina pro nás celkově znamená hodně cestování. Rusko je pro nás nepříjemný soupeř, nemáme na to dobré vzpomínky. Ale tak to prostě je, musíme se s tím poprat. Naším cílem je postup," uvedl na svazovém webu Kubeš.

Proti Ukrajině jeho svěřenci hráli na lednovém Euru a zvítězili 23:19. Zajistili si tím postup ze základní skupiny. "To, co nás zajímá, je, že s nimi hrajeme první zápas doma. Musíme se dobře připravit a dobře vstoupit do kvalifikace. To je vždycky velmi důležité," konstatoval Kubeš.

S házenkářským trpaslíkem z Faerských ostrovů nemá zkušenosti. "V poslední době měl tým Faerských ostrovů pár zajímavých výsledků. Pro nás je to docela exotická země, osobně si nepamatuji, že bychom s nimi někdy hráli. Jejich tým se ale v poslední době zvedl," dodal Kubeš.

Pokud to dovolí koronavirová situace, kvalifikace o Euro odstartuje prvními dvěma z celkových šesti kol na začátku listopadu. Vyvrcholí pak na jaře příštího roku.

Český celek obhajuje 12. místo z letošního Eura, díky kterému nakonec postoupil na příští mistrovství světa. Play off kvalifikace totiž bylo kvůli pandemii covidu-19 zrušeno a evropská federace EHF nasadila na závěrečný turnaj za Evropu týmy podle výsledků na kontinentálním šampionátu.

Program českého týmu ve skupině 3:

1. kolo - 4., nebo 5. listopadu: ČR - Ukrajina,

2. kolo - 7., nebo 8. listopadu: Faerské ostrovy - ČR,

3. kolo - 10., nebo 11. března: Rusko - ČR,

4. kolo - 13., nebo 14. března: ČR - Rusko,

5. kolo - 28., nebo 29. dubna: Ukrajina - ČR,

6. kolo - 2. května: ČR - Faerské ostrovy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy