Rusko, Ukrajina a Faerské ostrovy. Házenkáři znají soupeře do evropské kvalifikace

ČTK ČTK
16. 6. 2020 18:24
Čeští házenkáři se v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy v roce 2022 utkají s Ruskem, Ukrajinou a Faerskými ostrovy. Rozhodl o tom dnešní los ve Vídni. Šampionát uspořádají společně Maďarsko se Slovenskem.
Tomáš Babák v zápase českých házenkářů proti Rusku.
Tomáš Babák v zápase českých házenkářů proti Rusku. | Foto: ČTK

Závěrečného turnaje, který se bude konat od 13. do 30. ledna 2022, se zúčastní 24 mužstev. Z každé z osmi kvalifikačních skupin postoupí první dva týmy a doplní je čtveřice nejlepších celků z třetích míst. Jistotu účasti na šampionátu mají finalisté z posledního Eura Španělsko s Chorvatskem a obě pořadatelské země.

Český tým byl před losem kvalifikace v prvním ze čtyř výkonnostních košů a měl jistotu, že se vyhne papírově nejsilnějším celkům. Nejtěžším soupeřem ve skupině bylo mělo být z druhého koše Rusko. S výběrem sborné se svěřenci trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše naposledy utkali předloni v play off světové kvalifikace a na šampionát přes něj nepostoupili. Doma Češi zvítězili o gól, ale v odvetě prohráli 21:29.

"Skupina pro nás celkově znamená hodně cestování. Rusko je pro nás nepříjemný soupeř, nemáme na to dobré vzpomínky. Ale tak to prostě je, musíme se s tím poprat. Naším cílem je postup," uvedl na svazovém webu Kubeš.

Proti Ukrajině jeho svěřenci hráli na lednovém Euru a zvítězili 23:19. Zajistili si tím postup ze základní skupiny. "To, co nás zajímá, je, že s nimi hrajeme první zápas doma. Musíme se dobře připravit a dobře vstoupit do kvalifikace. To je vždycky velmi důležité," konstatoval Kubeš.

S házenkářským trpaslíkem z Faerských ostrovů nemá zkušenosti. "V poslední době měl tým Faerských ostrovů pár zajímavých výsledků. Pro nás je to docela exotická země, osobně si nepamatuji, že bychom s nimi někdy hráli. Jejich tým se ale v poslední době zvedl," dodal Kubeš.

Pokud to dovolí koronavirová situace, kvalifikace o Euro odstartuje prvními dvěma z celkových šesti kol na začátku listopadu. Vyvrcholí pak na jaře příštího roku.

Český celek obhajuje 12. místo z letošního Eura, díky kterému nakonec postoupil na příští mistrovství světa. Play off kvalifikace totiž bylo kvůli pandemii covidu-19 zrušeno a evropská federace EHF nasadila na závěrečný turnaj za Evropu týmy podle výsledků na kontinentálním šampionátu.

Program českého týmu ve skupině 3:

1. kolo - 4., nebo 5. listopadu: ČR - Ukrajina,

2. kolo - 7., nebo 8. listopadu: Faerské ostrovy - ČR,

3. kolo - 10., nebo 11. března: Rusko - ČR,

4. kolo - 13., nebo 14. března: ČR - Rusko,

5. kolo - 28., nebo 29. dubna: Ukrajina - ČR,

6. kolo - 2. května: ČR - Faerské ostrovy.

 

Právě se děje

Další zprávy