Někteří tahouni zklamali, říká po ME Nocar. Házenkářům ale v další kvalifikaci věří

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
24. 1. 2020 13:17
Karel Nocar byl mnoho let kapitánem českého národního házenkářského mužstva a po skončení závodní činnosti se do roku 2018 stal reprezentačním manažerem. V posledních dvou letech se věnuje nemovitostem, ale zájem o svůj oblíbený sport neztratil, působí na mezinárodní scéně v marketingové oblasti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Alžběta Vejrostová/chf.cz

Pozorně sledoval i evropský šampionát, na kterém český tým po středeční porážce od Německa obsadil konečné 12. místo. "Není to špatný účet, vždyť většinu zápasů jsme prohráli až po vyrovnaných bitvách," upozornil v rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý skvělý házenkář.

Takže se současným vysvědčením české reprezentace jste plně spokojen?

Postupem ze základní skupiny mezi tucet nejlepších se splnily původní představy. Čtyři porážky ve čtvrtfinálové skupině jsou ale zároveň frustrující, prozradily hranici, kterou současný tým v Evropě má. V utkáních s Běloruskem, Chorvatskem i Německem český tým sice dlouho držel krok a několikrát se dostal i do vedení, které však v závěru neudržel.

V čem vidíte největší rozdíl mezi týmem před dvěma lety, který skončil šestý, a tím letošním?

V celkovém charakteru, v euforii, v potřebné energii, v proměňování vyložených šancí. Bojovalo se, ale chybělo něco navíc. Většinou se dlouho držel vyrovnaný stav, ale když došlo na lámání chleba, tak soupeři byli lepší. Nepodařilo se zvládnout klíčové momenty, což je třeba se naučit a udělat tak další krok. Určitě je však na čem stavět.

Co bylo nejsilnější zbraní českého týmu a v čem jste viděl největší slabiny?

Plné absolutorium, až snad na zápas s Rakouskem, zasluhují oba brankáři, čili Mrkva a už čtyřicetiletý Galia. Solidní výkony podávají obránci, v čele s Horákem. V ofenzivě jsme se však dost často doslova trápili. Hráči, kteří měli tým táhnout, svoji úlohu nezvládli. Především víc jsem čekal od Babáka a výkyvy měl Kašpárek.

Došlo ke změnám i na evropské scéně?

Rozšířil se počet týmů, které udělaly nemalý posun, například Lotyšsko, Nizozemsko i některé další. Hodně mužstev má díky spoustě potřebných informací svoji jasnou tvář. Celková kvalita šla nahoru.

Jakou roli hrála výrazně menší účast fanoušků ve čtvrtfinálové skupině v porovnání s třemi zápasy v základní skupině?

Hrát na domácí půdě je vždy velice příjemné a atmosféra v zápasech s Rakouskem, Makedonií a Ukrajinou byla zásluhou velkého množství českých fanoušků doslova fantastická. Jejich účast v dalších utkáních ovlivnil jejich termín většinou ve všední den, a navíc tyto zápasy byly vyprodané. Kdo si nekoupil vstupenky už v předstihu, tak k pokladně přišel pozdě. Někteří fanoušci ani nevěřili, že bychom po soubojích s třemi těžkými soupeři mohli postoupit, a proto nešli do rizika.

A s jakými reálnými šancemi může český tým vstoupit do kvalifikace o postup na mistrovství světa?

Hodně napoví dubnový los, který prozradí, s kým se český tým ve dvou utkáních střetne o letenky do Egypta. Evropa dostala přiděleno 14 míst, z nichž devět bude po letošním mistrovství Evropy ještě volných. Postup na šampionát vidím v příznivém světle, nejtěžším možným soupeřem by bylo Rusko.

 

Právě se děje

Další zprávy