Frintová stoupá žebříčkem triatlonistek. A už si plánuje Rio

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
15. 7. 2015 14:48
Nejlepší česká triatlonistka Vendula Frintová, jednatřicetiletá rodačka z Náchoda, skončila na víkendovém mistrovství Evropy v Ženevě čtvrtá.
Vendula Frintová
Vendula Frintová | Foto: Eduard Erben

Praha - Nejlepší česká triatlonistka Vendula Frintová skončila na víkendovém mistrovství Evropy v Ženevě čtvrtá, v desetidílném seriálu světového šampionátu je po šesti závodech osmá, a ve světovém žebříčku, který bude rozhodující pro účast na olympijských hrách, je zatím šestá.

Patří tedy do elitní světové desítky a už dnes je téměř jisté, že nebude chybět ani na své třetí olympiádě.

"Letenky do Ria jsou připraveny pro 55 závodnic. Nevím tedy, co by se muselo stát, abych cestu do Ria nenašla,“ prohlásila v rozhovoru pro  Aktuálně.cz jednatřicetiletá rodačka z Náchoda.

Čtvrté místo na mistrovství Evropy vás údajně plně neuspokojilo. Měla jste medailové představy?

Chtěla jsem navázat na předchozí dvě umístění z kontinentálního šampionátu. V roce 2011 jsem skončila druhá a předloni třetí. Být čtvrtá v Evropě sice není špatné, ale protože medaile je bramborová a ne z kovu, tak jako výrazný úspěch to neberu (smích).

Myslíte si tedy, že jste měla na víc?

Určitě! Bohužel v plavání jsem ztratila cenné vteřiny, protože brýle se mi zalily vodou. Na kole jsem pak nezachytila vedoucí skupinku, která našemu druhému „balíku“ ujela o více než dvě minuty. V běhu se mi manko podařilo jen umazat, ale ne smazat.

Co vám šampionát směrem k soupeřkám prozradil?

Ty nejlepší, v čele s olympijskou vítězkou Švýcarkou Spirigovou, stále potvrzují svoji vysokou kvalitu. A navíc se na přední příčky začínají tlačit mladé triatlonistky, takže konkurence je rok od roku větší. 

Kterých letošních výsledků si nejvíc ceníte?

Čtvrtého místa v druhém dílu seriálu MS a třetí příčky ve Světovém poháru. Oba závody se uskutečnily na Novém Zélandu, kam jezdím vždy velice ráda.

Který ze tří triatlonových sportů je vaší jedničkou?

Je to běh a zůstal mojí nejsilnější disciplínou i po zranění, které se na něm mohlo podepsat. Ani po loni naražených žebrech a zlomeném prostředníčku na levé noze se tak naštěstí nestalo.

Jaká vede cesta na olympijské hry?

Už od loňska se z velkých mezinárodních soutěží sbírají body do světového žebříčku, z něhož nejlepších 55 závodnic si zajistí olympijskou účast. Velice důležité budou zejména body ze seriálu MS, jehož finále se po devíti závodech uskuteční ve druhé polovině září v Chicagu. Zatím mně patří osmá příčka, ve světovém žebříčku dokonce šestá, takže mohu být spokojena.

Co vás, kromě tohoto finále, letos ještě čeká?

Především poslední tři závody světové série – v Hamburku, Stockholmu a v kanadském Edmontonu. V nich bych si mohla současnou pozici ještě vylepšit, protože do konečného pořadí se budou počítat jen nejlepší výsledky z pěti závodů. Mým základním cílem je však udržet se v elitní desítce.

Čím jsou pro vás olympijské hry a s jakými představami se do Ria vydáte?

Jsou vrcholem mé závodní činnosti. Jejich báječnou atmosféru jsem poznala v Pekingu i v Londýně a už dnes se těším na Rio. Přitom dobře vím, že tam přijede určitě skvěle připravená kompletní světová špička, takže bude velice těžké dosáhnout na některou z předních příček. Na svých prvních hrách jsem obsadila 23. místo a před třemi lety jsem skončila patnáctá. Příští rok bych se chtěla zase o několik příček  posunout výš a potvrdit své postavení ve světovém žebříčku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Antimonopolní úřad oslovil kvůli vyšetřování růstu cen potravin 200 firem

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se zabývá 40 podněty ohledně nepřiměřeného růstu cen potravin. Kromě toho vede vlastní vyšetřování, které má zmapovat strukturu trhu a cenový vývoj v celém řetězci od zemědělce až po prodej konečnému zákazníkovi. V souvislosti s tímto vyšetřováním už úřad oslovil 200 firem ze všech částí výrobního, zpracovatelského a prodejního řetězce. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

"Úřad provádí zrychlené šetření týkající se konkrétně mouky, másla, mléka, vajec a kuřecího masa, a to v celém vertikálním řetězci od prvovýrobců přes zpracovatele až po maloobchodní prodejce. V této souvislosti už si úřad vyžádal informace od téměř dvou set podnikatelských subjektů, v současné době pak oslovuje profesní a oborová sdružení v zemědělském a potravinářském sektoru," uvedl ve zprávě předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Smyslem tohoto vyšetřování je zjistit, v které části výroby a prodeje potravin se ceny zvyšovaly cen a zda u některých firem nešlo o protisoutěžní jednání. Úřad konstatoval, že po narušení dodavatelských řetězců v době pandemie covidu a po začátku války na Ukrajině se skokové zvýšení nákladů přelévá postupně od prvovýrobců, tedy zemědělců přes zpracovatele až na koncového spotřebitele.

"Přestože ve většině případů je zdražení nejspíše výsledkem navýšení cen vstupů ve všech stupních výrobně-zpracovatelského a odbytového řetězce, v některých případech nelze vyloučit, že na růstu cen se mohly podepsat i zakázané dohody nebo zneužití dominantního postavení některých podniků, případně zneužití takzvané významné tržní síly," uvedl Mlsna.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil padesát tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50 tisíc, oznámily v pondělí turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí.

Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP. Evropská komise přislíbila poskytnout na rekonstrukci Turecka jednu miliardu eur (zhruba 24 miliard Kč).

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Pošta by mohla propustit až 4000 lidí, tvrdí odboráři

Česká pošta by podle odhadu odborářů mohla v polovině roku propustit až 4000 z celkem 25 000 lidí. Většinou půjde o zaměstnance z 300 rušených poboček, ale i další profese. Uvedl to předseda Odborového hnutí zaměstnanců České pošty Evžen Dvorský. Hnutí, které patří k menším odborovým centrálám na poště, zároveň ode dneška zahájilo stávkovou pohotovost. Další odborové organizace se k vyhlášení stávkové pohotovosti podle informací ČTK nepřipojily.

"Ke stávkové pohotovosti vyhlášené panem Dvorským se nepřipojujeme. Situaci České pošty, pošťáků a podmínky pro poskytování veřejných poštovních služeb řešíme dlouhodobě, vynakládáme velké úsilí pro změnu systému financování veřejných poštovních služeb ze strany státu. Nesouhlasíme s připravovaným rušením pracovních pozic, máme obavy z přetěžování zaměstnanců a ze zhoršení dostupnosti a kvality poštovních služeb," řekla předsedkyně největší odborové centrály, Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb, Jindřiška Budweiserová.

Odboráři již v lednu podle Budweiserové předali poslancům i ministrům petici s 27 500 podpisy, aby se situací na poště zabývali. Tuto středu se má podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) situací na poště a její plánovanou transformací zabývat vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy