Frintová stoupá žebříčkem triatlonistek. A už si plánuje Rio

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
15. 7. 2015 14:48
Nejlepší česká triatlonistka Vendula Frintová, jednatřicetiletá rodačka z Náchoda, skončila na víkendovém mistrovství Evropy v Ženevě čtvrtá.
Vendula Frintová
Vendula Frintová | Foto: Eduard Erben

Praha - Nejlepší česká triatlonistka Vendula Frintová skončila na víkendovém mistrovství Evropy v Ženevě čtvrtá, v desetidílném seriálu světového šampionátu je po šesti závodech osmá, a ve světovém žebříčku, který bude rozhodující pro účast na olympijských hrách, je zatím šestá.

Patří tedy do elitní světové desítky a už dnes je téměř jisté, že nebude chybět ani na své třetí olympiádě.

"Letenky do Ria jsou připraveny pro 55 závodnic. Nevím tedy, co by se muselo stát, abych cestu do Ria nenašla,“ prohlásila v rozhovoru pro  Aktuálně.cz jednatřicetiletá rodačka z Náchoda.

Čtvrté místo na mistrovství Evropy vás údajně plně neuspokojilo. Měla jste medailové představy?

Chtěla jsem navázat na předchozí dvě umístění z kontinentálního šampionátu. V roce 2011 jsem skončila druhá a předloni třetí. Být čtvrtá v Evropě sice není špatné, ale protože medaile je bramborová a ne z kovu, tak jako výrazný úspěch to neberu (smích).

Myslíte si tedy, že jste měla na víc?

Určitě! Bohužel v plavání jsem ztratila cenné vteřiny, protože brýle se mi zalily vodou. Na kole jsem pak nezachytila vedoucí skupinku, která našemu druhému „balíku“ ujela o více než dvě minuty. V běhu se mi manko podařilo jen umazat, ale ne smazat.

Co vám šampionát směrem k soupeřkám prozradil?

Ty nejlepší, v čele s olympijskou vítězkou Švýcarkou Spirigovou, stále potvrzují svoji vysokou kvalitu. A navíc se na přední příčky začínají tlačit mladé triatlonistky, takže konkurence je rok od roku větší. 

Kterých letošních výsledků si nejvíc ceníte?

Čtvrtého místa v druhém dílu seriálu MS a třetí příčky ve Světovém poháru. Oba závody se uskutečnily na Novém Zélandu, kam jezdím vždy velice ráda.

Který ze tří triatlonových sportů je vaší jedničkou?

Je to běh a zůstal mojí nejsilnější disciplínou i po zranění, které se na něm mohlo podepsat. Ani po loni naražených žebrech a zlomeném prostředníčku na levé noze se tak naštěstí nestalo.

Jaká vede cesta na olympijské hry?

Už od loňska se z velkých mezinárodních soutěží sbírají body do světového žebříčku, z něhož nejlepších 55 závodnic si zajistí olympijskou účast. Velice důležité budou zejména body ze seriálu MS, jehož finále se po devíti závodech uskuteční ve druhé polovině září v Chicagu. Zatím mně patří osmá příčka, ve světovém žebříčku dokonce šestá, takže mohu být spokojena.

Co vás, kromě tohoto finále, letos ještě čeká?

Především poslední tři závody světové série – v Hamburku, Stockholmu a v kanadském Edmontonu. V nich bych si mohla současnou pozici ještě vylepšit, protože do konečného pořadí se budou počítat jen nejlepší výsledky z pěti závodů. Mým základním cílem je však udržet se v elitní desítce.

Čím jsou pro vás olympijské hry a s jakými představami se do Ria vydáte?

Jsou vrcholem mé závodní činnosti. Jejich báječnou atmosféru jsem poznala v Pekingu i v Londýně a už dnes se těším na Rio. Přitom dobře vím, že tam přijede určitě skvěle připravená kompletní světová špička, takže bude velice těžké dosáhnout na některou z předních příček. Na svých prvních hrách jsem obsadila 23. místo a před třemi lety jsem skončila patnáctá. Příští rok bych se chtěla zase o několik příček  posunout výš a potvrdit své postavení ve světovém žebříčku.

 

Právě se děje

Další zprávy