19. 7. 2014 19:35
Přemysl Švarc a Vendula Frintová se stali českými šampiony v olympijském triatlonu
Vendula Frintová.
Vendula Frintová. | Foto: Eduard Erben

Telč - Přemysl Švarc a Vendula Frintová se stali českými šampiony v olympijském triatlonu. Švarc získal v Telči premiérový titul, poté co o 21 sekund porazil obhájce titulu Jana Čelůstku. Frintová potvrdila roli favoritky a triumfovala už posedmé.

Závod na olympijských tratích 1500 metrů plavání, 40 kilometrů jízdy na kole a 10 kilometrů běhu se konal v historickém centru Telče a přilehlém parku. Švarc vylepšil loňské čtvrté místo, na trati byl nejrychlejším běžcem. Čelůstka pro změnu zajel nejlépe cyklistickou část. Z vody vylezl jako první Jakub Kočař, který nakonec skončil až devátý. Jeho bratr Lukáš získal po loňském stříbru bronz.

"Ono se to možná rozhodovalo už na startu, jelikož já jsem tu už týden, co jsem přijel z výšek, zatímco Honza (Čelůstka) se až nyní vrátil z Tater. Měl jsem tedy týden na aklimatizaci a ono to vedro tady dělá divy," uvedl Švarc ve zprávě České triatlonové asociace. Nejlépe se také vypořádal s vysokou teplotou kolem 35 stupňů. "Měl jsem výhodu v tom, že jsem již letos absolvoval závody italské Grand Prix, kde bylo 45 stupňů," vysvětlil Švarc.

Frintová měla jen devět soupeřek, po cyklistické části se s ní ještě držely Jana Šimáková a Linda Vítová, v běhu ale na českou jedničku neměly. Účastnice seriálu mistrovství světa, ve kterém jí patří 14. místo, zvítězila s více než tříminutovým náskokem před Šimákovou, třetí doběhla už se sedmiapůlminutovou ztrátou Slovenka Zuzana Vojteková před Vítovou.

"Ve vodě to skvěle potáhla Jitka (Šimáková) a z vody jsme vylézaly čtyři ve skupince, následně jsme zůstaly tři. Skvěle tam fungovala spolupráce, což bylo výborné. No a v běhu už jsem si běžela to svoje," popsala Frintová.

Mistrovství ČR a pátý závod Českého poháru v olympijském triatlonu v Telči (Jihlavsko):

Muži: 1. Švarc (Slavia VŠ Plzeň) 1:50:37, 2. Čelůstka (Labe Tri Club) -0:21, 3. Kočař (Ekol Elite) -1:05, 4. Řenč (Labe Tri Club) -1:25, 5. Linduška (Tri Club Jindřichův Hradec) -4:05, 6. Volár (OMT Pardubice) -4:35.

Ženy: 1. Frintová (Ekol Elite) 2:04:48, 2. Šimáková (Energy Team) -3:15, 3. Vojteková (SR) -7:24, 4. Vítová (Hisport Team) -8:09, 5. Hlaváčová (Šumavský triatlon) -14:25, 6. Skuhrová (Sportprestiž) -23:39.