Finále NBA začíná: James chce dopsat příběh o velkém návratu domů, Warriors změnit dějiny

Michal Štůsek Michal Štůsek
2. 6. 2016 9:09
V noci začíná finále NBA, kde se opět po roce setkají Golden State Warriors a Cleveland Cavaliers. Dva nejlepší týmy svých konferencí. Lebron James nastoupí ve finálovém souboji pošesté v řadě, s Clevelandem ale ještě titul nezískal. Warriors naopak obhajují pozici nejlepšího týmu ligy.
Lebron James
Lebron James | Foto: Reuters

Oakland - V noci začíná finále NBA, kde se opět po roce setkají Golden State Warriors a Cleveland Cavaliers. Dva nejlepší týmy svých konferencí.

Warriors jsou ve finále v roli favoritů. Za sebou mají historicky nejúspěšnější základní část NBA, kdy se jim podařilo vyhrát 73 zápasů a jen devětkrát prohrát. O jednu výhru tak překonali rekord legendárního Chicaga Bulls ze sezóny 1995/96, kde zářila trojice Jordan, Pippen, Rodman.

V řadách Golden State letos opět vyniká Stephen Curry, který už podruhé za sebou získal ocenění MVP pro nejužitečnějšího hráče ligy. Curry je stroj na střely za tři body, v základní části z této vzdálenosti trefil 402 košů a opět – už potřetí – přepsal rekord soutěže. Vydatně jej v této disciplíně doplňuje jeho spoluhráč Klay Thompson, který si letos také vylepšil svůj osobní rekord a vystoupal na třetí místo historické tabulky.

Warriors tak mají ve Splash Brothers (jak se Currymu s Thompsonem říká) výjimečnou střeleckou sílu, kdy jen tato dvojice hráčů trefila v průměru na zápas 8,6 trojek (Curry 5,1 a Thompson 3,5). Nepřehlédnutelné jsou i výkony podkošového hráče Draymonda Greena, který je lepidlem týmu nejen v útoku, ale především v obranné hře. Dokažme si to opět na statistikách. Green se letos stal prvním hráčem v historii ligy, kterému se podařilo nasbírat 1000 bodů, 500 doskoků, 500 asistencí, 100 bloků a stejný počet získaných míčů.

I přesto se tým Golden State málem do finále nedostal. V prvních dvou kolech si Warriors v pěti zápasech bez problémů poradili nejprve s Houstonem Rockets a pak i překvapením soutěže Portlandem Trail Blazers. Ve finále západní konference ale došlo k dramatu, na který budou kronikáři dlouho vzpomínat.

Soupeřem Warriors byla Oklahoma City Thunder, která před tím nečekaně vyřadila druhý nejlepší tým základní části San Antonio Spurs. Thunder ve vyřazovací části těžili z fyzicky náročné týmové hry, kterou doplňovala střelba Kevina Duranta a rozehrávka nejatletičtějšího hráče ligy Russella Westbrooka. A Warriors měli velké problémy. Po čtyřech zápasech prohrávali 3:1 a byli jednu prohru od vyřazení. Curry a spol nakonec dokázali sérii otočit a postoupili. Což se v dané situaci podařilo jen dalším devíti týmům.

Cleveland měl cestu do finále výrazně jednodušší. V prvních dvou kolech si tým Lebrona Jamese bez ztráty poradil s Detroitem Pistons, respektive Atlantou Hawks. Ani souboj o titul šampiona východní konference nepřineslo velké drama. Toronto Raptors sice Cavaliers dvakrát porazilo a dotáhlo tak náskok, který si Jamesův tým zajistil v prvních dvou domácích zápasech. Na víc se ale jediný kanadský tým v NBA nezmohl a Cavaliers dvěma jednoznačnými výhrami dokráčeli do finále soutěže.

Co nás tedy v noci čeká? Cleveland se s Golden State utkal o titul NBA už v minulém ročníku. Tehdy Warriors vyhráli 4:2 a získali trofej po čtyřiceti letech. Přestože se od té doby soupisky týmů výrazně nezměnily, Cavaliers jsou letos silnější. O finále loni totiž přišel Kevin Love, který se zranil už na začátku vyřazovací části a podobně dopadl i rozehrávač Kyrie Irving, ten kvůli problémům s kolenem nedohrál ani první zápas finále. Nejlepší hráč soutěže Lebron James tak na Warriors sám nestačil.

Nyní se Lebron James vrací do finále pošesté za sebou. Dva tituly získal s Miami Heat, kam si na čtyři roky odskočil právě z Clevelandu. Cíl jeho mise je jasný. Přinést titul domů, do rodného Ohia. Nikomu v řadách Clevelandu se to zatím nepodařilo.

 

Právě se děje

Další zprávy