Dvě šampionky! Zlato ze sjezdu mají Mazeová i Gisinová

FOTO Tak se slaví dvojité olympijské zlato
Dominique Gisinová a Tina Mazeová dnes na hoře Roza Chutor zajely ve sjezdu na chlup stejný čas, 1:41,57.
V cíli tak pochopitelně měly obě sjezdařky velkou radost, protože to znamenalo zlato pro obě.
Obzvláště pro Slovinku to byla velká satisfakce. Po famózní minulé sezoně totiž letos ve sjezdu nijak zvlášť nezářila.
Jenže průběžná lídryně světového poháru Maria Höflová-Rieschová, která už v Soči vyhrála superkombinaci, se dnes nevyspala dobře.
12. 2. 2014 10:49

Krasnaja Poljana - Olympijský sjezd žen má poprvé dvě vítězky. Na hrách v Soči zajely shodný čas Švýcarka Dominique Gisinová a Slovinka Tina Mazeová a obě získaly zlatou medaili.

Bronz vybojovala s odstupem jedné desetiny sekundy další Švýcarka Lara Gutová.

Česká reprezentantka Klára Křížová vybojovala 21. místo.

Historické zlato pro Slovinsko

Zatímco Mazeová se stala první slovinskou olympijskou vítězkou v alpském lyžování, Gisinová je pátou švýcarskou olympijskou vítězkou sjezdu a první po 30 letech. Naposledy Švýcarsko slavilo v Sarajevu 1984 zásluhou Michele Figiniové.

Mazeová, suverénka minulého ročníku Světového poháru, získala třetí olympijskou medaili. Z Vancouveru 2010 si odvezla dvě stříbra za obří slalom a super-G. Osmadvacetiletá Gisinová v cíli svou první velkou medaili oplakala.

"Je to neuvěřitelné, mám obrovskou radost," řekla Švýcarka, která ve Světovém poháru vyhrála v roce 2009 dva sjezdy. Její první pohárová výhra se podobala dnešnímu triumfu. V rakouském Zauchensee před pěti lety zvítězila společně s tehdejší hvězdou Anjou Pärsonovou ze Švédska.

"Zvládla jsem dobře horní úsek, který mi tady nešel, a dole jsem nechala jet lyže," řekla Mazeová, které se v této zimě nedařilo. Na svazích se trápila, a proto vrhla všechny síly k olympiádě. "Chtěla jsem zlato a věděla, že na to mám. Po špatném průběhu sezony jsem všechnu energii upřela na olympiádu a vyplatilo se," řekla Slovinka.

Sejerstedová nevydržela

Medailistky ještě ohrožovala Norka Lotte Sejerstedová, startující s číslem 26. Po prudké horní pasáži dokonce měla nejrychlejší mezičas, ale postupně ztrácela a nakonec skončila šestá. Překvapením je sedmé místo maďarské reprezentantky Edith Miklósové

Favorizované Němce Marii Höflové-Rieschové technický sjezd neseděl, vítězka kombinace se nevešla do elitní desítky a skončila třináctá. Zklamáním skončil závod pro Rakušanky, nejlepší zástupkyní sjezdařské velmoci byla až devátá Nicole Hospová.

Křižová si přála mít v cíli ztrátu pod dvě vteřiny, což se jí povedlo. Trať projela bez větších chyb a za vítězkami zaostala jen o 1,90 sekundy.