Jak ve středu uvedli právní zástupci trojnásobné olympijské vítězky, druhý vzorek z jejího testu byl negativní na přítomnost zakázané látky EPO, takže nejde o dopingový případ.
Třicetiletá Jonesová byla původně pozitivně testována 23. června na americkém šampionátu v Indianapolisu a hrozil jí dvouletý zákaz startu.
Jonesovou o zastavení dopingového případu informovali představitelé Americké antidopingové agentury USADA poté, co byl B-vzorek její moči negativní.
Druhý vzorek byl stejně jako áčko analyzován na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. USADA nikdy oficiálně nekomentovala výsledek prvního testu a dosud se nevyjádřila ani k současnému vývoji situace.
"Jsem z toho úplně v extázi," uvedla v tiskovém prohlášení sprinterka a skokanka do dálky. "Vždycky jsem říkala, že jsem nikdy nebrala látky na zvyšování výkonnosti, a jsem ráda, že mi věda dala zapravdu. Už se těším zpátky na dráhu," dodala.
Jonesová se může teoreticky představit příští víkend na Světovém poháru v Aténách. Její kouč Steve Riddick uvedl, že pokud bude chtít závodit, stihne ji na mítink připravit.
Jonesová tak nenásleduje případ svého kolegy Justina Gatlina, jenž byl pozitivně testován na testosteron, a jelikož šlo o jeho druhé provinění, dostal osmiletý trest.
Americkým sportem otřásl také případ vítěze cyklistické Tour de France Floyda Landise, jemuž bude kvůli dopingu s velkou pravděpodobností vítězství na slavném závodě odebráno a dostane dvouletý distanc. Landis i Gatlin měli pozitivní oba vzorky.
Podle agentury AP vzrostou případem Jonesové už tak velké pochybnosti o spolehlivosti testů na EPO.
"Nemůžu říct, že by pro nás byl výsledek béčka šokem. Protože pochybnosti byly už u áčka, kde si nejsem jistý, že se dalo vůbec mluvit o pozitivním testu," uvedl Howard Jacobs, jeden z právníků Jonesové, jenž zároveň zastupuje i Landise.
Podle Jacobse tento případ ukazuje, jak nešťastný je trend, že se výsledky A-testu dostanou do médií dříve, než může sportovcovu vinu prokázat druhý vzorek.
"Celá tahle záležitost by měla probíhat anonymně. Marion by bývala mohla normálně závodit a nikdo by se o tom nedozvěděl," dodal Jacobs, jehož klientka se těsně předtím, než její dopingový nález vyšel na světlo, narychlo odhlásila z mítinku Zlaté ligy v Curychu.
Do životopisu pětinásobné olympijské medailistky ze Sydney tak nepřibude pozitivní dopingový test, ačkoli se již dlouhá léta o jejím porušování pravidel spekuluje.
Jonesová byla často spojována s kontroverzní laboratoří BALCO a tresty za doping dostali i její životní partneři koulař C.J. Hunter a sprinter Tim Montgomery.
Rozdílné výsledky dopingových testů jsou poměrně vzácné
Přehled známých dopingových případů uplynulých pěti let, kdy rozbor prvního vzorku ukázal na porušení dopingových pravidel, avšak test B-vzorku skončil negativním výsledkem:
Leden 2002 - Po prosincových závodech SP v italském Brussonu neprošla dopingovou zkouškou estonská lyžařka Kristina Šmigunová. První vzorek její moči obsahoval nepovolené množství anabolického steroidu norandrosteronu, druhý nicméně povolenou hranici pěti nanogramů na mililitr nepřekročil a byl tedy negativní.
Říjen 2003 - Podezření z užití erytropoetinu (EPO) se po srpnovém mítinku v německém Tübingenu vznášelo nad keňským běžcem Bernardem Lagatem, analýza B-vzorku ale případnou vinu bronzového medailisty z olympijské patnáctistovky v Sydney vyvrátila.
Září 2004 - Zákaz činnosti a odebrání zlaté medaile hrozilo americkému vítězi olympijské časovky Tyleru Hamiltonovi poté, co měl v Aténách pozitivní A-test. Kontrolní vzorek neprokázal, že cyklista použil zakázanou krevní transfúzi, zároveň se nicméně ukázalo, že laboratoř jeho vzorek příliš hluboko zmrazila a k fundovanému rozboru krve tudíž vůbec nemohlo dojít.
Únor 2005 - Nález, který se rozcházel s výsledkem prvního testu, zbavil podezření z dopingu francouzského běžce na lyžích Vincenta Vittoze. Ten byl po svém vítězství v lednovém závodě SP v Novém Městě na Moravě pozitivně testován na furosemid, rozbor B-vzorku, o který Vittoz požádal, byl ale negativní.