Londýn - Americký sprinter Justin Gatlin, dvojnásobný mistr světa v běhu na 100 metrů, znovu čelí podezření z dopingu, přestože neměl žádný pozitivní test. Novináři z listu The Daily Telegraph, vydávající se za filmaře, natočili Gatlinova agenta Roberta Wagnera a trenéra Dennise Mitchella, jak hovoří o užívání zakázaných látek. Mezinárodní atletická federace (IAAF) a americká antidopingová agentura (USADA) již zahájily vyšetřování. Prezident IAAF Sebastian Coe označil obvinění za velmi závažná.
Wagner před novináři v tréninkovém kempu na Floridě nabízel růstový hormon a testosteron za čtvrt milionu dolarů. Dodat tyto látky, jejichž dovoz do USA je zakázán, podle něj měl jistý rakouský lékař. Přitom se zmínil o tom, že tyto přípravky používá i Gatlin. Trenér Mitchell, který má několik medailí z olympijských her a mistrovství světa, ale také trest za doping, údajně prohlásil, že tyto látky nelze dopingovými testy odhalit.
Gatlin na to zareagoval rozhořčeně na sociálních sítích. "Šokovalo mě a překvapilo, když jsem zjistil, že by měl mít můj trenér s tímto obviněním něco společného. Neberu žádné podpůrné prostředky a nebral jsem," prohlásil na instagramu.
Gatlin letos v Londýně získal po dvanácti letech znovu zlatou medaili v běhu na 100 metrů, ale příznivci atletiky mu neodpustili dva dopingové prohřešky z let 2001 a 2006 a jeho starty provázeli pískotem a bučením.
Na zprávu listu The Daily Telegraph zareagovali také Gatlinovi právníci. V prohlášení připomněli, že testy v posledních více než pěti letech ukázaly, že Gatlin neužíval žádnou zakázanou látku. Oznámili, že s trenérem Mitchellem i agentem Wagnerem okamžitě ukončili spolupráci.
"Propustil jsem ho (Mitchella) hned, jak jsem se o tom dozvěděl," uvedl Gatlin. "Využiju všech možností na obranu proti tomu, aby o mě někdo lhal takovým způsobem. Víc to komentovat nebudu, je to v rukách mých právníků," dodal.
Oba obvinění jakoukoli vinu odmítají. Wagner prohlásil, že při filmování věděl, o co jde, a schválně hrál s filmaři. Jeho jméno však není ve světě dopingu neznámé. Sám dříve tvrdil, že spolupracoval s kanadským sprinterem Benem Johnsonem, který kvůli dopingu přišel o olympijské zlato z roku 1988. Mitchell byl v roce 1998 potrestán dvouletým zákazem startů a později sám přiznal, že užíval růstový hormon.