Rusy Vovka učil hokej, Kanaďané ho chtěli do útoku. To byla kariéra šéfa Zábrodského

Vladimír Zábrodský získal s československým týmem dva tituly mistrů světa a olympijské stříbro.
Vladimír Zábrodský (na snímku vlevo) se narodil 7. března 1923 v Praze do rodiny českého otce a ruské matky. Od žákovských let hrál ligovou soutěž za pražské LTC (Lawn Tennis Club), s nímž posbíral celkem devět titulů (čtyři oficiální ligové, pět neoficiálních ve válečném období) a tři trofeje ze švýcarského Spengler Cupu.
Spoluhráči ho oslovovali jako Vovku a později se vžila díky vůdčím schopnostem příznačná přezdívka Šéf. V elitním pražském klubu se brzy stává nejlepším střelcem, kapitánem a největší osobností. Září v jednom týmu s dalšími budoucími legendami Jaroslavem Drobným, Stanislavem Konopáskem či Augustinem Bubníkem.
V roce 1947 dotáhl Zábrodský národní tým k prvnímu titulu mistrů světa. V sedmi zápasech nasázel neuvěřitelných 29 branek. Sice neodvrátil jedinou porážku proti Švédsku, ale i tak Československo po překvapivé výhře Rakušanů nad Tre Kronor slavilo zlato.
Po olympiádě v roce 1948, kde získali Čechoslováci stříbro, se Zábrodský (na snímku mluví do mikrofonu) pohádal s kanadským trenérem Mikem Bucknou, jedním z průkopníků hokeje v tuzemsku. Buckna odešel a Zábrodský zaujal místo hrajícího kouče. Jeho rodina měla tehdy v československém hokeji velký vliv, otec byl tajemníkem pražského LTC.
Foto: ČTK
Ondřej Zoubek dap Jaroslav Pešta Ondřej Zoubek, dap, Jaroslav Pešta
Aktualizováno 21. 3. 2020 12:32
V 97 letech zemřela česká hokejová legenda Vladimír Zábrodský. V LTC Praha si hráč přezdívaný příznačně "Šéf" vybudoval svými výkony a přístupem obrovský kult osobnosti. Vedl národní tým k prvním dvěma titulům světových šampionů, za divných okolností se vyhnul uvěznění a později emigroval do Švédska. Prohlédněte si ve fotogalerii jeho kariéru a život.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy