Rusy Vovka učil hokej, Kanaďané ho chtěli do útoku. To byla kariéra šéfa Zábrodského

Vladimír Zábrodský získal s československým týmem dva tituly mistrů světa a olympijské stříbro.
Vladimír Zábrodský (na snímku vlevo) se narodil 7. března 1923 v Praze do rodiny českého otce a ruské matky. Od žákovských let hrál ligovou soutěž za pražské LTC (Lawn Tennis Club), s nímž posbíral celkem devět titulů (čtyři oficiální ligové, pět neoficiálních ve válečném období) a tři trofeje ze švýcarského Spengler Cupu.
Spoluhráči ho oslovovali jako Vovku a později se vžila díky vůdčím schopnostem příznačná přezdívka Šéf. V elitním pražském klubu se brzy stává nejlepším střelcem, kapitánem a největší osobností. Září v jednom týmu s dalšími budoucími legendami Jaroslavem Drobným, Stanislavem Konopáskem či Augustinem Bubníkem.
V roce 1947 dotáhl Zábrodský národní tým k prvnímu titulu mistrů světa. V sedmi zápasech nasázel neuvěřitelných 29 branek. Sice neodvrátil jedinou porážku proti Švédsku, ale i tak Československo po překvapivé výhře Rakušanů nad Tre Kronor slavilo zlato.
Po olympiádě v roce 1948, kde získali Čechoslováci stříbro, se Zábrodský (na snímku mluví do mikrofonu) pohádal s kanadským trenérem Mikem Bucknou, jedním z průkopníků hokeje v tuzemsku. Buckna odešel a Zábrodský zaujal místo hrajícího kouče. Jeho rodina měla tehdy v československém hokeji velký vliv, otec byl tajemníkem pražského LTC.
Foto: ČTK
Ondřej Zoubek dap Jaroslav Pešta Ondřej Zoubek, dap, Jaroslav Pešta
Aktualizováno 21. 3. 2020 12:32
V 97 letech zemřela česká hokejová legenda Vladimír Zábrodský. V LTC Praha si hráč přezdívaný příznačně "Šéf" vybudoval svými výkony a přístupem obrovský kult osobnosti. Vedl národní tým k prvním dvěma titulům světových šampionů, za divných okolností se vyhnul uvěznění a později emigroval do Švédska. Prohlédněte si ve fotogalerii jeho kariéru a život.
 

Právě se děje

Další zprávy