Rusy Vovka učil hokej, Kanaďané ho chtěli do útoku. To byla kariéra šéfa Zábrodského

Vladimír Zábrodský získal s československým týmem dva tituly mistrů světa a olympijské stříbro.
Vladimír Zábrodský (na snímku vlevo) se narodil 7. března 1923 v Praze do rodiny českého otce a ruské matky. Od žákovských let hrál ligovou soutěž za pražské LTC (Lawn Tennis Club), s nímž posbíral celkem devět titulů (čtyři oficiální ligové, pět neoficiálních ve válečném období) a tři trofeje ze švýcarského Spengler Cupu.
Spoluhráči ho oslovovali jako Vovku a později se vžila díky vůdčím schopnostem příznačná přezdívka Šéf. V elitním pražském klubu se brzy stává nejlepším střelcem, kapitánem a největší osobností. Září v jednom týmu s dalšími budoucími legendami Jaroslavem Drobným, Stanislavem Konopáskem či Augustinem Bubníkem.
V roce 1947 dotáhl Zábrodský národní tým k prvnímu titulu mistrů světa. V sedmi zápasech nasázel neuvěřitelných 29 branek. Sice neodvrátil jedinou porážku proti Švédsku, ale i tak Československo po překvapivé výhře Rakušanů nad Tre Kronor slavilo zlato.
Po olympiádě v roce 1948, kde získali Čechoslováci stříbro, se Zábrodský (na snímku mluví do mikrofonu) pohádal s kanadským trenérem Mikem Bucknou, jedním z průkopníků hokeje v tuzemsku. Buckna odešel a Zábrodský zaujal místo hrajícího kouče. Jeho rodina měla tehdy v československém hokeji velký vliv, otec byl tajemníkem pražského LTC.
Foto: ČTK
Ondřej Zoubek dap Jaroslav Pešta Ondřej Zoubek, dap, Jaroslav Pešta
Aktualizováno 21. 3. 2020 12:32
V 97 letech zemřela česká hokejová legenda Vladimír Zábrodský. V LTC Praha si hráč přezdívaný příznačně "Šéf" vybudoval svými výkony a přístupem obrovský kult osobnosti. Vedl národní tým k prvním dvěma titulům světových šampionů, za divných okolností se vyhnul uvěznění a později emigroval do Švédska. Prohlédněte si ve fotogalerii jeho kariéru a život.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Na Pelhřimovsku se srazil nákladní vlak s autem, řidička nehodu nepřežila. Provoz na železnici stojí

Železniční doprava na trati Havlíčkův Brod - Veselí nad Lužnicí je na Pelhřimovsku zastavená kvůli nehodě na přejezdu v obci Stojníč. Podle informací na webu Českých drah se tam srazily nákladní vlak a osobní auto. Řidička auta zemřela, řekla mluvčí policie Stanislava Rázlová.

"Utrpěla při nehodě velmi vážná zranění, kterým na místě podlehla. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému," uvedla Rázlová.

Nehoda se stala krátce před 8:30. České dráhy zavedly v úseku mezi Horní Cerekví a stanicí Počátky-Žirovnice náhradní autobusovou dopravu. Obnovení provozu předpokládají po 10:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy