Kreuziger řeší nabídky na pokračování kariéry. Tým jen pro sebe ale nevyžaduje

Jakub Martinovský
25. 7. 2016 12:37
Na Tour de France dosáhl svého druhého nejlepšího výsledku v kariéře. Co se týče časového rozestupu na vítěze, byl dokonce ze všech nejlepší. Desáté místo na Tour de France určitě pomůže Romanu Kreuzigerovi v hledání nového angažmá, kde by měl důležitější roli v týmu. "Řekněme, že ze čtyř nabídek jsou dva týmy, které se mi docela líbí, ale necháme to teď trochu vychladnout a uvidíme, jak se to vše vyvine," řekl Kreuziger po příletu z úspěšné Tour de France.
Roman Kreuziger na letošní Tour de France
Roman Kreuziger na letošní Tour de France | Foto: ČTK

Jak byste ohodnotil právě skončenou Tour de France?

Já myslím, že tam byly lepší a horší okamžiky. Ty lepší se určitě týkaly týmu, kdy jsme s Peterem měli tři dny žlutý dres. Myslím si, že jsem na tom měl velkou zásluhu, takže to mě určitě hodně těšilo. Sobotní etapa byla pro diváky také zajímavá. Hodně se tam toho dělo. Negativní bylo, když Alberto Contador po pádu odstoupil a ztrácel v prvních etapách, které nebyly úplně ideální. Celkově zhodnoceno to ale byla velmi pozitivní Tour. Byla tam výborná parta.

Vy jste nakonec skončil na desátém místě, berete to jako úspěch?

Po tom, co odstoupil Alberto, jsme jsme si sedli se sportovními řediteli a dali si za cíl umístění v top 10, což se povedlo. I když se člověk pak podívá, rozestupy od druhého do desátého místa jsou minimální, tak se dá říct, že jsem byl nejblíže pódiu, protože tam byl nejmenší odstup. Na odstupy se ale nehraje, hraje se na umístění. Desáté místo se určitě počítá, protože Tour de France je náročná. Těší mě to.

Berete to jako smůlu, že jste byl dříve i na páté pozici, ale měl jste na první místo větší ztrátu než letos?

Asi to vypovídá o tom, že cyklistika je čím dál tím vyrovnanější. Vyčnívá jedině Chris Froome, který byl o dvě třídy lepší než ostatní, ale ten zbytek se nahání pohromadě. Což naznačila třeba časovka do vrchu, protože po nějakých 17 kilometrech byl rozestup od druhého do desátého místa asi dvacet vteřin, což je dost málo. 

Jak probíhalo loučení s týmem?

S týmem to bylo poměrně klidné. Dali jsme si večeři a šli brzy spát, protože někteří kluci dnes odjížděli na nějaká kritéria po Tour de France a někdo pojede na olympijské hry. Nebyl moc čas na oslavy. Sezona je v plném proudu. 

Jak vypadalo loučení s Peterem Saganem, se kterým jste si vzájemně dost pomohli? Vy jemu k zelenému dresu a on vám zase k desítce?

Peter to rozhodně nebere tak, že mi dělal nějaké služby na oplátku. Prostě to tak vycítil. Aniž bychom si něco museli říkat, tak takhle prostě jel.

Po odstoupení Contadora jsme přehodnotili cíle

Peter vám v etapách dost pomáhal. Jak jste vnímal podporu od vašeho týmu?

Někde jsem četl, že ta podpora byla malá, ale neviděl bych to tak černě. Když se na to člověk podívá zpětně, tak po odstoupení Contadora jsme museli přehodnotit určité cíle. Do kopců jsme tam pak byli já, Rafal Majka a Robert Kišerlovski, protože ostatní kluci nám museli pomáhat před těmi kopci. Tím, jak odstoupil Contador, byl cíl, aby Rafal získal puntíkatý dres, takže byl často v úniku. Já měl pak zbytek týmu, který se snažil, abych měl vše do závěru.

Co jste říkal na bizarní moment, kdy Froome běžel do kopce bez kola?

Já si myslím, že to určitě nebylo lehké rozhodnutí pro organizátory a rozhodčí, protože tam byla zóna do kopce, takže tam nebyla zóna tří kilometrů, aby dostal stejný čas, ale zase na druhou stranu, kdyby byl člověk v jeho situaci, tak by nechtěl přijít o žlutý dres. Myslím si, že udělali správné rozhodnutí. 

Diváci na Tour začínají být velký problém, když teď zastavili motorku a poté i závodníky. Je to čím dál tím horší?

Fanoušků přibývá, což je pro cyklistiku dobře, protože je potřebuje. Na druhou stranu by nebylo špatné, aby přibyly nějaké bariéry v místech, kde probíhají rozhodující okamžiky.

Potřebuji prostor na výsledky

Vytvořil jste díky Tour dobrou pozici na vyjednávání o vašem dalším působení?

Já myslím, že je určitě lepší než před Tour, kde jsem měl odjetou jen klasiku v Lutychu, takže se manažerovi bude určitě vyjednávat lépe. Uvidíme, s čím přijde.

Máte nějaké informace o tom, jaké nabídky jsou ve hře?

Určitě jsou tři čtyři cesty, které jsou rozjednané. Vše to vyhodnotíme a uvidíme, co bude dobré pro moji budoucnost. Podle toho se pak rozhodnu. Řekněme, že z těch čtyř nabídek jsou dva týmy, které se mi docela líbí, ale necháme to teď trochu vychladnout a uvidíme, jak se to vše vyvine. Je mi třicet let, takže ještě nejsem úplně starý, proto potřebuji nějaký prostor na výsledky. 

Je ve hře varianta, kdy by byl tým postavený čistě kolem vás?

Taková varianta asi není. Nechci úplně celý tým kolem sebe, ale jsou určité závody, kde bych chtěl mít prostor.

Jaký plánujete nejbližší program?

Zítra budu mít jen takovou lehkou projížďku a ve středu mám kritérium v Rakousku, abych trošku prošťouchl nohy. V sobotu jedu na klasiku do San Sebastianu, kde mi na tom hodně záleží. Poté si sedneme se sportovními řediteli a řekneme si, jaký bude další program. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Tesco varuje před podvodnými SMS zprávami o výhře v soutěži. Firma žádnou neorganizuje

Společnost Tesco varuje před podvodníky, kteří rozesílají lidem SMS zprávy o tom, že si mají u ní vyzvednout výhru v soutěži. Firma informovala, že žádnou takovou soutěž neorganizuje a zákazníci nemají na uvedené zprávy reagovat.

"Tato podvodná aktivita poškozuje dobré jméno společnosti Tesco. Podniká proto všechny dostupné kroky, aby ochránila své zákazníky i své podnikání," uvedli zástupci firmy.

V případě pochybností mají podle nich zákazníci kontaktovat zákaznickou linku firmy 800 222 555 a ověřit si, jestli jde o její oficiální soutěž.

Další zprávy