reklama
 
 

Kreuziger na závěr Tour zaútočil, celkové druhé místo ale neudržel. Froome slaví třetí titul

23. 7. 2016 17:15
Poslední závodní etapa Tour de France byla ve znamení velkého úniku, do kterého se zapojil i Roman Kreuziger. Ten se dokonce v průběhu etapy posunul na celkové druhé místo, v závěrečném kopci ale skupina favoritů náskok uprchlíků stáhla. Etapu vyhrál Jon Izaguirre, Kreuziger dojel šestý a svým časem si zajistil celkovou desátou příčku. Absolutní triumf na Tour si dnes připsal Brit Chris Froome, který nejslavnější závod opanoval i v letech 2015 a 2013. Druhé místo patří domácímu Romainovi Bardetovi, bronz bere Kolumbijec Nairo Quintana.

Morzine-Avoriaz - Britský cyklista Chris Froome uhájil po předposlední 20. etapě Tour de France celkové vedení a takřka jistě si v neděli do Paříže dojede pro třetí triumf po letech 2013 a 2015. Roman Kreuziger skončil dnes šestý poté, co se od začátku pohyboval v úniku a v celkové klasifikaci poskočil z dvanácté na desátou příčku.

Jednatřicetiletý rodák z keňské metropole Nairobi Froome se třetím triumfem zařadí po bok Belgičana Philippea Thyse, Francouze Louisona Bobeta a Američana Grega LeMonda. Před nimi jsou už jen legendy: Jacques Anquetil, Bernard Hinault (oba Francie), Eddy Merckx (Belgie) a Miguel Indurain (Španělsko), všichni s pěti prvenstvími v celkové klasifikaci.

"Jsem hodně potlučený, bolí mě kolena i záda, ale mé nohy byly přece jen lepší než po včerejším pádu. A ten čtyřminutový náskok mi dával prostor k dýchání. Bylo obrovskou úlevou, když jsem projel cílem. Posledních 24 hodin bylo docela chaotických, ale týmoví parťáci mi hrozně pomohli, abych žlutý trikot udržel. Je skvělý pocit vyhrát Tour, je to jako bych to zažíval poprvé," uvedl Froome.

Zatímco Froome jel poslední horskou etapu 103. ročníku z Megéve do Morzine-Avoriaz dlouhou 146,5 km bezpečně ukrytý v týmu Sky, Kreuziger byl od začátku hodně aktivní. Ve snaze probít se do vytoužené elitní desítky pomohl hned v úvodu roztrhat peloton a své úsilí dovedl na úkor Itala Fabia Arua a Nizozemce Baukeho Mollemy do úspěšného konce. V průběhu etapy se dokonce pohyboval na průběžné druhé příčce celkového pořadí hned za Froomem.

Kreuziger počtvrté v top ten

Etapový vavřín si připsal Španěl Jon Izagirre z týmu Movistar, který dojel 19 vteřin před Kolumbijcem Jarlinsonem Pantanem. Ital Vincenzo Nibali byl třetí se ztrátou dalších 23 sekund. "V úniku bylo hodně opravdu kvalitních jezdců, takže je skvělé skončit před nimi a vyhrát etapu. Porazit Nibaliho ve sjezdu je něco, co se v kariéře počítá, stejně tak Pantano jezdí sjezdy skvěle. Jsem hrozně šťastný," radoval se Izagirre.

Kreuziger, který se během etapy ocitl průběžně i na druhé pozici celkově, projel cílem s odstupem minuty a 44 vteřin. Froome měl situaci pod kontrolou - dojel v poklidu dvacátý a udržel si více než čtyřminutový náskok.

Pokud se na Kreuzigerově pozici v nedělní rovinaté etapě dlouhé 113 km, v níž se podle zvyklostí závodí jen o etapový vavřín, nic nezmění, připíše si již čtvrté umístění na Tour v elitní desítce. Jeho maximem je pátá příčka z roku 2013, která je zároveň i nejlepším českým umístěním na "Staré dámě". To letošní bude o to cennější, že závod začínal v pozici domestika a lídrem se stal až po odstoupení Španěla Alberta Contadora v průběhu deváté etapy.

"Jsem rád za desítku, i když teď jsem v ten první okamžik zklamaný, když se podívám, jak málo stačilo, abych byl sedmý. Sedmé místo je jiné než desáté, ale řekněme, že cílem byla desítka, v níž naštěstí jsem," připomněl Kreuziger jen 13 vteřin ztráty na sedmého Joaquima Rodrígueze.

Sagan nejbojovnější

Výrazný podíl na Kreuzigerově dnešním posunu v celkovém účtování měl i Slovák Peter Sagan. Stájový kolega, který letos už popáté v řadě získal zelený trikot pro vítěze bodovací soutěže, dlouho pomáhal českému parťákovi držet v čele tempo.

"Celý den se mi nejelo zrovna moc dobře, ale po tom, co Peter udělal, tak jsem věděl, že ze sebe musím vyždímat to poslední, co v sobě mám. Byl neuvěřitelný," ocenil Kreuziger.

Právě Sagan byl během dnešní etapy zvolen nejbojovnějším jezdcem celého letošního ročníku.

autoři: ČTK, Sport | 23. 7. 2016 17:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama