Kreuziger ocenil Sagana: Odvedl práci za tři čtyři lidi

ČTK ČTK
23. 7. 2016 20:20
Český cyklista Roman Kreuziger po dvacáté etapě Tour de Farnce chválil kolegu ze stáje Tinkoff Petera Sagana.
Roman Kreuziger a Pater Sagan
Roman Kreuziger a Pater Sagan | Foto: ČTK

Morzine-Avoriaz - Romanu Kreuzigerovi vyšel v předposlední etapě Tour de France plán, jak naskočí do velkého úniku, aby se pokusil vylepšit dosavadní 12. příčku. Díky výbornému výkonu, ale i pomoci parťáka ze stáje Tinkoff Petera Sagana nakonec dosáhl na kýžené umístění v první desítce. Tu nyní uzavírá a velmi pravděpodobně ji také udrží při nedělním dojezdu do Paříže.

Plán pro dnešek do poslední alpské etapy měl český cyklista jasný - skočit do úniku, když se o něj pokusí větší skupina. "A to se mi i povedlo. I proto, že tam byl Peter Sagan, bez něhož by dnes bylo skoro nemožné odtáhnout únik takhle daleko, protože odvedl práci za tři čtyři lidi. Byl neuvěřitelný," prohlásil Kreuziger.

"Peter pomáhal už skákat Rafovi (Majkovi) do úniků o puntíkatý dres, dnes jel se mnou a jsem za to hrozně rád. Mít takového člověka v týmu... Určitě mi moc pomohl k tomu, abych byl v desítce," dodal třicetiletý rodák z Moravské Třebové.

Přiznal, že jemu se dnes nejelo moc dobře. Ale právě výkon hvězdného slovenského spurtéra, jenž letos na nejslavnějším etapovém závodě popáté v řadě dosáhl na zelený trikot pro vítěze bodovací soutěže, ho mimořádně motivoval. "Po tom, co Peter dělal, jsem věděl, že ze sebe musím vyždímat to poslední, co v sobě mám. I proto, že zítra už je to něco jiného," připomněl Kreuziger, že v neděli už se o celkové pořadí nepojede.

"Musel jsem do toho dát všechno. I když začali v posledním kopci nastupovat, tak jsem věděl, že to jedu jako časovku a že musím jet svůj rytmus. I proto, že jsem pak musel po Peterovi dlouhou část závodu sám tahat, protože mi nikdo nechtěl moc pomáhat. Někteří to samozřejmě měli i zakázané kvůli tomu, že jsem ohrožoval jejich lídry v celkovém pořadí," popsal Kreuziger.

Ze svého výkonu měl dobrý pocit, cítil, že odvedl maximum. "Jsem rád za desítku, i když teď jsem v první okamžik zklamaný, když se podívám, jak málo stačilo, abych byl sedmý," mrzí Kreuzigera pouhých 13 vteřin. "Sedmé místo je jiné než desáté, ale řekněme, že cílem byla desítka, v níž naštěstí jsem. A za pár dní mi třeba dojde, že jsem se po všech těch trablech, co mám za sebou, vrátil zase tam, kde jsem byl. A že můžu bojovat s čistou hlavou," doplnil Kreuziger.

Ihned také plánoval, jak se Saganovi pokusí v poslední den 103. ročníku alespoň částečně odvděčit. Může si to dovolit i proto, že celkově jedenáctý Bauke Mollema z Nizozemska má na něho před rovinatou etapou velké manko více než šesti minut.

"Teď je třeba si odpočinout a zítra odvést zase maximum pro Petera, protože za sebou mám docela díru a kdybych měl odvést nějakou práci pro Petera, tak ji velmi rád odvedu," prohlásil Kreuziger.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy