Šampion Froome slavil šampaňským i pivem. Závěrečný spurt ovládl Greipel

Aktualizováno 24. 7. 2016 21:21
Další ročník tradičního cyklistického etapového závodu Tour de France je u konce. Dojezd do Paříže vyhrál v těsném finiši Němec André Greipel. Nejlepší z tria Čechů Roman Kreuziger obsadil v konečném pořadí desátou příčku.
Chris Froome
Chris Froome | Foto: Reuters

Paříž - Britský cyklista Chris Froome dokončil poslední 21. etapu Tour de France bezpečně v hlavním poli a potvrdil své celkové třetí vítězství na "Staré dámě". Závěrečný spurt v Paříži vyhrál po 113 km z Chantilly Němec André Greipel. Nejlepší z tria Čechů Roman Kreuziger obsadil konečné desáté místo.

Jednatřicetiletý Froome vyhrál Tour de France po letech 2013 a 2015 a po odebrání sedmi titulů dopingovému hříšníkovi Lanci Armstrongovi je prvním úspěšným obhájcem od roku 1995, kdy si připsal svůj pátý triumf Španěl Miguel Indurain.

Keňský rodák Froome během tří týdnů a více než 3500 km nastřádal náskok 4:05 minuty před domácím Romainem Bardetem. Třetí místo obsadil s odstupem 4:21 Kolumbijec Nairo Quintana.

"Děkuji za vaši laskavost v těchto těžkých časech. Máte nejkrásnější závod na světě. Vive le Tour, Vive La France," řekl fanouškům francouzsky při slavnostním ceremoniálu Froome, jenž tak odkazoval k útoku z minulého týdne, kdy muž v nákladním autě zabil v Nice 84 lidí.

V cíli hledal manželku a syna

Bezprostředně po dojezdu se Froome setkal s manželkou a malým synkem, jehož si vzal do náručí. "Michelle a Kellane, díky vaší lásce a podpoře je možné všechno. Kellane, tohle vítězství věnuju tobě," řekl nejlepší muž posledních dvou ročníků Tour.

Kreuziger na vítěze ztratil 7:11 minuty, a dnes se dokonce mohl krátce radovat z posunu na celkové deváté místo. Peloton se totiž před dojezdem na pařížských Champs-Elysées v centru francouzské metropole roztrhal a cyklisté dojížděli po skupinkách. Dvaadvacátý Kreuziger díky tomu v oficiálních výsledcích nějaký čas figuroval na deváté pozici, vedení závodu však následně udělilo všem jezdcům v etapě stejný čas. Český cyklista týmu Tinkoff se tak vrátil na desátou příčku, kterou vybojoval v sobotní horské etapě.

Kreuziger byl vidět také v dnešní etapě, jejíž úvod se nesl jako obvykle v ceremoniálním duchu. Po startu Froome pohostil své kolegy ze Sky pivem a poté si připil tradičním šampaňským. Kreuziger se poté usadil v čele a připsal si poslední bod do vrchařské soutěže na letošní Tour díky vítězství na prémii.

Sagana znovu dělily od výhry centimetry

Po dojezdu do Paříže byl zase ve skupině uprchlíků Jan Bárta, jenž byl druhý v závěrečném dílčím spurtu. Celkově obsadil Bárta 88. místo, debutant Petr Vakoč skončil na 118. příčce.

Posledním vítězem 103. Tour se stal urostlý Němec Greipel, jenž porazil na pásce mohutně dotahujícího Petera Sagana. Slovenský mistr světa tak těsně nedosáhl na čtvrté etapové vítězství na letošní Tour, popáté však získal zelený trikot pro vítěze bodovací soutěže a navíc byl zvolen největším bojovníkem závodu.

Puntíkatý dres pro nejlepšího vrchaře si odvezl jeho a Kreuzigerův týmový kolega Rafal Majka z Polska, bílý trikot pro nejlepšího jezdce do 25 let patřil celkově čtvrtému Britovi Adamu Yatesovi.

Cyklistický etapový závod Tour de France - závěrečná 21. etapa: Chantilly - Paříž (113 km):

1. Greipel (Něm./Lotto) 2:43:08, 2. P. Sagan (SR/Tinkoff), 3. Kristoff (Nor./Kaťuša), 4. Boasson Hagen (Nor./Dimension Data), 5. Matthews (Austr./Orica), 6. Stuyven (Belg./Trek-Segafredo), 7. Navardauskas (Lit./Cannondale), 8. Laporte (Fr./Cofidis), 9. Bennett (Ir./Bora-Argon), 10. Van Rensburg (JAR/Dimension Data), ...22. Kreuziger (ČR/Tinkoff), 93. Bárta (ČR/Bora-Argon), 149. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step) všichni stejný čas.

Konečné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 89:04:48, 2. Bardet (Fr./AG2R) -4:05, 3. Quintana (Kol./Movistar) -4:21, 4. A. Yates (Brit./Orica) -4:42, 5. Porte (Austr./BMC) -5:17, 6. Valverde (Šp./Movistar) -6:16, 7. Rodríguez (Šp./Kaťuša), 8. Meintjes (JAR/Lampre) oba -6:58, 9. Martin (Ir./Etixx-Quick-Step) -7:04, 10. Kreuziger -7:11, ...88. Bárta -3:19:44, 118. Vakoč -3:57:58.