Přežil hororový pád, nemohl se hýbat. Teď je Jakobsen zpátky na kole a chce vítězit

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
15. 4. 2021 11:46
Nizozemský cyklista Fabio Jakobsen píše inspirativní příběh. Po hrozivém pádu v loňském srpnovém závodu Kolem Polska se bál o život. Dva dny byl v kómatu, později absolvoval několik operací obličeje. Uplynulo osm měsíců a mladý jezdec týmu Deceuninck - Quick-Step opět závodí. Úspěch si připsal i v soukromém životě.
Fabio Jakobsen se vrací do cyklistického kolotoče v závodě Kolem Turecka.
Fabio Jakobsen se vrací do cyklistického kolotoče v závodě Kolem Turecka. | Foto: Stuart Franklin / Getty Images

Vloni zkraje srpna spurtoval Fabio Jakobsen o vítězství v první etapě závodu Kolem Polska, jenomže před krajana Dylana Groenewegena už se nedostal. Soupeř ho v cílové rovince natlačil na bariéru, Jakobsen zhruba v osmdesátikilometrové rychlosti vylétl z trati a neštěstí bylo na světě.

První zprávy z Katovic byly děsivé, Jakobsenovi podle nich měla hrozit smrt. "Média to překroutila, Fabio byl stabilizovaný, nikoliv oživovaný," upřesňoval později týmový lékař Yvan Vanmol. Přesto sám závodník přiznal, že se v prvních chvílích bál o život.

Byl převezen do nemocnice v Sosnovci, kde se podrobil pětihodinové operaci. Dva dny ležel v kómatu, mnohačetná zranění v obličeji zacelilo celkem 130 stehů. Jakobsenovi zůstal jediný zub, utrpěl i traumatické poranění mozku, kvůli ochrnuté hlasivce nemohl pořádně dýchat.

V zákulisí mezitím plály emoce. Šéf stáje Quick-Step Patrick Lefevere vykřikoval, že viník Groenewegen by měl skončit ve vězení. Také sám vítěz čtyř etap na Tour de France si za chování v cílové rovince sypal popel na hlavu. Dlouhé minuty mlčky seděl na silnici a litoval.

Od Mezinárodní cyklistické unie UCI vyfasoval Groenewegen téměř roční stopku od závodění. Ještě horší pro něj byly výhrůžky, jež dostával. Autor v nich hrozil dokonce smrtí dítěte člena týmu Jumbo-Visma. "Dva týdny hlídala náš dům policie, nechodili jsme ven," popisoval jezdec.

Ošklivý karambol z 5. srpna 2020. Dylan Groenewegen ve žlutém dresu natlačil Fabia Jakobsena v dresu nizozemského šampiona na bariéru:

Při tom bedlivě sledoval, jak vypadá Jakobsenův stav, a pevně věřil, že se čtyřiadvacetiletý rodák z města Heukelum brzy vrátí do běžného života a později snad i k profesionální cyklistice.

V listopadu Jakobsen poprvé od pádu sedl na kolo a s přítelkyní Desore Stougjeovou projel první tréninkové kilometry. To za sebou ještě neměl ani všechny operace obličeje, ta poslední ho čekala letos v únoru.

V zimě absolvoval vedle další operace i tradiční tréninkový kemp týmu ve španělském Calpe, poprvé od nehody se viděl s některými parťáky. "Bylo to pro mě hodně emotivní. Vážil jsem si normálních věcí jako tréninku nebo večeře s kamarády," svěřoval se Jakobsen.

V prvních týdnech po pádu byl logicky odkázán na pomoc nejbližších. "Když jsem se vrátil z Polska, byl jsem ve stavu, kdy jsem se o sebe vůbec nedokázal postarat," přiznal Nizozemec. "Přítelkyně se o mě starala, myla mě, krmila," doplnil vítěz dvou etap z předloňské Vuelty.

Jakobsenův stav se postupně lepšil a ještě před závodním návratem na kolo přišla radostná událost v soukromém životě. Partnerku Desore, jež mu byla v kritických chvílích oporou, požádal o ruku. A slyšel ano.

Pohádkový návrat Jakobsena k závodění se odehrává právě v těchto dnech na etapovém podniku v Turecku. "Tým je moje druhá rodina. Jsem neskutečně šťastný, že můžu být zpátky," vyprávěl Nizozemec s jizvami v operované tváři a bez chybějících zubů ve videu Quick-Stepu.

V předchozích měsících sledoval vítězné závody kolegů a dostával od nich zprávy, že příště bude vítězit s nimi. V Turecku je toho součástí.

V neděli se vydal na první etapu závodu Kolem Turecka a na začátku se potýkal s lehkými obavami. "Když celý peloton najednou zahnul do jedné či druhé strany, trochu mě to vyděsilo a párkrát jsem si musel přibrzdit," hodnotil první závodní zkušenost od pádu.

Fabio Jakobsen v objetí s týmovým parťákem Markem Cavendishem:

Jakobsen skončil v neděli na 147. místě. V dalších etapách pak 168., 39. a 158. Závodit se v Turecku bude až do neděle. Nicméně výsledky teď pro Jakobsena samozřejmě nejsou prvořadé.

"Jeden cíl v podobě návratu do pelotonu už jsem si splnil. V Turecku chci závod dokončit. Ale postupně samozřejmě doufám, že budu jezdit znovu o vítězství a po jednom závodě zase zvednu ruce nad hlavu," prohlásil.

Poprvé v kariéře závodí v jednom týmu s Markem Cavendishem, který se do belgické stáje vrátil po čtyřech letech. V pondělí vyhrál druhou etapu a ukončil tříleté čekání na vítězství. Ba co víc, v dalších dvou dnech na to legendární spurtér z britského ostrova Man navázal dvěma triumfy.

Hned po návratu k závodění se tak Jakobsen pořádně nadechl vítězné mentality, která Quick-Step v posledních letech provází. Čeští kolegové Jakobsena ze stáje Zdeněk Štybar a Josef Černý v Turecku nezávodí.

Stáj Deceuninck - Quick-Step vlastní Zdeněk Bakala, jenž je současně majitelem vydavatelství Economia, pod které spadá i web Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 15 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy