Pomáhal si Armstrong i motorkem? Podezřele sahal levačkou pod sedlo

yac yac
13. 4. 2021 14:01
Je to už více než osm let od chvíle, kdy se někdejší cyklistický šampion Lance Armstrong přiznal k tomu, že si během kariéry pomáhal krevním dopingem (EPO). Bývalý šéf francouzské antidopingové agentury Jean-Pierre Verdy si ale myslí, že nedoznal vše. Při svých sedmi vítězstvích na Tour de France si Američan mohl pomáhat i zabudovaným motorkem, což má dokazovat nově zveřejněné video.

"Stále se mi v hlavě opakuje výjev z jedné horské etapy, kdy se všichni trápí a on je nechává daleko za sebou. Zavolal jsem tehdy několika specialistům, které znám, a shodli jsme se, že takový výkon nelze dokázat ani s použitím EPO. Nikdo nechápal, jak je to možné," prohlásil Verdy v rozhovoru pro televizní stanici Stade 2. 

Sám Armstrong se v minulosti dušoval, že za jeho mimořádnými výkony opravdu krevní doping nevězí, neboť si tímto způsobem prý pomáhali všichni. "Byl jsem prostě nejlepší," prohlásil dnes 49letý Američan. 

Nabízí se ale ještě jedno vysvětlení Armstrongových "nemožných" výkonů, které už před několika lety přednesl francouzský cyklista Thomas Voeckler a za nejpravděpodobnější ho označuje i Verdy. "Myslím si, že používal zabudovaný motor," míní někdejší bojovník proti dopingu.

Nasvědčovat tomu má i video (v záhlaví), které se krátce po Verdyho rozhovoru objevilo na sociálních sítích. Armstrong je na něm v průběhu různých závodů zachycen, jak levačkou sahá pod sedlo. Podle konspirátorů se právě tam mělo nacházet tlačítko, které motor spouštělo. 

Na druhou stranu, i když je technologický doping v principu možný a byl v několika dalších podezřelých případech skloňován, tak na vrcholné úrovni byl i přes pečlivé kontroly termokamerami a rentgeny v minulosti potvrzen pouze jednou: V roce 2016 byla z jeho užití usvědčena cyklokrosařka Femke van den Driesscheová. 

Z technologického dopingu byl například obviňován Fabian Cancellara, ale nedovolenou podporu se mu prokázat nepodařilo, byť způsob, jakým sestřásl na Tour de Flandres v roce 2010 Toma Boonena, vyvolával pochyby. 

Fabian Cancellara vs. Tom Boonen na Tour de Flanders 2010 | Video: Sport

A tak se nabízí otázka, zdali by vůbec něco podobného Armstrong se svým týmem na přelomu tisíciletí dokázal zorganizovat tak, aby se na to ani tehdy, ani dnes nepřišlo. 

"Ale Armstrong byl největší podvodník ze všech, měl speciální zacházení a všude komplice," je přesvědčený Verdy. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy