Pomáhal si Armstrong i motorkem? Podezřele sahal levačkou pod sedlo

yac yac
13. 4. 2021 14:01
Je to už více než osm let od chvíle, kdy se někdejší cyklistický šampion Lance Armstrong přiznal k tomu, že si během kariéry pomáhal krevním dopingem (EPO). Bývalý šéf francouzské antidopingové agentury Jean-Pierre Verdy si ale myslí, že nedoznal vše. Při svých sedmi vítězstvích na Tour de France si Američan mohl pomáhat i zabudovaným motorkem, což má dokazovat nově zveřejněné video.

"Stále se mi v hlavě opakuje výjev z jedné horské etapy, kdy se všichni trápí a on je nechává daleko za sebou. Zavolal jsem tehdy několika specialistům, které znám, a shodli jsme se, že takový výkon nelze dokázat ani s použitím EPO. Nikdo nechápal, jak je to možné," prohlásil Verdy v rozhovoru pro televizní stanici Stade 2. 

Sám Armstrong se v minulosti dušoval, že za jeho mimořádnými výkony opravdu krevní doping nevězí, neboť si tímto způsobem prý pomáhali všichni. "Byl jsem prostě nejlepší," prohlásil dnes 49letý Američan. 

Nabízí se ale ještě jedno vysvětlení Armstrongových "nemožných" výkonů, které už před několika lety přednesl francouzský cyklista Thomas Voeckler a za nejpravděpodobnější ho označuje i Verdy. "Myslím si, že používal zabudovaný motor," míní někdejší bojovník proti dopingu.

Nasvědčovat tomu má i video (v záhlaví), které se krátce po Verdyho rozhovoru objevilo na sociálních sítích. Armstrong je na něm v průběhu různých závodů zachycen, jak levačkou sahá pod sedlo. Podle konspirátorů se právě tam mělo nacházet tlačítko, které motor spouštělo. 

Na druhou stranu, i když je technologický doping v principu možný a byl v několika dalších podezřelých případech skloňován, tak na vrcholné úrovni byl i přes pečlivé kontroly termokamerami a rentgeny v minulosti potvrzen pouze jednou: V roce 2016 byla z jeho užití usvědčena cyklokrosařka Femke van den Driesscheová. 

Z technologického dopingu byl například obviňován Fabian Cancellara, ale nedovolenou podporu se mu prokázat nepodařilo, byť způsob, jakým sestřásl na Tour de Flandres v roce 2010 Toma Boonena, vyvolával pochyby. 

Fabian Cancellara vs. Tom Boonen na Tour de Flanders 2010 | Video: Sport

A tak se nabízí otázka, zdali by vůbec něco podobného Armstrong se svým týmem na přelomu tisíciletí dokázal zorganizovat tak, aby se na to ani tehdy, ani dnes nepřišlo. 

"Ale Armstrong byl největší podvodník ze všech, měl speciální zacházení a všude komplice," je přesvědčený Verdy. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy