Mohl jsi nás poslat do nemocnice, kritizuje soupeř Sagana. Slováci jsou ale ublížení

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
10. 9. 2020 14:50
Zelený dres uniká a frustrace se hromadí. Zřejmě také proto si v závěru 11. etapy na Tour de France slovenský cyklista Peter Sagan pomohl agresivním manévrem, za který byl posléze penalizován. Od soupeřů si vyslechl kritiku, bývalý trenér se ho však zastal.
Rozezlený Wout van Aert (ve žlutém) pokřikuje v cíli 11. etapy Tour de France na Peter Sagana (v bílém).
Rozezlený Wout van Aert (ve žlutém) pokřikuje v cíli 11. etapy Tour de France na Peter Sagana (v bílém). | Foto: Reuters

Sagan je se sedmi celkovými triumfy rekordmanem bodovací soutěže sprinterů na Tour, ale k osmému zářezu má letos hodně daleko. Nevyhrál zatím jedinou etapu, ani při traťových prémiích neboduje jako v minulosti a navíc mu rozhodčí po středečním dojezdu v Poitiers odebrali 43 bodů.

Žilinský fenomén vládne nejrychlejším mužům na Tour od roku 2012, o zelený trikot přišel za tu dobu jen před třemi lety, a to kvůli diskvalifikaci po střetu s Markem Cavendishem. Ve středu slovenský cyklista rozvířil pořádné emoce znovu soubojem s Woutem van Aertem v cílové rovince.

Sagan se cpal dopředu kolem bariéry, a když už před sebou neměl místo, vrazil do vedle jedoucího Belgičana tělem. Probil se na druhou příčku za Caleba Ewana, Van Aert finišoval za zeleným Samem Bennettem čtvrtý.

Okamžitě po průjezdu cílem dal Saganovi hlasitě najevo, co si o jeho agresivním manévru myslí, a ukázal také zdvižený prostředníček, za což později dostal pokutu 200 švýcarských franků. Slováka komise potrestala odsunem na 85. místo, odebráním všech 43 bodů, které v etapě získal, a navrch pokutou ve výši 500 švýcarských franků.

"Tím, co udělal, jsem byl překvapený a šokovaný. Vystrašilo mě to," popisoval Van Aert atak od Sagana. "Sprintoval jsem na maximální výkon a dodržoval jsem rovnou linii. On si chtěl udělat prostor, ale takhle se to nesmí. Já bych to nikdy neudělal," pokračoval člen týmu Jumbo-Visma.

Posledních 500 metrů středeční etapy i se zmiňovaným střetem:

Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu a vítěz dvou letošních etap Tour neskrýval prvotní emoce. "Byl jsem frustrovaný a naštvaný, použil jsem v cíli nehezké výrazy," přiznal Belgičan.

"Později jsem si chtěl se Saganem promluvit, ale slyšel jsem ostré výrazy na oplátku od něj. Bylo složité rozjet nějakou konverzaci," doplnil Van Aert.

Saganova reakce se omezila jen na strohé vyjádření na stránkách jeho týmu Bora-hansgrohe. "Jednoho závodníka jsem objel lehce, ale potom se to pořádně zúžilo. Musel jsem se posunout, abych se vyhnul bariérám, a jako výsledek mě přeřadili," nechal se slyšet 30letý sprinter.

Po odečtení narostla Saganova ztráta na Bennetta v souboji o zelený dres už na 68 bodů. "Stálo mě to hodně bodů, ale boj o zelený trikot jsem ještě nevzdal," vyhlásil mistr světa v cyklistice z let 2015 až 2017.

Vedle Van Aerta se k incidentu v Poitiers vyjádřili i další cyklisté. Hugo Hofstetter z týmu Israel Start-Up Nation, který se ve finiši octl za danou dvojicí, na Twitteru napsal: "Se vším respektem k tobě, Petře, kdybych nezabrzdil, já a možná další kluci bychom skončili v nemocnici."

"Sprinteři jsou jiní než ostatní jezdci, jsou to takoví blázni. Ale musí to zůstat v mezích férového boje, je to správné rozhodnutí," komentoval vedoucí muž závodu a Van Aertův týmový parťák Primož Roglič.

Saganův trest pochopitelně vyvolal značné pozdvižení na Slovensku, kde bitvu o zelený dres bedlivě sledují. Bývalý špičkový cyklista Peter Velits hodnotil incident poněkud střízlivě. "Bylo to od Petera agresivní řešení, jak se vyhnout bariéře. Musel si pomoct bodyčkem," řekl expert RTVS.

Zato bývalý Saganův trenér Peter Zanický rozhodnutí komise kritizoval. "Nerozumím tomu, že Peterovi vzali vedle 30 bodů v cíli ještě dalších 13 bodů za sprinterskou prémii na trati. Vidím to jako nespravedlnost a nesmyslné pravidlo," zlobil se v rozhovoru pro Šport.sk.

Podobně ublížení se cítí Saganovi fanoušci na Slovensku. V anketě na webu deníku Pravda hlasovalo plných 76 procent čtenářů pro názor, že se jezdec ničím nebezpečným neprovinil.

Český reprezentační trenér Tomáš Konečný ve studiu České televize prohlásil, že podle něj měla na výši trestu vliv hrůzná nehoda z letošního závodu Kolem Polska, po níž Fabio Jakobsen bojoval o život. Také Zanický je o tom přesvědčený a ve svém hodnocení se trochu obul do Van Aerta.

"Rozhodčí jsou teď velmi úzkostliví a musíme to respektovat. Na druhou stranu cyklistický sprint je pro tvrdé chlapy a Peter mezi ně patří, na rozdíl od Van Aerta. Ten z toho byl trochu vyjukaný, ale ve sprintu k takovým situacím zkrátka dochází," zmínil slovenský trenér.

Momentálně se ve Francii jede 12. etapa, jež končí dojezdem do kopce, a tak se nedá očekávat opakovaný souboj čistokrevných sprinterů. Může to být ovšem šance pro Sagana, který si umí poradit také na členité trati, a klidně by mohlo dojít k reparátu bitvy s univerzálem Van Aertem.

Na jediné rychlostní prémii nejdelší etapy letošní Tour však Sagan na Bennetta nevyzrál. Vedoucí muž bodovací soutěže bral devět bodů za sedmé místo, devátý Slovák získal bodů sedm. Celkově jeho ztráta na zelený trikot narostla tedy už na rovných 70 bodů.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy