Mohl jsi nás poslat do nemocnice, kritizuje soupeř Sagana. Slováci jsou ale ublížení

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
10. 9. 2020 14:50
Zelený dres uniká a frustrace se hromadí. Zřejmě také proto si v závěru 11. etapy na Tour de France slovenský cyklista Peter Sagan pomohl agresivním manévrem, za který byl posléze penalizován. Od soupeřů si vyslechl kritiku, bývalý trenér se ho však zastal.
Rozezlený Wout van Aert (ve žlutém) pokřikuje v cíli 11. etapy Tour de France na Peter Sagana (v bílém).
Rozezlený Wout van Aert (ve žlutém) pokřikuje v cíli 11. etapy Tour de France na Peter Sagana (v bílém). | Foto: Reuters

Sagan je se sedmi celkovými triumfy rekordmanem bodovací soutěže sprinterů na Tour, ale k osmému zářezu má letos hodně daleko. Nevyhrál zatím jedinou etapu, ani při traťových prémiích neboduje jako v minulosti a navíc mu rozhodčí po středečním dojezdu v Poitiers odebrali 43 bodů.

Žilinský fenomén vládne nejrychlejším mužům na Tour od roku 2012, o zelený trikot přišel za tu dobu jen před třemi lety, a to kvůli diskvalifikaci po střetu s Markem Cavendishem. Ve středu slovenský cyklista rozvířil pořádné emoce znovu soubojem s Woutem van Aertem v cílové rovince.

Sagan se cpal dopředu kolem bariéry, a když už před sebou neměl místo, vrazil do vedle jedoucího Belgičana tělem. Probil se na druhou příčku za Caleba Ewana, Van Aert finišoval za zeleným Samem Bennettem čtvrtý.

Okamžitě po průjezdu cílem dal Saganovi hlasitě najevo, co si o jeho agresivním manévru myslí, a ukázal také zdvižený prostředníček, za což později dostal pokutu 200 švýcarských franků. Slováka komise potrestala odsunem na 85. místo, odebráním všech 43 bodů, které v etapě získal, a navrch pokutou ve výši 500 švýcarských franků.

"Tím, co udělal, jsem byl překvapený a šokovaný. Vystrašilo mě to," popisoval Van Aert atak od Sagana. "Sprintoval jsem na maximální výkon a dodržoval jsem rovnou linii. On si chtěl udělat prostor, ale takhle se to nesmí. Já bych to nikdy neudělal," pokračoval člen týmu Jumbo-Visma.

Posledních 500 metrů středeční etapy i se zmiňovaným střetem:

Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu a vítěz dvou letošních etap Tour neskrýval prvotní emoce. "Byl jsem frustrovaný a naštvaný, použil jsem v cíli nehezké výrazy," přiznal Belgičan.

"Později jsem si chtěl se Saganem promluvit, ale slyšel jsem ostré výrazy na oplátku od něj. Bylo složité rozjet nějakou konverzaci," doplnil Van Aert.

Saganova reakce se omezila jen na strohé vyjádření na stránkách jeho týmu Bora-hansgrohe. "Jednoho závodníka jsem objel lehce, ale potom se to pořádně zúžilo. Musel jsem se posunout, abych se vyhnul bariérám, a jako výsledek mě přeřadili," nechal se slyšet 30letý sprinter.

Po odečtení narostla Saganova ztráta na Bennetta v souboji o zelený dres už na 68 bodů. "Stálo mě to hodně bodů, ale boj o zelený trikot jsem ještě nevzdal," vyhlásil mistr světa v cyklistice z let 2015 až 2017.

Vedle Van Aerta se k incidentu v Poitiers vyjádřili i další cyklisté. Hugo Hofstetter z týmu Israel Start-Up Nation, který se ve finiši octl za danou dvojicí, na Twitteru napsal: "Se vším respektem k tobě, Petře, kdybych nezabrzdil, já a možná další kluci bychom skončili v nemocnici."

"Sprinteři jsou jiní než ostatní jezdci, jsou to takoví blázni. Ale musí to zůstat v mezích férového boje, je to správné rozhodnutí," komentoval vedoucí muž závodu a Van Aertův týmový parťák Primož Roglič.

Saganův trest pochopitelně vyvolal značné pozdvižení na Slovensku, kde bitvu o zelený dres bedlivě sledují. Bývalý špičkový cyklista Peter Velits hodnotil incident poněkud střízlivě. "Bylo to od Petera agresivní řešení, jak se vyhnout bariéře. Musel si pomoct bodyčkem," řekl expert RTVS.

Zato bývalý Saganův trenér Peter Zanický rozhodnutí komise kritizoval. "Nerozumím tomu, že Peterovi vzali vedle 30 bodů v cíli ještě dalších 13 bodů za sprinterskou prémii na trati. Vidím to jako nespravedlnost a nesmyslné pravidlo," zlobil se v rozhovoru pro Šport.sk.

Podobně ublížení se cítí Saganovi fanoušci na Slovensku. V anketě na webu deníku Pravda hlasovalo plných 76 procent čtenářů pro názor, že se jezdec ničím nebezpečným neprovinil.

Český reprezentační trenér Tomáš Konečný ve studiu České televize prohlásil, že podle něj měla na výši trestu vliv hrůzná nehoda z letošního závodu Kolem Polska, po níž Fabio Jakobsen bojoval o život. Také Zanický je o tom přesvědčený a ve svém hodnocení se trochu obul do Van Aerta.

"Rozhodčí jsou teď velmi úzkostliví a musíme to respektovat. Na druhou stranu cyklistický sprint je pro tvrdé chlapy a Peter mezi ně patří, na rozdíl od Van Aerta. Ten z toho byl trochu vyjukaný, ale ve sprintu k takovým situacím zkrátka dochází," zmínil slovenský trenér.

Momentálně se ve Francii jede 12. etapa, jež končí dojezdem do kopce, a tak se nedá očekávat opakovaný souboj čistokrevných sprinterů. Může to být ovšem šance pro Sagana, který si umí poradit také na členité trati, a klidně by mohlo dojít k reparátu bitvy s univerzálem Van Aertem.

Na jediné rychlostní prémii nejdelší etapy letošní Tour však Sagan na Bennetta nevyzrál. Vedoucí muž bodovací soutěže bral devět bodů za sedmé místo, devátý Slovák získal bodů sedm. Celkově jeho ztráta na zelený trikot narostla tedy už na rovných 70 bodů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy