Raději zpomalit, nikdy nejet bez přilby. Kreuziger po německé tragédii opakuje osvětu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
7. 8. 2020 19:00
Smrt mladého německého cyklisty po srážce s autem zasáhla i jeho. A potvrdila mu, že to, co dělá, má smysl. Roman Kreuziger s manželkou Michaelou a významnými osobnostmi nejen ze světa sportu bojují za větší bezpečí na silnicích a respekt mezi cyklisty a řidiči. 34letý jezdec týmu NTT znovu opakuje hlavní zásady.
Roman Kreuziger s manželkou Michaelou rozjeli osvětovou kampaň 1,5 metru.
Roman Kreuziger s manželkou Michaelou rozjeli osvětovou kampaň 1,5 metru. | Foto: ČTK

Jak moc zpráva o úmrtí 17letého Jana Riedmanna při tréninku otřásla cyklistickým světem?

Je to tragédie. Jan byl mladý člověk, ještě dítě. Obávám se, že se ale příliš nezmění, alespoň ne v krátkodobém horizontu. Je potřeba dlouhodobá osvěta. Abychom si všichni uvědomili, že spolu silnice sdílíme. Řidiči, cyklisté i chodci. Chtěl bych, abychom se respektovali a na silnicích nebojovali, byli k sobě slušní a dodržovali pravidla.

Přemýšlí cyklista nad tím, že tohle se může kdykoliv stát jemu?

Ano, musíte být pořád ve střehu a předvídat. I když mám přednost, vždy přibrzdím a podívám se, snažím se s řidičem navázat oční kontakt. Může vás mít proti slunci, koukne do mobilu, může být na chvilku nepozorný. Nespoléhejte na to, že vás vidí. Je lepší zpomalit než přijít o život. Nikdy ani nejezdím bez přilby a zadního světla, které mám spuštěné i za dne.

Dokážete být na silnici dostatečně ostražitý i při tréninku, kdy potřebujete na kole vyvinout co největší intenzitu?

Dokážu, trénuju intenzivně, ale zároveň opatrně. Ročně najezdím 50 tisíc kilometrů v autě a 35 tisíc na kole, zkušenosti mám v obou rolích.

Funguje v cyklistice vůbec uzavírání silnic během tréninku, například na týmových soustředěních? Nebo pořád riskujete potenciál střet?

Týmová soustředění míváme v místech, kde je soužití cyklistů a řidičů na vysoké úrovni, například ve Španělsku nebo Itálii. Jezdíme na co nejméně frekventovaných silnicích, ale nikdo je pro trénink neuzavírá. Snažíme se jezdit ohleduplně a v drtivé většině případů je za námi doprovodný vůz.

Připomněla vám smutná událost z Německa, jak potřebná je kampaň 1,5 metru, jíž jste součástí? Šíříte osvětu, že právě tuto vzdálenost je nutné dodržet při předjíždění cyklisty.

Rozhodně, připomněla. Hlavním mottem naší kampaně je respekt. Vycházejme spolu, hledejme porozumění. Silnice budeme sdílet nadále, to je prostě fakt. Vím, že je i spousta neukázněných cyklistů, nemám pochopení pro jízdu bez přilby, po chodníku nebo pod vlivem. Jenomže cyklista je zranitelný účastník provozu, jeho jedinou deformační zónou je v lepším případě přilba. A pořád je lepší předjet i neukázněného člověka na kole v dostatečné boční vzdálenosti, než ho zabít a mít pak výčitky do konce života.

Roman Kreuziger mluvil o kampani 1,5 metru v červnu pro DVTV:

Ukáznit se musí i cyklisté, spousta z nich je nezodpovědných. Neumím si představit, že bych si nevzal helmu, říká jezdec stáje NTT Pro Cycling. | Video: Martin Veselovský

Jak jste přišli na vzdálenost 1,5 metru?

Je to bezpečná vzdálenost při předjíždění cyklisty prokázaná soudními znalci. Cyklista jede ve vlnovce, která u nezkušeného člověka, třeba u dětí, může činit až 1,5 metru. Navíc auto s sebou veze tlakovou vlnu, která může cyklistu srazit do příkopu, v horším případě pod kola auta.

V jaké fázi je teď vaše kampaň? Jakým způsobem seznamujete širokou veřejnost s danou problematikou?

Nedávno jsme s Palem Haberou, Jardou Kulhavým a Petrem Vakočem natočili první sérii osvětových videí, která vidělo jen na Facebooku milion lidí. Z toho mám obrovskou radost. Máme mnoho ohlasů, ale i kritiky od lidí, kteří považují cyklisty za bezohledné nedodržovače předpisů. Jak říkám, respektujme se, jde o život.

Lidé vás mohou podpořit také v crowdfoundingové kampani.

Ano, ta nám dnes dobíhá a pomůže nám pořádně rozvinout jednotlivé aktivity. Přidat se může každý. Chystáme další spoty, chceme uspořádat diskuzní panel se zástupci cyklistů, profesionálních řidičů, soudních znalců a dalších. Přidal se k nám i profesor Pavel Pafko, chirurg, skvělý člověk a mimochodem také cyklista. Vydáme se i mezi lidi na sportovní akce. Chceme opakovat, opakovat, opakovat.

Tragické události se nevyhýbají ani cyklistickým závodům. Co jste říkal na středeční děsivý pád Fabia Jakobsena v závodě Kolem Polska? Jaký může být trest pro Dylana Groenewegena?

O tom nechci spekulovat, trest nechám na Mezinárodní cyklistické unii (UCI). Ale bylo to bezohledné a nebezpečné chování. Spurty jsou vždy rizikové a dochází při nich k pádům, s tím musíme jako profesionálové počítat. Ale ani v nejvyšším zápalu boje se nikdo nesmí uchýlit k nefér jednání, což tohle strčení bylo. Doufám, že se Fabio rychle a úplně uzdraví, zprávy z nemocnice jsou naštěstí pozitivní - neměl by mít poraněnou páteř ani mozek. Ještě bych chtěl zmínit jednu věc.

Co máte na mysli?

Velkou chybu udělal i organizátor. Plůtky musí být v cíli dobře propojené, nesmí se stát, aby po nárazu lítaly jako po zásahu šrapnelem a zranily další závodníky. Stejně tak si nemyslím, že je dobré dělat dojezd ve sjezdu, rychlost 80 km/h je v nervózním balíku vždy velké riziko.

Roman Kreuziger a další cyklisté vysvětlují smysl kampaně. | Video: Respekt. 1,5 metru
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Průměrná hrubá mzda učitelů stoupla meziročně o osm procent na téměř 47 tisíc korun

Učitelé v regionálním školství pobírali po započtení všech příplatků a odměn v roce 2021 průměrnou hrubou měsíční mzdu téměř 47 tisíc korun. Je to meziročně o osm procent více. Pedagogové působící na základních a středních školách si loni v průměru vydělali téměř 50 tisíc korun měsíčně, průměrný plat učitelů v mateřských školách je o pětinu nižší, sdělil mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. V regionálním školství v Česku působilo podle údajů ministerstva školství loni 149 tisíc učitelů.

"Po letech 2018 až 2020, kdy mzda učitelů rostla dvojciferným tempem, došlo v následujícím období ke zpomalení. Minulý rok si učitelé v regionálním školství meziročně polepšili o 8,1 procenta, v absolutním vyjádření o 3525 korun," uvedla Jitka Wichová z odboru statistik rozvoje společnosti statisického úřadu.

Ministerstvo školství letos v březnu uvedlo, že průměrný hrubý plat učitelů loni vzrostl loni na 47 590 korun. Průměrná mzda v Česku činila podle statisického úřadu 37 839 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Habeck zkritizoval Spojené státy za vysoké ceny energií, producenti plynu podle něj profitují z dopadů války

Německý ministr hospodářství Robert Habeck kritizuje Spojené státy a další spřátelené dodavatelské země za předražené ceny plynu. Podle jeho názoru producenti plynu profitují z dopadů války na Ukrajině. Habeck to řekl deníku Neue Osnabrücker Zeitung.

"Některé země, i spřátelené, někdy dosahují astronomických cen. To s sebou samozřejmě přináší problémy, o kterých musíme mluvit," řekl německý ministr. Počítá proto s tím, že "o tom Evropská komise bude hovořit i se spřátelenými státy."

Obzvláště kritický byl německý politik směrem ke Spojeným státům. "Obrátily se na nás, když ceny ropy vystřelily vzhůru, a i v Evropě se kvůli tomu uvolňovaly rezervy ropy. Myslím, že taková solidarita by byla dobrá i ke zmírnění cen plynu," apeloval Habeck na Washington.

Nátlak ministr vyvíjel i na Brusel. Evropská unie "by měla spojit svou tržní sílu a zorganizovat chytré a synchronizované nákupní chování unijních států, aby se jednotlivé země vzájemně nepřeplácely a netlačily ceny na světových trzích nahoru." Tržní síla Evropy je podle něj obrovská, musí se jen využít.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

ČUS: Na sportovní činnost by mohly být příští rok nižší dotace než letos

 Na samotnou sportovní činnost od provozu klubů a sportovních svazů přes výchovu talentované mládeže až po přípravu a závody reprezentantů by mohly být příští rok dotace nižší než letos. Upozornila na to Česká unie sportu (ČUS). Vláda ve státním rozpočtu na rok 2023 navrhla na takzvané neinvestiční náklady asi o 700 milionů korun méně, než by měla Národní sportovní agentura (NSA) rozdělovat letos. Vedle peněz schválených přímo v rozpočtu na rok 2022 měla k dispozici ještě zhruba tři čtvrtě miliardy z nespotřebovaných výdajů z roku 2021 a má přislíbenou půlmiliardu v nové verzi rozpočtu, kterou nyní projednávají poslanci.

Celkem by se tak letošní státní dotace na sportovní činnost mohly vyšplhat na 5,647 miliardy korun. Na rok 2023 zatím vláda v této části výdajů navrhuje celkem přibližně 4,940 miliardy korun. "To znamená, že by bylo méně prostředků než v roce 2022. Přitom to bude první rok drahých energií pro klubová sportoviště a rok většiny kvalifikací na olympijské hry v roce 2024," řekl ČTK generální sekretář ČUS Jan Boháč.

před 1 hodinou

Siniaková dohrála v Munastíru ve druhém kole po porážce s Liuovou

Vítězná série tenistky Kateřiny Siniakové po šesti zápasech skončila. Ve 2. kole nového turnaje WTA v Munastíru podlehla Američance Claire Liuové 5:7 a 2:6. Světová deblová jednička naposledy získala 19. září titul v Portoroži, který byl pro ni prvním singlovým triumfem po více než pěti letech.

Šestadvacetiletá Siniaková na Jasmin Open v Tunisku prošla do druhého kola po skreči Chloé Paquetová z Francie. S Liuovou se dnes utkala poprvé v kariéře.

Další zprávy