Cyklistická sezona jde do finále. Pět Čechů se pokusí uchvátit Lombardii

Ondřej Kurečka
4. 10. 2015 7:23
Podnik, jemuž se díky fotogenickému podzimnímu zabarvení okolní krajiny říká „Závod padajícího listí“, dnes na severu Itálie zažije již svůj 109. ročník a na jeho startu bude hned pět českých cyklistů.
Zdeněk Štybar
Zdeněk Štybar | Foto: ČTK

Bergamo - Cyklistická sezona 2015 se nezadržitelně chýlí ke svému konci. V kalendáři už zbývá k odškrtnutí pouze poslední velký závod. Dnes jím bude pátý klasický monument roku, Okolo Lombardie, štreka mezi Bergamem a cílovým Comem dlouhá 245 kilometrů s řadou náročných stoupání.

Podnik, jemuž se díky fotogenickému podzimnímu zabarvení okolní krajiny říká „Závod padajícího listí“, dnes na severu Itálie zažije již svůj 109. ročník a na jeho startu bude hned pět českých cyklistů.

Více než stoletá tradice

Tradiční „zavírák“ evropské sezony se jezdí již od roku 1905 a rekordmanem v počtu vítězství je domácí hrdina Fausto Coppi, který dokázal zvítězit hned pětkrát, k čemuž si připsal ještě řadu pódiových umístění. Vítězství bude obhajovat Ir Daniel Martin.

Trasa závodu prochází často úpravami, změnám se nevyhnula ani letos. V minulém roce se končilo v Bergamu, kde se bude letos začínat. Cíl se tak vrací do tradičnějšího Coma. Co se nezměnilo, je náročnost trasy, také tentokrát se pojede přes řadu těžkých stoupání, jako jsou například Madonna del Ghisallo či Colma di Sormano, tedy přes kopce, jejichž sklon v některých místech překračuje až 20 % hranici, druhý jmenovaný pak sahá do výšky 1 124 metrů.

Po zdolání těchto stoupání bude do cíle zbývat ještě padesát kilometrů, rozhodující tak bude závěrečná dvojkombinace výjezdu na Civiglio a San Fermo della Battaglia, z vrcholu tohoto kratšího a ne příliš prudkého stoupání už bude na cílovou pásku zbývat pouhých pět kilometrů. K náročnosti trasy se často vzhledem k pozdnímu termínu přidává i náročnost povětrnostních podmínek a déšť by měl závodníkům práci ztěžovat také tentokrát.

S Gilbertem na startu, ale bez Purita

Kde hledat největší favority? Když se podíváme na vítěze posledních ročníků, vidíme tam především jezdce silné při ardenských klasikách. O třetí vítězství se bude ucházet Philippe Gilbert, vítěz z let 2009 a 2010, který si tak bude chtít spravit chuť po ne příliš vydařeném světovém šampionátu.

Další dvojnásobný vítěz Joaquim Rodriguez (2012 a 2013) naopak svůj tradiční recept na vítězství, tedy nástup v závěrečném kopci a sólový dojezd do cíle, nepředvede. Na poslední chvíli se ze startu odhlásil kvůli zranění kolene. Ruskou Katushu tak pravděpodobně povede Daniel Moreno, jenž po sezoně z týmu odchází.

Působiště bude po sezoně měnit také obhájce Daniel Martin, který tak naposledy povede tým Cannondale – Garmin. „Je to závod, v němž jsem si častokrát vedl dobře, a který mám opravdu rád. Necítím žádný tlak a největší motivací pro mě je si ten závod prostě jen pořádně užít,“ prohlásil úřadující šampion.

Valverde velkým favoritem

Tradičním favoritem Lombardie, který ale dosud nikdy nevyhrál, je Alejandro Valverde, před tímto posledním závodem kalendáře World Tour již jistý vítěz celkového hodnocení. Zkušený Španěl byl zde v posledních dvou letech vždy pokořen jen vítězem, dokáže tentokrát uspět a připsat si do svých „palmares“ druhý triumf na klasickém monumentu v tomto roce?

„Je to nyní opravdu náročná trasa svědčící především vrchařům a dobrým sjezdařům, spíše než klasikářům. To je důvod, proč je Valverde takovou hrozbou. Je dobrým vrchařem, sjezdařem a dokonce je silný i ve spurtu, a taky má formu,“ nepochybuje o Valverdeho kvalitách Max Sciandri, sportovní ředitel konkurenčního týmu BMC.

Potenciálních favoritů je ale celá řada. Ve skvělé formě je na podzim Vincenzo Nibali, který řádí na italských jednorázovkách. Se silným týmem vyrukuje také AG2R. Uspět mohou rovněž Gallopin, Majka, Rui Costa či Albasini. Lombardie bývá obvykle také závodem, kde se poprvé prezentuje nově korunovaný mistr světa, byť se jim v posledních letech příliš nedařilo. Peter Sagan dal však přednost jinému programu, duhový dres tak na startu neuvidíme.

Na startu hned pět Čechů

Naopak na startu uvidíme hned pětici českých závodníků a Zdeněk Štybar s Petrem Vakočem budou patřit k lídrům týmu Etixx-Quick Step, což vyplývá i ze slov sportovního manažera stáje, Davida Bramatiho: „Budeme mít na startu tři ´čerstvé´závodníky: Michala Kwiatkowského, Zdeňka Štybara a Petra Vakoče. Do závodu půjdou po odpočinku z povedeného světového šampionátu, kde závodili. Mohou být opět v dobré formě.“

V týmu CCC Polkowice dostane dále příležitost Jan Hirt, který by také mohl patřit k lídrům, stejně jako Jan Bárta v dresu týmu Bora-Argon 18. Naopak Leopold König bude na konci náročné sezony spíše pomáhat svým týmovým kolegům ve Sky.

Poznámka redakce: Zdeněk Bakala, který je majitelem stáje Etixx - Quick-Step, vlastní zároveň vydavatelství Economia, pod nějž patří i Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliardy korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covid-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy