Kulhavý už nechce před Riem experimentovat. A omezí společenské akce

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
30. 9. 2015 16:15
Biker Jaroslav Kulhavý bude v příští sezoně obhajovat olympijské zlato z Londýna, ale také usilovat o triumf na domácím mistrovství světa. I proto se v přípravě na novou sezonu vrátí k osvědčeným metodám.
Jaroslav Kulhavý
Jaroslav Kulhavý | Foto: ČTK

Praha - Olympijský šampion na horských kolech v cross country Jaroslav Kulhavý ukončil letošní sezonu a z devadesáti procent má už připravený program přípravy nejen na nejbližší týdny, ale na celý příští rok. Čekají ho dva vrcholy.

Začátkem července mistrovství světa na domácí půdě v Novém Městě na Moravě a o šest týdnů později olympijské hry v Riu.

"V obou závodech chci bojovat o přední příčky a rozšířit si svoji současnou medailovou sbírku,“ netajil v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jste spokojen se svými letošními výkony?

Nestěžuji si, podařilo se mi splnit stanovený cíl. Především třetím místem v konečném hodnocení Světového poháru jsem potvrdil svůj návrat do světové špičky. Mrzí mě jen nevydařené mistrovství světa, které se konalo v nadmořské výšce přes dva tisíce metrů nad mořem a tato poloha je dlouhodobě můj největší nepřítel. Potíže s dýcháním mě donutily ze závodu odstoupit. Je to škoda, protože jinak jsem se cítil dobře a chtěl jsem bojovat o titul.

Často vás přibrzdily i jiné zdravotní problémy. Jaký je vás současný stav?

Jsem jen trochu nachlazený, ale jinak jsem v pohodě, všechny mé někdejší zdravotní komplikace jsou snad už za mnou.

Sezona skončila, takže teď vás čeká jen odpočinek?

Kdepak, už 7. října se vydám na testovací zájezd do Ria. Během týdne se tam chci seznámit s tratí olympijského závodu, s tréninkovými podmínkami, kde budu bydlet, s aklimatizací a vůbec se vším, co pro mé vystoupení na OH bude důležité vědět.

Máte už v hlavě aspoň předběžný další program?

Ještě letos se asi na tři týdny vydám do Kalifornie, kde chci trénovat a zároveň mít dost volného času. Zimní přípravu absolvuji jak na české půdě, tak i v teple. Nejdřív na Mallorce a začátkem roku pojedu na Kypr. Začátek sezony je ještě otevřený, ale zřejmě už koncem března mě čekají první závody.

Bude se model vaší přípravy, vzhledem k olympiádě, lišit od předchozích?

Chci mít víc volného času, osobního klidu a pohody bez různých akcí, z nichž některé jsou vyčerpávající.  Letos jsem se v tomto směru ocitl nejednou až na samotné hraně.

Chystáte změny i v tréninkovém procesu?

Po dohodě s trenérem vypustím i některé experimenty. Patřila mezi ně například příprava ve velké nadmořské výšce, která se mému tělu moc nelíbila a potřebnou formu nepřinesla, spíš naopak.

Příští rok bude výjimečný nejen olympiádou, ale i světovým šampionátem na domácí půdě. Nezůstane trochu ve stínu blížícího se svátku sportovců v Riu?

Všichni jsme si přáli být pořadateli šampionátu a jsme rádi, že se to podařilo. Je samozřejmě otázka, zda jeho uspořádání v olympijském roce je to pravé ořechové. Avšak v Novém Městě na Moravě je každá sportovní akce vždy ozdobena skvělou organizací a výtečnou atmosférou. Jsem přesvědčen, že ani toto bikerské mistrovství světa nebude výjimkou. Určitě přijede i kompletní světová špička, takže bude mít i potřebnou vysokou úroveň.

Máte už představu jak se budete připravovat na šampionát a krátce na to i na olympiádu?

Problém jak pro mě, tak i pro přední zahraniční cyklisty to nebude, do Ria se pojede až asi za pět až šest týdnů. Před mistrovstvím budou na programu závody Světového poháru, na nichž lze sledovat  výkonnost. S nějakou speciální přípravou na Nové Město nepočítám, počet startů spíš omezím. Před olympiádou pak už budu spíš jen ladit formu. Myslím si, že přípravu na obě soutěže lze skloubit bez nějakých komplikací.

Jakou důležitost šampionátu i olympiádě dáváte?

Motivace mně nechybí, v obou závodech se chci představit v co nejlepším světle. Ostatně na domácí půdě je to jistě pro každého samozřejmostí a být úspěšný na olympijských hrách je snad snem všech sportovců. Mým cílem je rozšířit svoji sbírku cenných kovů o další dvě medaile.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Roční výše příspěvku na podporované zdroje energie loni stagnovala na 45 miliardách

Roční výše poskytnutého příspěvku podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činila 45,4 miliardy korun, stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.

Většina podpory podle OTE loni tradičně mířila obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 43,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta více. Solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun, bioplynové stanice sedm miliard korun, biomasa 3,3 miliardy korun, vodní elektrárny skoro 2,5 miliardy korun a větrné zdroje 1,3 miliardy korun. Zbytek vyplacené podpory získaly zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), druhotné zdroje a teplo z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy