Češi nestačili na hvězdy NBA a prohráli s Němci. Američané odepsali další hráče

17. 8. 2019 22:05
Čeští basketbalisté prohráli druhý zápas na VTG Supercupu v Hamburku s domácím Německem 68:87 a připsali si v pátém testu finální přípravy na mistrovství světa v Číně první porážku.
Daniel Theis z Bostonu byl druhým nejlepším střelcem v utkání německých basketbalistů proti Česku | Foto: Reuters

Vítěze dotáhl k úspěchu Denis Schröder 21 body. Druhý ze tří turnajů před šampionem zakončí svěřenci trenéra Ronena Ginzburga v neděli proti Maďarsku od 17:30.

Němci v utkání představili všech pět hráčů z NBA. Vedle Schrödera Daniela Theise z Bostonu, Maximiliana Klebera z Dallasu a Isaaca Bongu s Moritzem Wagnerem z Washingtonu.

Český tým vedl jen v úvodu a to třikrát po úvodním koši Hrubana a potom ještě po celkem čtyřech úspěšných trestných hodech Audy. Němce táhl hvězdný Schröder z Oklahomy, který za první čtvrtinu stihl 11 bodů včetně dvou trojek, sedmibodovou šňůru na 20:12 navíc korunoval parádní přihrávkou na Theise.

Úvod druhé čtvrtiny přinesl pasáž dlouhou dvě minuty a 38 sekund bez bodů, potom ale narostl náskok Němců až na 16 bodů, což zařídil v 18. minutě trojkou Theis. Češi poté zlepšili obranu a do poločasu předvedli osmibodovou šňůru, šest z nich zaznamenal Auda.

Po přestávce ale zavelel k dalšímu úniku Němců Schröder, který ve druhé čtvrtině půlku strávil na lavičce a v další nebodoval. A pak se trefil dvakrát Kleber, přičemž jednou z toho za tři body, a Češi rázem museli stahovat ztrátu 31:46.

Na chvíli se jim to dařilo, pak ale dvě ztráty potrestal Schröder a po Giffeyově trojce byl rozdíl již 18 bodů. V závěrečné čtvrtině narostl až na 25 bodů. Kapitán Pumprla, Vyoral, Krejčí a Peterka na to odpověděli devítibodovou šňůrou a Češi nakonec porážku zmírnili.

Basketbalisté USA zdolali Španěly, přišli o Tuckera a Foxe

Američtí basketbalisté přišli před mistrovstvím světa o další hráče. Kvůli zranění kotníku opustil tým zkušený křídelní hráč P.J. Tucker z Houstonu a už bez něj obhájci titulu v pátek zvítězili v prvním přípravném utkání nad Španělskem 90:81. Po zápase se s mužstvem rozloučil i rozehrávač De'Aaron Fox ze Sacramenta, jenž se chce soustředit na příští sezonu NBA.

Čtyřiatřicetiletý Tucker byl nejstarším hráčem, který se připravoval s výběrem USA na šampionát v Číně, do kterého Američané vstoupí 1. září utkáním s českými basketbalisty. Před ním opustil tento týden přípravný kemp torontský rozehrávač Kyle Lowry, neboť se nezotavil z operace palce na ruce. Již dříve se stavitelům týmu řada hráčů omluvila.

Páteční vítězství nad Španělskem bylo první výhrou v roli reprezentačního kouče pro legendárního Gregga Popoviche, pětinásobného šampiona NBA se San Antoniem. Američtí basketbalisté si připsali už 77. vítězství v řadě, naposledy prohráli v roce 2006 v semifinále mistrovství světa s Řeckem.

Nejlepším střelcem amerického týmu v duelu v Anaheimu byl rozehrávač Donovan Mitchell s 13 body. Ve španělském dresu dal 19 bodů pivot Marc Gasol, úřadující vítěz NBA s Torontem.

Před MS se nyní basketbalisté USA budou připravovat v Austrálii, kde je čekají ještě tři zápasy. O 12 míst v konečné nominaci už bojuje jen 13 hráčů.

Basketbalový turnaj mužů VTG Supercup v Hamburku:

Německo - Česko 87:68 (23:14, 39:31, 68:50)

Nejvíce bodů: Schröder 21, Theis 17, Lo 10 - Auda 12, Balvín 10, Hruban 9. Fauly: 23:17. Trestné hody: 14/10 - 25/18. Trojky: 11:2. Doskoky: 41:39.

Maďarsko - Polsko 80:75 (20:24, 44:41, 65:63)

1. Německo 2 2 0 170:130 4
2. Česko 2 1 1 164:173 3
3. Maďarsko 2 1 1 142:158 3
4. Polsko 2 0 2 161:176 2