Čeští basketbalisté na úvod ME podlehli v koncovce Slovinsku

Aktualizováno 4. 9. 2013 23:45
Čeští basketbalisté na úvod mistrovství Evropy ve Slovinsku prohráli s domácím týmem 60:62, když o šanci na triumf přišli až v samotném závěru.
Jiří Welsch a spol podlehli favorizovaným Slovincům až  v samotné koncovce.
Jiří Welsch a spol podlehli favorizovaným Slovincům až v samotné koncovce. | Foto: Reuters

Celje - Čeští basketbalisté na úvod mistrovství Evropy ve Slovinsku prohráli s domácím týmem 60:62, když o šanci na triumf přišli až v samotném závěru. Ani jeden z posledních tří útoků v poslední minutě totiž Češi neproměnili.

Svěřencům trenéra Pavla Budínského nepomohlo ani 17 bodů Jana Veselého a dvanáct Tomáše Satoranského, dvou nejlepších střelců zápasu.

Ve čtvrtek čeká český tým, který hraje na Euru po šesti letech, zápas s Polskem.

"Oba týmy dnes mohly a zasloužily si vyhrát. Bohužel jsme naši šanci na vítězství nevyužili. Na druhou stranu musím našemu týmu a jeho výkonu udělit velký kredit," uvedl po zápase Budínský.

"Měli jsme možnost Slovince porazit u nich doma. Tento zápas rozhodlo pár situací. My jsme si bohužel v některých z nich nevybrali dobré řešení. S naším výkonem jsem ale spokojený," dodal.

Češi pohlídali nástup Slovinců

Slovinci chtěli vyhnout se dramatu a co nejrychleji rozhodnout, ale Češi se nedali a od začátku drželi s favoritem krok.

Domácí sice měli především díky dobré spolupráci rozehrávače z NBA Gorana Dragiče s pivotem Gasperem Vidmarem mírně navrch, ale odskočit se jim nepovedlo. Češi častěji chybovali, ale dobrou obranou si vše vynahrazovali.

V závěru poločasu pak zavelel Bartoň a dvěma koši srovnal na 32:32. Druhou půli však Slovinci začali náporem, který řídil Dragič, a utekli až na devět bodů.

"Očekávali jsme velký tlak, to se také potvrdilo. V prvním poločase jsme byli pod velkým tlakem, ale stále jsme zůstávali v zápase. Slovinci sice vstřelili pár trojek, což nebylo optimální, ale bylo to stále těsné," hodnotil Budínský.

Veselý: Konec jsme si pokazili sami

Závěrečná čtvrtina patřila Veselému, díky kterému Češi dotáhli ztrátu a minutu a půl před koncem srovnali na 60:60.

Slovinci navíc pod tlakem neproměňovali trestné hody, čímž dali Čechům šanci na vítězství, ale Satoranský 17 vteřin před koncem neuspěl stejně jako o 10 vteřin později Jiří Welsch a při závěrečné snaze Bartoň.

Ten si šel pro faul, ale sudí místo toho odpískali kroky.

"Je to škoda. Konec jsem si pokazili sami vlastními chybami. Musíme věřit, že další zápas vyhrajeme. Musíme si z toho vzít to dobré a poučit se z chyb," řekl Veselý v rozhovoru pro Českou televizi.

Skupina C (Celje):

Slovinsko - Česko 62:60 (21:19, 36:32, 51:46)

Nejvíce bodů: Balažič 11, Blažič, Nachbar a Vidmar po 9 - Veselý 17, Satoranský 12, Bartoň 9, Pumprla 5. Fauly: 16:20. Trestné hody: 24/13 - 15/6. Trojky: 5:2.

Gruzie - Polsko 84:67 (39:22), Španělsko - Chorvatsko 68:40 (33:20)

Skupina A (Lublaň):

Velká Británie - Izrael 75:71 po prodl. (66:66, 34:30), Ukrajina - Belgie 58:57 (26:36), Německo - Francie 80:74 (43:39).

Skupina B (Jesenice):

Lotyšsko - Bosna a Hercegovina 86:75 (43:33), Černá Hora - Makedonie 81:80 (45:46), Srbsko - Litva 63:56 (33:27).

Skupina D (Koper):

Finsko - Turecko 61:55 (32:19), Řecko - Švédsko 79:51 (39:21), Itálie - Rusko 76:69 (42:29).

1. Řecko 1 1 0 79:51 2
2. Itálie 1 1 0 76:69 2
3. Finsko 1 1 0 61:55 2
4. Turecko 1 0 1 55:61 1
5. Rusko 1 0 1 69:76 1
6. Švédsko 1 0 1 51:79 1