Hrát by se mělo od 21:30 v hale Palasport Olimpico, ale čas ještě není definitivní.
V dalších středečních čtvrtfinálových zápasech se utkají Finsko s USA, Švédsko se Švýcarskem a Kanada s Ruskem. Pokud Češi postoupí, narazí v pátečním odpoledním semifinále na vítěze utkání Švédsko - Švýcarsko.
Švédové splnili plán, prohráli
Hráči švédska splnili to, co před zápasem se Slovenskem naznačil jejich kouč a v utkání prohráli. Díky tomu je ve čtvrtfinále čeká papírově snesitelnější soupeř v podobě Švýcarska.
Infobox
Pravděpodobný program čtvrtfináleStředa 22. února
16:30, Švýcarsko - Švédsko (Esposizioni)
17:30, Finsko - USA (Palasport)
20:30, Rusko - Kanada (Esposizioni)
21:30, Slovensko - Česká republika (Palasport)
Vedení zajistil Slovensku v 16. minutě Peter Bondra, v závěrečné třetině se trefili ještě Marián Hossa a Radoslav Suchý. Gólman Karol Križan ze švédského klubu MODO Hockey si připsal čisté konto, stačilo mu k tomu 17 úspěšných zákroků.
Švédský trenér Bengt-Ake Gustafsson se nechal před zápasem slyšet, že by možná bylo výhodnější duel se Slovenskem prohrát, aby tým Tří korunek dostal Švýcary. Jeho tým ale hrál se soupeřem v úvodu vyrovnanou partii a především gólman Tellqvist, který po Livovi a Lundqvistovi dostal poprvé na turnaji šanci, likvidoval slovenské možnosti.
Vyznamenal se proti Gáboríkovi i Šatanovi, kteří se dostali až před něj, ale v 16. minutě už neměl proti Bondrově bombě nárok. Kanonýr Atlanty se dostal k puku v prostoru mezi kruhy a přesnou ránou s pomocí levé tyče otevřel skóre.
Slovenský gólman Križan, který chytal i v neděli proti Kazachstánu, se vyznamenal proti Bäckmanovi a v 34. minutě ho zachránila po Lidströmově střele tyč. Potom jeli na druhé straně po šťastném odrazu puku sami na Tellqvista Demitra s Mariánem Hossou, ale gólman Toronta vypíchl puk hokejkou.
Výhru a vítězství ve skupině pojistil Slovensku v 47. minutě střelou přes obránce Tjärnqvista a svou pátou trefou na turnaji Marián Hossa. Tellqvista pak 62 sekund před koncem překonal ještě obránce Suchý.
Výsledek - skupina B:
Švédsko - Slovensko 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 16. Bondra (Šatan), 47. Marián Hossa (Demitra, Gáborík), 59. Suchý (Demitra, Marián Hossa). Rozhodčí: Favorit (Fin.) - Blümel (ČR), Racicot (Kan.). Vyloučení: 7:5. Bez využití. Diváci: 4250.
Švédsko: Tellqvist - Lidström, Öhlund, Hävelid, D. Tjärnqvist, K. Jönsson, Bäckman, R. Sundin - Forsberg, M. Sundin, Modin - Alfredsson, Pahlsson, Axelsson - Samuelsson, H. Sedin, D. Sedin - J. Jönsson, Zetterberg, Holmström - Hannula. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Slovensko: Križan - Višňovský, Štrbák, Chára, Meszároš, Jurčina, Suchý, Majeský - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Bondra, Kapuš, Šatan - Svatoš, Stümpel, Zedník - Marcel Hossa, Surový, Bartečko - Ronald Petrovický. Trenér: František Hossa.
Američané stahovali, ale nebodovali
Hokejisté Spojených států dotáhli v posledním utkání základní skupiny B třikrát náskok Ruska, ale nakonec prohráli 4:5. Vítěznou branku vstřelil v 52. minutě ruský kapitán Alexej Kovaljov. Obhájci stříbrných medailí z USA měli již před zápasem jistotu čtvrtého místa a věděli, že nastoupí ve čtvrtfinále proti suverénnímu Finsku. Rusové se před začátkem závěrečné třetiny dozvěděli, že už mohou skončit pouze druzí a čeká je obhájce zlata z Kanady.
Američané se dostali do první velké šance, ale v přečíslení tří na jednoho neuspěl v zakončení Blake. Jako první inkasoval v 10. minutě americký brankář Esche, který dostal na turnaji šanci vůbec poprvé. V končící přesilovce USA po Druryho chybě ujel Koroljuk a svůj nájezd proměnil. Za 74 vteřin Rusové ujeli znovu v oslabení a po Kasparaitisově přihrávce zvýšil Malkin.
V závěru úvodní části se prosadili v početní převaze i Američané díky Rolstonově střele. Rusům vrátil v 35. minutě dvoubrankový náskok Andrej Markov, jenže soupeř díky dalším dvěma přesilovkovým trefám Gionty a Gomeze vyrovnal. Na Ovečkinovu branku ještě dokázal odpovědět Cole, ale v 52. minutě rozhodl ruský kapitán Kovaljov. Závěrečný tlak už Američanům k vyrovnání nepomohl.
Výsledek - skupina B:
USA - Rusko 4:5 (1:2, 1:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 19. Rolston (Conroy), 40. Gionta (Gomez), 45. Gomez (Schneider, Rolston), 51. Cole (Knuble, Drury) - 10. Koroljuk, 11. Malkin (Kasparaitis), 35. A. Markov (Dacjuk, Sušinskij), 50. Ovečkin (Malkin, Kasparaitis), 52. Kovaljov (Dacjuk, Malkin). Rozhodčí: Devorski - Miller (oba Kan.), Fonselius (Fin.). Vyloučení: 4:7. využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9378.
USA: Esche - Hatcher, Leopold, Hedican, Schneider, Liles, Rafalski, Chelios - Tkachuk, Modano, Rolston - Gionta, Gomez, Guerin - Knuble, Conroy, Drury - Parrish, Weight, Cole - Blake. Trenér: Peter Laviolette.
Rusko: Nabokov (21. Sokolov) - A. Markov, D. Markov, Tjutin, Volčenkov, Kasparaitis, Gončar, Višněvskij, Žukov - Kovaljov, Dacjuk, Kovalčuk - Kozlov, Jašin, Ovečkin - Sušinskij, Malkin, Charitonov - Afinogenov, Koroljuk, Taratuchin. Trenér: Vladimir Krikunov.
Švýcaři opět remizovali
Italové sice otočili skóre z 0:2 na 3:2, ale v 57. minutě rozhodl o dělbě bodů Ivo Rüthemann.
Vstup do utkání se Švýcarům vydařil. Hned první přesilovku při Zisserově vyloučení využil ve čtvrté minutě Lemm a za tři minuty zvýraznil náskok Fischer. Italové ale toužili po úspěšném rozloučení s domácí olympiádou a v přesilové hře poprvé rozjásal fanoušky v hale Palasport Olimpico v početní převaze Busillo.
K vyrovnání pomohla týmu kanadského trenéra Michela Gouleta v úvodu druhé části přesilovka, která se přenesla z první třetiny. Po 53 vteřinách po přestávce smazal náskok Švýcarů Trevisani.
Tým Ralpha Kruegera, který po vítězstvích nad Českou republikou a Kanadou jen remizoval s Německem, neudržel ani nerozhodný stav. Díky Iobově trefě z 47. minuty slavili vedení Italové, navíc Nardella ještě trefil tyč.
Vítězství squadra azzurra ztratila v 57. minutě, kdy vyrovnal Rüthemann. V závěrečném tlaku při přesilovce znovu zachránila
Švýcary tyč.
Výsledek - skupina A:
Švýcarsko - Itálie 3:3 (2:1, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 4. Lemm (Bezina, Blindenbacher), 7. Fischer (Plüss), 57. Rüthemann - 16. Busillo (Nardella), 21. Trevisani (Cirone, Busillo), 47. Iob (De Bettin). Rozhodčí: LaRue - Sericolo (oba USA), Mášik (SR). Vyloučení: 7:5. Využití: 1:2. Diváci: 8529.
Švýcarsko: Aebischer - Keller, Streit, Seger, Forster, Hirschi, Bezina, Vauclair, Blindenbacher - Paterlini, Plüss, Wichser - Lemm, Jeannin, Dela Rossa - Ziegler, Rüthemann, Fischer - Conne, Jenni, DiPietro. Trenér: Ralph Krueger.
Itálie: Muzzatti - Strazzabosco, Ramoser, Helfer, Borgatello, Trevisani, Nardella, Lorensi - Margoni, Chitarroni, Busillo - De
Bettin, Parco, Iob - Fontanive, Ansoldi, Cirone - Zisser, De Toni, Topatigh. Trenér: Michel Goulet.
Finové si udrželi neporazitelnost
Finové si drží stoprocentně úspěšnou bilanci na olympijských hrách v Turíně, kde ve svém závěrečném zápasu ve skupině A porazili Německo 2:0. Hráči Suomi navíc udrželi již ve čtvrtém utkání čisté konto. Ve středu budou hájit svou neporazitelnost ve čtvrtfinále proti Spojeným státům americkým, s nimiž se utkají v 17:30.
Finové zatím na turnaji inkasovali jen dvakrát a postaral se o to dvěma trefami český bek Marek Židlický. Dnes dostal v brance přednost Fredrik Norrena, který se s dvěma čistými konty vyrovnal jedničce Suomi Anteru Niittymäkimu a Rusovi Jevgeniji Nabokovovi.
Němci pykali hned v úvodu po Leaskově trestu, kdy otevřel skóre Kapanen. V druhé části nabídli Němci soupeři čtyři přesilové hry a tu poslední zužitkoval 21 sekund před koncem třetiny Saku Koivu. Norrena potřeboval k druhé nule na turnaji osmnáct úspěšných zákroků.
Německo skončilo celkově desáté za Kazachstánem a nechalo za sebou jen Itálii a Lotyšsko. Pro tým kouče Uweho Kruppa to bylo nejhorší umístění na olympiádě od turnaje v Lake Placid v roce 1980. Bez vítězství skončili Němci na OH naposledy v roce 1928 ve Svatém Mořici. Za dva měsíce se budou snažit ve Francii alespoň vybojovat návrat do elitní kategorie mistrovství světa.
Výsledek - skupina A:
Finsko - Německo 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 3. N. Kapanen (Hagman, S. Koivu), 40. S. Koivu (Lehtinen, Selänne). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.) - Halecký (SR), Redding (USA). Vyloučení: 3:9. Využití: 2:0. Diváci: 2430.
Finsko: Norrena - Niemi, Timonen, S. Salo, Nummelin, Lydman, Berg, Numminen - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - J. Jokinen, O. Jokinen, Peltonen - Hentunen, N. Kapanen, Hagman - Laaksonen, M. Koivu, J. Ruutu - Nieminen. Trenér: Erkka Westerlund.
Německo: Müller - Renz, Sulzer, S. Goc, Leask, Ehrhoff, Schubert, Seidenberg, Schauer - Lewandowski, Boos, T. Martinec - Busch, M. Goc, Fical - Kathan, Ustorf, Kreutzer - Felski, Barta, Kopitz. Trenér: Uwe Krupp.
Lotyšsko přišlo o šance na čtvrtfinále
Hokejisté Lotyšska prohráli ve svém posledním vystoupení v základní skupině B na olympijských hrách v Turíně s Kazachstánem 2:5 a přišli o teoretickou naději na postup do čtvrtfinále. Tým Leonidse Beresněvse dnes potřeboval k udržení šance vysokou výhru, pak by čekal na případný debakl Spojených států amerických s Ruskem. Definitivně se tak rozhodlo, že první čtvrtfinálovou dvojici tvoří čtvrtí Američané s vítězi skupiny A z Finska.
Výsledek - skupina B:
Lotyšsko - Kazachstán 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 16. Tambijevs (Niživijs), 46. Cipruss (Pantěljejevs, Tribuncovs) - 8. A. Koreškov (J. Koreškov), 36. Antropov (J. Koreškov), 53. Alexandrov (Poliščuk, Troščinskij), 55. J. Koreškov z trestného střílení, 59. J. Koreškov (A.
Koreškov). Rozhodčí: Lärking (Švéd.) - Doucette (Kan.), Gemeinhardt (Něm.). Vyloučení: 7:3. Využití: 1:0. Diváci: 2500.
Lotyšsko: Naumovs - Rekis, Skrastinš, Ozolinš, Tribuncovs, Saviels, Pujacs, Lavinš, K. Redlihs - Pantěljejevs, Cipruss, Cipulis - Tambijevs, Niživijs, Semjonovs - Ankipans, Mamonovs, Berzinš - Ziedinš, M. Redlihs.
Kazachstán: Jeremejev - Savenkov, Šemelin, Vasilčenko, Pupkov, Koledajev, Argokov, Antipin, Kovalenko - A. Koreškov, J.
Koreškov, Antropov - Dudarev, Upper, Samochvalov - Poliščuk, Alexandrov, Troščinskij - Šafranov, Pčeljakov, Ogorodnikov.
O zápase Česko - Kanada více ZDE
Konečná tabulka skupiny A:
1. Finsko 5 5 0 0 19:2 10
2. Švýcarsko 5 2 2 1 10:12 6
3. Kanada 5 3 0 2 15:9 6
4. ČR 5 2 0 3 14:12 4
5. Německo 5 0 2 3 7:16 2
6. Itálie 5 0 2 3 9:23 2
Konečná tabulka skupiny B:
1. Slovensko 5 5 0 0 18:8 10
2. Rusko 5 4 0 1 23:11 8
3. Švédsko 5 3 0 2 15:12 6
4. USA 5 1 1 3 13:13 3
5. Kazachstán 5 1 0 4 9:16 2
6. Lotyšsko 5 0 1 4 11:29 1