Čeští hokejisté prohráli další zápas

SportPlus
21. 2. 2006 18:44
Turín - Čeští hokejisté prohráli v olympijském turnaji potřetí. V závěrečném zápase skupiny A nestačili na Kanadu; podlehli 2:3. Uvnitř: FOTOGALERIE.
Kris Draper z Kanady (vlevo) se raduje z gólu svého spoluhráče Brada Richardse do branky Tomáš Vokouna. | Foto: Reuters

Úřadující mistři světa však i přes porážku odehráli nejlepší zápas na turnaji, v kterém je k prohře odsoudila nevydařená první třetina, kterou prohráli 0:3.

Ve zbývajících čtyřiceti minutách Češi na ledě dominovali a zatlačili obhájce zlatých medailí ze Salt Lake City do hluboké defenzivy.

Porážka přesto znamená, že tým půjde do čtvrtfinále ze čtvrtého místa a ve čtvrtfinále se utká s vítězem skupiny B.

Výběr kouče Hadamczika zlomily dva nejisté zákroky Tomáše Vokouna.

Za záda českého brankáře nejdříve prošlo lehké Richardsovo nahození. Kanaďané tak ukončili dvouzápasové čekání na gól. Pak byl vyloučen František Kaberle a obhájci prvenství se zakrátko radovali z druhé branky. Útočník St. Louis překonal Vokouna s pomocí Kubinovy teče z téměř nulového úhlu.

Definitivní klid na kanadské hokejky vnesl 36 vteřin před koncem úvodní třetiny Pronger. Češi měli sice předtím řadu střeleckých příležitostí, tlačili se do útoku, ale před prvním odchodem do kabin to v obranném pásmu před Vokounem opět zaskřípalo a Prongerova tečovaná rána skončila za brankovou čárou.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Pak ale Vokoun přenechal své místo Hniličkovi a ten se předvedl několika povedenými zákroky. Jeho jistota vnesla sebevědomí na hokejky celého týmu. A začaly se dít věci.

Češi se po přestávce nadechli k ofenzivnímu náporu a poprvé na turnaji začali předvádět hru, kterou od nich fanoušci čekali. Zatlačili Kanadu do defenzivy a na ledě kralovali. S tvrdými střelami Malíka a Tomáše Kaberleho museli Brodeurovi pomoci spoluhráči, Jágrovu ránu skryl gólman New Jersey v lapačce.

Ve 34. minutě už udeřilo. Trefil se Kubina po Jágrově přihrávce, a to během dvojnásobné přesilovky. Výborně sehraná početní výhoda týmu pomohla, jenže Brodeur se v kanadské brance činil a dlouho bránil další trefě.

Až ve 43. minutě se ujalo nahození Petra Čajánka, které Brodeur podcenil. Český tým pak soupeře přitlačil, bylo ho plné kluziště a Kanaďané nevěděli, kam dřív skočit. Při vyloučení McCabea mohl vyrovnat jeho spoluhráč z Toronta Tomáš Kaberle. Nakonec zámořští hráči vítězství uhájili, i když ve třetí třetině vystřelili na Hniličku jen dvakrát.

Česká republika - Kanada 2:3 (0:3, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 34. Kubina (Jágr, Ručinský), 43. Čajánek (Hemský, T. Kaberle) - 8. Richards (Iginla, Pronger), 12. St. Louis (Lecavalier, Blake), 20. Pronger (Thornton). Rozhodčí: Marouelli (Kan.) - Karlsson (Švéd.), Nelson (USA). Vyloučení:
2:4. Využití: 1:1. Diváci: 9126.
Česká republika: Vokoun (21. Hnilička) - Kubina, T. Kaberle, Malík, Špaček, Kuba, F. Kaberle - Jágr, Prospal, Straka - Hejduk, Lang, Ručinský - Erat, Výborný, Bulis - Hemský, Kotalík (21. Čajánek), Olesz. Trenéři: Alois Hadamczik, Ondřej Weissmann a Mojmír Trličík.
Kanada: Brodeur - Blake, Regehr, Bouwmeester, Pronger, Foote, Redden, McCabe - Iginla, Sakic, Gagne - Heatley, Richards, Draper - St. Louis, Lecavalier, Smyth - Bertuzzi, Thornton, Nash - Doan. Trenér: Pat Quinn.