České čtveřici Koukal, Bauer, Magál, Šperl proto nejsou zdaleka dávány takové šance jako před nešťastným olympijským závodem loni v Turíně.
Nešťastný Turín 2006
Tehdy se v individuálních závodech nadějně ukazovali Martin Koukal, Lukáš Bauer, Jiří Magál i Milan Šperl. Závod výborně takticky rozjel Koukal. Bauer podal ve druhém úseku klasickou technikou výkon hodný stříbrného olympijského medailisty a předával na prvním místě.
Pole se roztrhlo na prvním úseku volnou technikou. Magál se dokázal držet vedoucího tria Itálie, Švédsko a Německo a předával těsně na třetí pozici.
Jenže na posledním úseku nestál Milan Šperl, jenž pro úspěch štafety obětoval start v individuálním závodě, nýbrž náhradník Dušan Kožíšek, jenž se o své nominaci dozvěděl hodinu před závodem. Místo na stadionu navíc pobýval v hotelu.
Stalo se tak kvůli administrativní chybě, které se nepochopitelně dopustil zkušený manažer české výpravy Květoslav Žalčík. Ten chybně nahlásil na čtvrtý úsek štafety Kožíška, zatímco u Šperla napsal "reserve" a odsoudil ho do pozice náhradníka.
"Je to fatální chyba, kterou nedokážu pochopit. Strašlivě jsem ublížil Milanovi Šperlovi, kterého mám rád. Prostě jsem se přepsal o řádek," vysvětloval zkormoucený Žalčík. "Velké lyžování pro mě skončilo. Můžu se někam zašít a pobrekávat v koutě," řekl tehdy. V realizačním týmu nicméně nadále působí.
Nerozcvičený a nepřipravený Kožíšek přebíral štafetu jako třetí, ale postupně se propadal startovním polem až na konečnou devátou příčku se ztrátou 2 minuty a 17 vteřin na zlaté Italy.
Jak je na tom české kvarteto?
V nadějné formě se v Sapporu zatím ukazoval především Lukáš Bauer. V sobotním skiatlonu i přes nepříjemný pád dokázal obsadit sedmé místo. Poslední dva kilometry navíc dojížděl s poškozenou hůlkou a nemohl se ve finiši pořádně odrážet.
Pro Bauera hovoří i neúčast v utrápené volné patnáctce, kde řada jeho soupeřů ztratila v boji s čerstvým sněhem hodně fyzických i psychických sil.
S nevyrovnanou formou se naopak potýká Milan Šperl. Již v pátek dokázal s Dušanem Kožíškem vybojovat překvapivou a velmi šťastnou bronzovou medaili ze sprintu dvojic, přestože se před tím specializoval spíše na delší tratě a na minulém MS skončil šestý na klasické padesátce.
V sobotní volné patnáctce startoval ještě za solidních sněhových podmínek, přesto skončil hluboko v poli poražených (48.). Hravě předstihli i oba kolegové z reprezentace, Koukal (30.) a Magál (33.), přestože se museli prodírat čerstvě napadlým sněhem.
Momentální výkonnost obou marodů je nejistá. Martin Koukal skiatlon nedokončil a závod na 15 km absolvoval s tejpováním a pod prášky a stále se na svou ruku nemůže zcela spolehnout. Jiří Magál, ve skiatlonu patnáctý, by zřejmě do štafety vůbec nenastoupil, nebýt onemocnění Dušana Kožíška i Martina Jakše.
"Nakonec nám z různých taktických možností zůstala pouze varianta s Koukalem a Bauerem na klasických úsecích. Důležité bude, abychom udrželi kontakt se soupeři," řekl trenér Miroslav Petrásek k sestavě, která v této sezoně obsadila třetí místo v závodě SP v Gällivare a čtvrté v Davosu.
Největšího úspěchu dosáhlo kvarteto českých lyžařů v listopadovém závodu Světového poháru ve švédském Gällivare, kde doběhlo na bronzové pozici. O měsíc později ve francouzském La Clusaz chyběl Lukáš Bauer, štafeta s náhradníkem Martinem Jakšem skončila až sedmá.
Našlapané štafety
Očekává se další vypjatý souboj mezi štafetami Itálie (Clara, Di Centa, Piller Cottrer, Zorzi) a Norska (Rönning, Hjelmeset, Berger, Northug), jejichž soupeření patří v posledních letech k vrcholům mužských štafet a obě reprezentace je berou velmi vážně a prestižně.
Titul ve štafetě obhajují Norové, ale startovní čísla určilo pořadí z olympijských her v Turíně. S jedničkou tak pojedou Italové.
Velmi silná bude i německá štafeta, za kterou budou na bruslařských úsecích finišovat Tobias Angerer, vedoucí muž Světového poháru a stříbrný medailista ze skiatlonu a bronzový z volné patnáctky a Axel Teichmann, zlatý ve skiatlonu. Klasiku pojedou Jens Filbrich a Franz Göring.
Silnými soupeři však budou rovněž Rusové (Pankratov, Rotchev, Legkov, Dementiev), Francouzi (Gaillard, Vittoz, Jonnier, Rousselet) i Švédi (Larsson, Fredriksson, Olsson, Södergren).