Češka ohromila při Světovém poháru. Z nouze změnila disciplínu a hned skončila druhá

Sport ČTK Sport, ČTK
1. 5. 2021 19:06
O nejhodnotnější český výsledek se v závodě Světového poháru ve veslování v Záhřebu postarala Kristýna Fleissnerová. Kvůli zdravotním problémům parťačky z dvojskifu Lenky Antošové startovala na skifu a dojela druhá.
Kristýna Fleissnerová (vlevo) si připsala na skifu cenný výsledek, ovšem po vyléčení Lenky Antošové si zase sedne do lodi s ní
Kristýna Fleissnerová (vlevo) si připsala na skifu cenný výsledek, ovšem po vyléčení Lenky Antošové si zase sedne do lodi s ní | Foto: Tomáš Liška

Fleissnerová postoupila do finále přes opravy již v pátek odpoledne, a přestože není skif její hlavní disciplínou, vedla si výborně. Po startu byla dlouho třetí, ale poté předjela Srbku Jovanu Aršičovou a dojela druhá. Nestačila jen na favorizovanou Magdalenu Lobnigovou z Rakouska.

"Byl to závod plný změn. Začalo to Lenčiným zánětem v noze, pokračovalo hledáním lodi, na které bych mohla závodit, a když se našla loď na mou váhu, měl trenér práci na celý den, aby z ní udělal pojízdnou," smála se Fleissnerová. Skif si tak poprvé vyzkoušela až ve čtvrtek večer.

V pátek se poté dozvěděla, že po rozjížďce musí absolvovat i opravu, kterou vyhrála a postoupila do finále. "Na dnešek už jsem se těšila, na lodi jsem se za předchozí závody naučila a věřila si na medaili. Jen jsem se bála, abych to nezakřikla," pousmála se česká reprezentantka. K dvojskifu se vrátí hned poté, co Antošová dobere antibiotika.

Druhé místo obsadily i Pavlína Flamíková a Anna Šantrůčková na dvojce bez kormidelnice, jež ale měly jen dvě soupeřky. S ohledem na malý počet posádek měly finále jisté od začátku a stejně jako v pátek v takzvaném zkušebním závodě dojely druhé, když nestačily na domácí sestry Ivanu a Josipu Jurkovičovy. 

Ondřej Synek obsadil při premiérovém startu na skifu v této sezoně páté místo. Osmatřicetiletý český reprezentant ve finále nenavázal na výhry z rozjížďky i semifinále a dojel s velkým odstupem za vítězným Oliverem Zeidlerem z Německa. 

Synek se vrátil na skif po nevydařeném projektu dvojskifu, na kterém jezdil s Jakubem Podrazilem. V Chorvatsku se mu v pátek i v sobotu dopoledne dařilo, finálová jízda mu ale nevyšla.

Pětinásobný mistr světa byl po 500 metrech třetí, poté ale klesl na čtvrtou pozici a ve druhé polovině trati jej předjel i Litevec Saulius Ritter. Nakonec dojel Synek pátý s odstupem téměř půl minuty za vítězným Zeidlerem.

"Upřímně, moc mi to nešlo," hodnotil Synek bez výmluv. "Dobrá byla jen úvodní rozjížďka. Dnešní ranní semifinále jsem jel naplno a odpoledne mi už nezbyla prakticky žádná energie na finále. Ze začátku jsem to zkusil napálit, ale bylo to prakticky bez šance," přiznal v nahrávce pro média.

Ocenil kvality soupeřů v čele s čerstvým mistrem Evropy Zeidlerem. "Kluci jsou silní a já jsem hodně špatný, takže spokojený nejsem. Zjišťuju, že forma není žádná, a uvidíme, jak to půjde v sezoně," prohlásil veslař pražské Dukly.

Skutečnost, že pořadatelé zkrátili s ohledem na nepříznivou předpověď počasí SP na dva dny, nedramatizoval. "Na podobný formát jsme zvyklí i z jiných regat. Problém je spíše s regenerací, která v mém věku už není taková, a s formou. Kdybych na tom byl jako před pěti šesti lety, tak to není absolutně žádný problém. Takhle mi bohužel ujel vlak. Soupeři mě uvedli do reality," přiznal.

S trenérem Milanem Dolečkem teď chce zapracovat na zlepšení. Nadále počítá s tím, že se za tři týdny představí ve druhém závodě SP v Lucernu. "Uvidíme, zda to bude lepší, horší nebo stejné," vyhlížel už další klání.

Finálovou účast měl jistou dvojskif lehkých vah Veronika Činková, Kristýna Neuhortová, který dojel poslední čtvrtý. Podobně dopadla i čtyřka bez kormidelníka Vilém Pachmann, Štěpán Keller, Matěj Mach, Jan Hájek, která byla šestá ze šesti posádek.

Páté místo poté obsadil nově sestavený dvojskif Jan Cincibuch, Jakub Podrazil, který si ale postup do finále musel vybojovat přes rozjížďku a semifinále. Pátí skončili i Filip Zima, Jan Potůček, Tomáš Šišma a Jan Fleisser s párovou čtyřkou, i oni do finále museli postoupit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy