Brno - Krize. To slovo už se nebojí používat ani samotné hráčky Gambrinusu Brno. Neotřesitelné suverénky domácí basketbalové soutěže a jeden z nejúspěšnějších evropských celků posledních let zažívá nejhorší vstup do sezony za posledních sedm let.
V Evropské lize, kterou Brňanky před dvěma lety vyhrály, selhal celek Jana Bobrovského ve čtyřech ze šesti úvodních zápasů, po domácí ligové porážce (na domácí palubovce první po 13 letech!) s USK ztratil i dosud neotřesitelné postavení v české nejvyšší soutěži.
Zatím poslední rána přišla ve středu v Benátkách, kde Gambrinus s lídrem skupiny B prohrál 73:82, když ještě na začátku čtvrté části vyhrával o dva body.
Čtěte více: Basketbalistky USK podruhé vyhrály. Brno znovu padlo
"Nedaří se nám podle představ. Sice bojujeme, ale pak přijdou nečekané výpadky, po kterých nabídneme soupeřkám vysoké bodové šňůry. A je po nadějích," řekla po další evropské porážce Radiožurnálu Zuzana Žirková.
Nevíme jak ven, říká Žirková
"Bohužel jsme v herní krizi. Rádi bychom se z ní dostaly. Ale už nevíme jak," přiznala slovenská reprezentantka.
Kádr vicemistra Euroligy se přitom před novou sezonou neměnil nijak dramaticky. Ale odchody dlouholetých opor Ivany Večeřové a Jany Veselé do zahraničí se na týmu podepsaly více, než si vedení klubu připouštělo.
Zahraniční posily se neprosazují podle představ a ostatní české hráčky je také nezvládnou plnohodnotně nahradit; nebo k tomu pod tlakem na výsledky nedostanou prostor.
A v tom je jeden ze základních kamenů současné brněnské krize. K největším úspěchům dotáhla tým ze Žabovřesk úzká skupina hráček, které působí v klubu už více než pět sezon.
Talentované hráčky se neprosazují
Prakticky žádná posila z české ligy, kterou - v porovnání s ostatními celky - nepoměrně bohatší brněnský klub pravidelně "rabuje", se mezi tuto "šlechtu", jež tvoří i páteř české reprezentace, neprosadila.
Výjimku tvoří Petra Kulichová, která díky své výšce pronikla do základní sestavy v Brně i v reprezentaci. Další talentované hráčky, které Gambrinus díky své ekonomické převaze přetahuje dalším ligovým celkům, ale většinou v nabitém kádru pouze paběrkují.
Pokud se pak nepodaří přivést zahraniční posilu, která si herně sedne s osou týmu tvořenou Hanou Horákovou (dříve Machovou), Evou Vítečkovou a Zuzanou Žirkovou, problém je na světě.
Navíc Horáková, Vítečková i Kulichová jsou zároveň nepostradatelné v české reprezentaci a jejich únava z téměř nepřetržitého kolotoče zápasů se musí logicky stupňovat.
Novým impulsům, které by mohly narušit zaběhnutý a náročný stereotyp, pak určitě nepomáhá ani to, že Jan Bobrovský je zároveň koučem národního celku.