Bauer byl v Kuusamu po kolizi před cílem jedenáctý

Aktualizováno 1. 12. 2013 14:15
Lukáš Bauer obsadil v konečném hodnocení třídílného miniseriálu ve finském Kuusamu jedenácté místo.
Lukáš Bazer v nedělním stíhacím závodu na 15 km volně ztratil 13,8 sekundy na vítězného Nora Martina Johnsruda Sundbyho a celkově skončil jedenáctý. | Foto: CPA Erben

KuusamoLukáš Bauer obsadil v konečném hodnocení třídílného miniseriálu ve finském Kuusamu jedenácté místo, o lepší pozici ho připravil pád krátce před cílem.

V nedělním stíhacím závodu na 15 km volně ztratil 13,8 sekundy na vítězného Nora Martina Johnsruda Sundbyho, který triumfoval ve finiši před dvojicí Rusů Maximem Vylegžaninem a Alexandrem Legkovem.

Mezi ženami vyhrála i čtvrtý ročník Ruka Triple Norka Marit Björgenová.

Bauer se čela udržel, Northug ne

Do stíhačky nenastoupil vedoucí muž průběžného hodnocení miniseriálu Nor Eldar Rönning, Bauer tak po vítězství v sobotní druhé etapě na 10 km klasickou technikou vybíhal na trať jako třetí. Čelo se rychle sjelo a český lyžař se ve skupině bez problémů držel v popředí.

"Čekal jsem, že se pole brzo sjede a pojede se rychle. První tři kola se jelo svižné tempo, pak se trochu začalo taktizovat. Hlídal jsem si umístění vepředu a snažil se vyvarovat kolizí," řekl Bauer.

Velmi aktivní v pelotonu byl Sundby, občas se v čele objevil i Bauer. Za polovinou závodu se vytvořila skupina třinácti závodníků, z níž odpadl Rus Dmitrij Japarov, který při neúčasti Rönninga vyjel na trať jako první.

Tempo se začalo stupňovat a ze skupiny odpadl loňský vítěz miniseriálu Nor Petter Northug.

"Musel jsem to objíždět a zdržel se"

Na špici se čím dál častěji objevovali Legkov s Vylegžaninem, Sundbymu pomáhal držet tempo krajan Chris Andre Jespersen. V té době už Bauer nejlepším nestačil.

"Celý závod se mi dařilo držet dobrou pozici. Při sjezdu do posledního kola jsem za Legkovem trochu vyčkával, takže jsem se v tom stoupání trochu propadl, nebylo tam místo na předjíždění, tam se to roztrhlo," popisoval Bauer.

"Podařilo se mi je trochu dojet, jenže Jespersen málem upadl, takže já ho musel objíždět a zdržel jsem se," dodal.

Kilometr a půl před cílem v prudkém stoupání Legkov rozjel zběsilé tempo, které udržel pouze jeho krajan a Sundby. Ten si chtěl udělat náskok v závěrečném stoupání, což se mu nepodařilo, ale své soupeře zdolal ve finiši.

"Je to k naštvání, odjel jsem to slušně"

"Bylo to strašlivě rychlé, navíc byla zima, bylo to hodně těžké," uvedl v cíli vítěz.

"Rusové dnes byli hodně rychlí. Chtěl jsem být před finišem první, nakonec to vyšlo," radoval se Sundby, který právě v Kuusamu vybojoval před pěti lety první ze svých dvou dosavadních individuálních prvenství v SP.

V cílové rovince Bauer finišoval se Švédem Marcusem Hellnerem, nakonec sedmým, ale okolo jedoucí rychlejší Rus Sergej Usťjugov mu přišlápl hůlku. "A já jsem se pěkně rozplácl," uvedl Bauer.

"Je to trochu k naštvání, protože závod jsem odjel slušně. Ale nakonec spokojenost, je vidět, že na tom nejsem vůbec špatně," dodal český lyžař, který je v SP jedenáctý.

Za 24. místo dnes získal body i Aleš Razým a Jiří Magál bodoval zásluhou 17. nejlepšího času dne. Seriál vede Sundby před Vylegžaninem.

Björgenová opět triumfovala ve finiši

Trojnásobná olympijská vítězka Björgenová porazila ve finiši dnešního stíhacího závodu na 10 km volnou technikou Švédku Charlotte Kallaovou a svou krajanku Therese Johaugovou.

Čtvrtá doběhla s půlminutovou ztrátou Polka Justyna Kowalczyková, která vyhrála páteční sprint i sobotní pětku klasicky a dnes vyrážela na trať s náskokem 25,7 sekundy před druhou Björgenovovou.

V polovině stíhacího závodu už ale byla obhájkyně celkového vítězství ve Světovém poháru dostižena trojicí Seveřanek, které Kowalczykovou v závěrečných dvou kilometrech setřásly.

Vrabcová si polepšila o osm příček

Eva Vrabcová-Nývltová vybojovala v celkovém hodnocení Ruka Triple bodované 25. místo. Česká běžkyně, která si vyjela body do SP už díky 29. místu v sobotní pětce, vybíhala do stíhačky z 33. pozice a polepšila si o osm příček.

Na desetikilometrové trati zajela dvanáctý čas, za což obdržela 22 bodů a dalších 12 bodů získala za umístění v minisérii. V průběžném pořadí SP jí patří 26. místo s 36 body.

V čele poháru je Björgenová, která v Kuusamu nasbírala 309 bodů, před Kallaovou. Švédská lyžařka brala 50 bodů za nejrychlejší čas na desítce, do které vyrážela jako čtvrtá se ztrátou 45 sekund na Kowalczykovou.

Výsledky:

Muži - stíhací závod na 15 km volně: 1. Sundby (Nor.) 36:50,6, 2. Vylegžanin -0,1, 3. Legkov (oba Rus.) -0,6, 4. Manificat (Fr.) -4,0, 5. Usťjugov (Rus.) -4,5, 6. Halfvarsson -4,8, 7. Hellner (oba Švéd.) -11,2, 8. Jespersen (Nor.) -11,7, 9. Hoffman (USA) -12,2, 10. Bessměrtnych (Rus.) -12,7, 11. Bauer -13,8, ...24. Razým -1:15,9, 45. Magál -1:39,8, 59. Horyna -2:29,0, 85. Kožíšek -5:03,6.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 28 závodů): 1. Sundby 255, 2. Vylegžanin 220, 3. Legkov 183, 4. Manificat 160, 5. Usťjugov 156, 6. Halfvarsson 144, ...11. Bauer 107, 41. Magál 14, 42. Razým 14.

Ženy - stíhací závod volně na 10 km: 1. Björgenová (Nor.) 27:28,1, 2. Kallaová (Švéd.) -0,8, 3. Johaugová (Nor.) -1,3, 4. Kowalczyková (Pol.) -30,9, 5. Randallová (USA) -1:01,9, 6. Jacobsenová (Nor.) -1:02,6, 7. Čekalevová (Rus.) -1:03,9, 8. Herrmannová (Něm.) -1:38,0, 9. Wengová (Nor.) -1:38,7, 10. Ivanovová (Rus.) -1:39,1, ...25. Vrabcová-Nývltová -2:10,7, 58. Nováková -4:03,5, 72. Grohová -4:45,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 28 závodů): 1. Björgenová 309, 2. Kallaová 261, 3. Johaugová 220, 4. Kowalczyková 214, 5. Randallová 184, 6. Jacobsenová 160, ...26. Vrabcová-Nývltová 36.