Victoria - Michal Prokop měl v Kanadě finišovat s přípravou na světový šampionát, který zde probíhá od čtvrtka do neděle.
Místo toho zápasil se zraněním a čekal na ztracená kola a zavazadla. Našel si i chvilku času na rozhovor pro internetový deník Aktuálně.cz a pohovořil o náročném programu závodníka, rozkročeného mezi fourcrossem a bikrosem.
S jakými cíli vzhlížíte k MS?
Jelikož jsem měl minulý týden na předposledním závodu mistrovství Evropy BMX ve Francii nepříjemný pád, jehož následky pořád dost cítím, budu muset své cíle přehodnotit podle aktuální situace. Zhmožděná zápěstí ještě nejsou v pořádku.
VIZITKA MICHALA PROKOPA
Datum narození: 1. dubna 1981
Bydliště: Praha
Začátek závodní kariéry BMX: v 5 letech
Na horských kolech: 1997
Hobby: Dirt Jumping, snowboarding, hokej
Sportovní úspěchy:
MTB
-2x mistr světa ve fourcrossu (4X) 2006 a 2003
-2x mistr Evropy ve 4X 2004 a 2003
-2. v celkovém pořadí SP ve 4X 2003 a 2005
-3. na MS ve 4X 2004
-2x mistr ČR ve 4X 2006 a 2004
-Vítěz všech ročníků Českého poháru ve 4X (2002 - 2006)
Bikros:
-2. v celkovém pořadí SP
-Vítěz světového žebříčku BMX 2004
-2. na MS v Cruiser Elite 2003
-4. na MS Elite 2006
-3. na MS Cruiser Elite 2002
-Mistr Evropy Elite Cruiser 2004
-2. na ME Elite 20" 2004
-Mistr ČR ve Freestyle BMX - Dirt Jump 1998, 2000, 2003 a 2004
-Vicemistr světa Juniorů 1999
-3x 3. na MS (1990, 1997, 1998)
-8x mistr Evropy (1993, 1994, 1995, 2x 1997, 2x 1998, 1999)
-8x mistr ČR
Ankety a ocenění:
-Král české cyklistiky 2006
-Nominace na Krále české cyklistiky 2003 a 2004
-Vítěz ankety Král české cyklistiky, kategorie BMX 1995, 1997, 1998, 1999
-Vítěz ankety Bikrosař století časopisu Český bikros, kategorie Čtenáři i redakce
Aby toho nebylo málo, letecká společnost cestou sem do Kanady ztratila moje zavazadla, takže jsem musel o víkendu 4X závod Crankworx ve Whistleru jen sledovat jako divák. Kola konečně dorazila, ale dodnes nemám tašku s ostatním vybavením. Samozřejmě udělám všechno pro to, abych zajel co nejlepší výsledek, pojedu třeba v džínách.
Jak moc jste musel "ošidit" fourcross kvůli přípravě na MS v bikrosu?
Tréninková příprava se skoro neliší, ale pokud jde o plánování závodů, letos má přednost BMX. Nejde ani tak o mistrovství světa, jako o preferenci závodů zařazených do nominace pro olympijské hry.
Kvůli kolizi některých termínů nemám možnost absolvovat kompletní program Světového poháru 4X, Českého poháru 4X a ani série King of the Mountain, takže v nich mám jen malou šanci na celkové vítězství. Fourcrossové závody beru nyní spíš jako takové zpestření.
Biker Prokop ostře kritizuje Světový pohár - čtete ZDE
Pozorujete mezi fourcrossaři nějaké "zaječí" sklony směrem k bikrosu, coby olympijskému sportu?
Ani ne, není mnoho závodníků, kteří by kombinovali obě disciplíny na špičkové úrovni. Ti, kteří mají ambice uspět na olympiádě, museli omezit fourcrossový program stejně jako já, ale po OH se k horským kolům nejspíš zase vrátí naplno a naopak, 4X upřednostňují spíše jezdci, kteří nemají moc šancí se na OH dostat nebo o to ani nestojí.
Jak se daří členské základně fourcrossu odolávat, když má bikros "olympijskou vábničku"?
BMX je teď sice olympijským sportem, ale jako v každém jiném sportu se najde jen pár jedinců, kteří mají předpoklady a vydrží ho dělat tak dlouho, aby se mohli aspoň pokusit dostat na olympijské hry. Zbytek bikrosařů časem přechází na fourcross nebo s kolem končí úplně, protože bikrosem se v Evropě živit nedá.
Kolik podobně obojetných fourcrossařů-bikrosařů jako jste vy je ve světové elitě?
Vlastně jen dva, Australan Jared Graves a Švýcar Roger Rinderknecht. Údajně se na OH pokusí dostat i mistryně světa 4X Jill Kintnerová.
Více o bikrosu a fourcrossu čtěte ZDE
Neuvažujete o tom, že byste se věnoval jen jedné disciplíně? Myslíte, že by to mohlo pomoci k vašemu ještě většímu zlepšení v té či oné disciplíně? Necítíte nějaký tlak ze strany funkcionářů některé z disciplín?
Těžko říct, jestli by mě bavila jezdit jen jedna disciplína. Každá má v sobě svoje kouzlo a až na několik závodů ročně, kdy se musím rozhodnout, se navzájem nijak negativně 4X a BMX neovlivňují. BMX se ale věnuji skoro celý život, takže se asi vždycky budu cítit jako bikrosař, který jezdí také horská kola.
Žádný tlak ze strany svazu necítím, nebo si ho spíš nepřipouštím. Ale vím, že někteří lidé kolem bikrosu mají pocit, že kdybych se věnoval jen BMX, byl bych v něm ještě lepší. Jednak to není pravda, a navíc si neuvědomují, že nebýt úspěchů ve fourcrossu, nikdy bych neměl takové zázemí pro BMX, jaké teď mám.
Jak se daří tréninky a závody v obou disciplínách skloubit? Je to hodně o kompromisech?
Není to problém, trénink je prakticky totožný, samozřejmě až na přípravu na samotné trati, ale to je jen zlomek. Jen závodní kola a některé prvky na závodních tratích se dost liší.
Seriál ME se zatím asi nevyvíjí zcela podle vašich představ. Jak byste svou současnou pozici ohodnotil?
Mrzí mě, že nejsem v celkovém pořadí výš. Špička se vyrovnala, rozšířila a zrychlila. Věřím, že mám na lepší výsledky, ale závodí se tvrdě a to s sebou přináší i pády. Bohužel, skoro pokaždé mi vyšel jen jeden ze dvou víkendových závodů a poslední jsem kvůli úrazu ani nejel.
Naopak se zdá, že české bikrosařky se ukazují ve výborném světle. Jak byste okomentoval jejich výkony?
Naše holky jezdí opravdu výborně, ale konkurence v kategorii žen není zdaleka taková, v jaké se musí prosadit muži.
Myslíte, že by si čeští bikrosaři ještě mohli vybojovat možnost mít na olympiádě tři závodníky?
Myslím, že to moc reálné není. Teď jsme v žebříčku národů na osmém místě jen o bod před Novým Zélandem, což by ještě znamenalo dvě místa pro Českou republiku. Při současné situaci, kdy boduje minimum Čechů a nikdo z nich pravidelně, budeme muset být nejspíš rádi za jediné místo a je jen na komisi BMX, kým to místo nakonec obsadí.
Podřizujete vše olympiádě v Pekingu? Jaké jsou vaše priority?
Hned po oznámení o zařazení BMX do programu OH jsme s trenérem a manažerem připravili plán, jehož vrcholem je nominace a pokud možno i úspěch v Pekingu 2008. Toho se držíme.
Letos jsem počítal s mixem fourcrossu a BMX s důrazem na bikrosové nominační závody, příští rok bude mít BMX jednoznačně přednost.
Kvůli olympiádě je ale celá bikrosová sezona hodně posunutá s minimální zimní pauzou, takže je možné, že se po květnovém mistrovství světa BMX někde na 4X závodech objevím a totéž koncem sezony po OH.
Fourcross je dřina jako každá jiná sprinterská disciplína, ale navíc je to i o zábavě, k čemuž nutně patří i kvalitní závody s pořádnou atmosférou. A to si ničím a nikým vzít nenechám.