Biker Prokop ostře kritizuje Světový pohár

SportPlus
13. 6. 2007 14:15
Champéry - Michal Prokop,  úřadující mistr světa a loňský vítěz Světového poháru, se z druhého závodu SP ve fourcrossu konaném o uplynulém víkendu ve švýcarském lyžařském středisku Champéry vrací s trofejí za druhé místo a se smíšenými pocity - z tratě, z pořadatelů i z bafuňářů.
Biker Michal Prokop je úřadující mistr světa a vítěz Světového poháru.
Biker Michal Prokop je úřadující mistr světa a vítěz Světového poháru. | Foto: Petr Bureš

Jaké máte z druhého dílu Světového poháru pocity?
Ze závodu v zemi chlubící se nejpřesnějšími hodinkami na světě mám celkem smíšené pocity, a to ani ne tak kvůli dvěma pádům v tréninku, ze kterých jsem díky skvěle fungujícím chráničům UFO odešel vždy v pohodě po svých.

Na druhou stranu, tohle nebyl závod, který bych si zvlášť užíval. Nechápu, proč pořádat závod Světového poháru někde, kde to vypadá, že tím místní nejsou nijak moc nadšeni, natož aby byli hrdí, že mohou hostit tak špičkový podnik. Říkají tomu Světový pohár, ale některé menší akce jsou mnohem lépe zorganizovány než závod v Champéry.

Proč se tedy závod konal právě zde?
Nenapadá mě žádný jiný důvod, proč přidělit tak důležitý závod právě sem, než fakt, že to mají pánové z Mezinárodní cyklistické unie tak blízko ze svých kanceláří. Většina z nás závodníků a členů týmů cestuje tisíce kilometrů, aby předvedli tu nejlepší show a doufáme ve stejný přístup i ze strany pořadatelů. Někteří jsou toho schopni, jiní ne, bohužel.

  • Více o závodě čtěte zde

Jak jste byl spokojený s tratí?
Věřím, že Phil Saxena udělal při návrhu a stavbě opět maximum, ale téhle trati skutečně chyběla plynulost.

Tak krátká první rovinka následovaná neklopenou zatáčkou plnou měkkého štěrku byla možná zajímavá pro diváky, ale rozhodně ideální pro nebezpečné manévry některých pilotů.

Víte, tahle myšlenka kombinace jakoby sjezdových pasáží a prvků z BMX je v podstatě v pořádku, ale zkrátka není možné postavit žádnou na 100 % fungující závodní dráhu bez možnosti otestovat ji ještě před Světovým pohárem.

Jaký postup byste při tvorbě trati navrhoval?
Potřebujeme vylepšovat tratě postupně. Změnit jednu nebo dvě pasáže, přidat novou zatáčku či rovinku, postavit kamenitý úsek.. Ale ne pokaždé začínat znovu od nuly!

Stavět nové závodiště na zelené louce pro každý jednotlivý závod Světového poháru je drahé, zbytečné a hloupé. Já jsem si například oblíbil závod v kanadském Mont Sainte Anne. Jede se už léta pořád na stejném místě, ale pokaždé tam pořadatelé něco změní. Jedině tenhle přístup může podle mě fungovat.

Proč pořadatelé používají tolik prvků ze sjezdových tratí?
Někdo tvrdí, že hlavním důvodem, proč stavět sjezdem inspirované fourcrossové trati, je snaha přivést sjezdaře zpět k fourcrossu.

V Champéry byl Michal Prokop spokojen snad jen s umístěním.
V Champéry byl Michal Prokop spokojen snad jen s umístěním. | Foto: www.prokoprider.net

Na to klidně zapomeňme, minimálně dokud UCI nezmění víkendový program Světových pohárů. Žádný jezdec přeci nemůže ve stejný okamžik skončit s tréninkem sjezdu a rovnou skočit na úplně jiné fourcrossové kolo.

Ti kluci jsou po celodenním tréninku unavení a další den je čekají další tréninkové jízdy a hlavně závod.

Přemýšlel vůbec někdo nad tím, jak nebezpečné je pokoušet se závodit ve fourcrossu po hodinách tréninku na tak těžké sjezdové trati, jako byla v Champéry?!

K současné podobě Světového poháru máte asi hodně připomínek.
Nad programem SP bychom se měli zamyslet. Proč třeba musíme strávit v ospalém lyžařském středisku tolik času kvůli hodinové show? Nemyslím, že by bikeři byli až tak bohatí.

Navíc, my nejsme sjezdaři, fourcrossové dráhy jsou desetkrát kratší a během tréninku se moc nemění. Klidně bychom během těch čtyř dní zvládli dva závody.

Nebo, co třeba dvouhodinový trénink v pátek odpoledne, další hodina a půl v sobotu dopoledne následovaná kvalifikací. Pak už jen krátký zahřívací trénink pro ty, co se kvalifikovali, a závod v sobotu odpoledne nebo večer?

Je to jen nápad, ale třeba na SEAT 4X Masters bylo víc závodníků než na většině SP a celý program se v pohodě zvládl za jeden den

Byl jste v Champéry spokojen aspoň se svým výkonem?
Nakonec jsem se druhým místem za Brianem docela spokojený. Je o skoro deset let starší, ale jezdí pořád skvěle a my ostatní bychom měli opravdu štěstí, kdybychom v jeho věku byli v takové formě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 8 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 9 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
Další zprávy