Běžecká štafeta ve Falunu devátá, Lukáš Bauer závod vynechal

ČTK ČTK
27. 2. 2015 17:44
Čtveřice Aleš Razým, Martin Jakš, Dušan Kožíšek a Petr Knop doběhla ve Švédsku na devátém místě.
Aleš Razým
Aleš Razým | Foto:

Falun - Česká štafeta běžců na lyžích bez Lukáše Bauera, který závod vynechal kvůli přípravě na nedělní závod na 50 km klasickou technikou, obsadila na mistrovství světa ve Falunu deváté místo. Závod na 4x10 km vyhráli po finiši Norové před domácím Švédskem, třetí byla překvapivě Francie. Čtveřice Aleš Razým, Martin Jakš, Dušan Kožíšek a Petr Knop ztratila na Nory 2:44,5 minuty.

Razým na prvním úseku nestačil na nejlepší hned od začátku a předal Jakšovi na třináctém místě se ztrátou 53 sekund na lídra. "Je to těžký kopec, od startu se jede až nahoru velké převýšení a čtyřikrát. Sněhové podmínky tomu nepřidaly, hledal jsem v tom odraz, ale nemohl jsem ho najít. Přitom lyže jsem měl připravené dobře, dolů jsem vždycky někoho dojel, nahoru to taky mělo stoupat, ale nešlo to," posteskl si Razým v tiskové zprávě svazu.

V čele se vytvořila šestice největších favoritů, z níž ale v druhém úseku ujel mistr světa z volné patnáctky Johan Olsson, na kterého stačili pouze Francouzi, lehce ztráceli Norové. Jakš český tým posunul na osmé místo, na vedení měla česká čtveřice manko necelou minutu a půl.

"Mně se špatně nejelo. V prvním kole jsem se schoval za Japoncem, věděl jsem, že zezadu jede výborně Dario (Cologna), snažil jsem se ho držet, ale to se mi bohužel nepovedlo," řekl Jakš.

Kožíšek, šestý muž z týmového sprintu ve Falunu, se na třetím úseku držel ve skupině pronásledovatelů a předal Knopovi na šestém místě společně s pátými Italy necelé dvě minuty za vedoucí trojicí. "Já jsem spokojený, ani mě to moc nebolelo. Snažil jsem se držet Itala, postupně jsme odpárali Kazacha i zbytek skupinky, pak jsme v posledním kole dojeli Švýcara a Fina," popisoval Kožíšek.

Marcus Hellner náskok Švédů neudržel, naopak do vedení se dotáhl Nor Anders Glöersen, který předal Petteru Northugovi v čele. Vedoucí trio v závěru taktizovalo, což hrálo do not sprinterskému fenoménu Northugovi a dovezl Norsko k osmému štafetovému zlatu na MS v řadě.

Dvacetiletý Knop se udržel v elitní desítce, česká štafeta tak o dvě příčky vylepšila umístění z minulého šampionátu ve Val di Fiemme. "Byl jsem hodně nervózní, víc než při normálních závodech. Samozřejmě, když je to mistrovství světa. Naštěstí jsem to zvládnul ještě dobře, ale chtělo by to do příštích let zlepšovat a zlepšovat," řekl Knop.

 

Právě se děje

Další zprávy