Bauer byl na 15 km volně sedmý, vyhrál domácí Olsson

25. 2. 2015 14:58
Lukáš Bauer obsadil sedmé místo v dnešním závodu na 15 kilometrů volnou technikou na mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu.
Johan Olsson vyhrál na MS 2015 klasiskou patnáctku
Johan Olsson vyhrál na MS 2015 klasiskou patnáctku | Foto: Reuters

Falun - Lukáš Bauer obsadil sedmé místo v dnešním závodu na 15 kilometrů volnou technikou na mistrovství světa v klasickém lyžování ve Falunu. Závod vyhrál domácí Švéd Johan Olsson, na kterého český běžec ztratil 54,7 sekundy. Druhý byl o 18 sekund zpět Maurice Manificat z Francie, třetí skončil Nor Anders Glöersen.

Patnáctka je po celou kariéru Bauerova silná disciplína. Na olympijských hrách ve Vancouveru byl na stejné trati třetí, raději ale měl klasickou techniku, v níž byl druhý na OH v Turíně i na MS v Liberci 2009. Ve Falunu své zkušenosti zužitkoval. Začal totiž pomaleji, ale na rozdíl od soupeřů a velkých favoritů tempo zvyšoval a nakonec si v sedmatřiceti letech vyrovnal třetí nejlepší výsledek kariéry na mistrovství světa.

Bauer: Do desítky je to super

"Do desítky je to super výsledek. Možná si teď říkám: co kdybych někde něco udělal navíc, jestli by to šlo vylepšit, ale spokojenost obrovská. Nebudu měnit, co jsem řekl před závodem. Do desítky panuje spokojenost," řekl novinářům Bauer.

Bauer startoval za Olssonem a už na prvním mezičasu po 1,5 km ztrácel skoro deset vteřin. "Měl jsem pocit, že mi to jede, že sice nejedu nějakou ďábelskou frekvenci, ale že určitě jedu rychle. O to větší bylo rozčarování, skoro až šok, když jsem to slyšel," řekl Bauer, jak se vylekal.

Ve zbytku závodu ale udržel vysokou frekvenci, na Švéda sice dál ztrácel, ale výsledkovou listinou stoupal. "Nemůžu říct, jestli jsem já zrychlil, nebo ostatní zpomalili, ale měl jsem pocit, že až do konce závodu jsem pořád pracoval. Bohužel jsem se nepotkal s nikým, že bych se mohl svézt, spočinout, ale pokud chcete jet dobře, musíte si to odpracovat sám," řekl Bauer.

Pohřebiště favoritů

Závod byl pohřebištěm favoritů s výjimkou vítězného Olssona. Obhájce titulu Petter Northug od začátku zaostával a závěr závodu zjevně vypustil. Klasifikován byl až na 62. místě. Stříbrný medailista ze skiatlonu a olympijský vítěz na této trati z Vancouveru Dario Cologna ze Švýcarska také neměl od začátku rychlé mezičasy a nakonec figuruje na 18. místě.

Vyhořeli i Rusové, naopak Manificat s Glöersenem si dojeli pro první medaile z mistrovství světa. Nejlepší výsledek kariéry na MS zaznamenal i Martin Jakš, který na 17. místě ztratil 1:34,1 minuty. "Do dvacítky jsem spokojenej, ale desítka to není. Bylo to lepší než skiatlon, ale není to, s čím jsem sem odjížděl," řekl Jakš.

Dušan Kožíšek, který skončil ve sprintu dvojic s Alešem Razýmem šestý, obsadil 41. místo, Jan Šrail doběhl šedesátý.