Praha - V první polovině sezony působil jako stroj na vítězství a v očích českých i mnoha zahraničních expertů se rázem stal adeptem na průnik mezi nejlepší čtyři tenisty světového žebříčku. Tomáš Berdych se stále trvaleji prosazoval na skvělé páté místo a plánoval útok na svůj premiérový grandslamový titul.
Kvůli kvalitnější individuální přípravě dokonce vynechal daviscupové čtvrtfinále na půdě Japonska. Místo další gradace výkonnosti ale přišel postupný pád.
Skvělý úvod sezony je zapomenut
V prvních pěti měsících letošního roku český tenista dosáhl na semifinále Australian Open, čtvrtfinále French Open, vyhrál turnaj v Rotterdamu a v Dubaji a Oeiras došel až do finále, na Masters v Miami pak mezi čtyři nejlepší hráče.
Následně však ve Wimbledonu skončil už ve třetím kole na raketě Marina Čiliče, ačkoli toužil po největším možném úspěchu. Pochopitelné zklamání se pak projevilo v doslova tragickém začátku amerického turné.
Ve Washingtonu byl Berdych nasazenou jedničkou, ale prohrál už svůj druhý zápas na turnaji, když nestačil na Kanaďana Vaska Pospisila. V kanadském Torontu na Rogers Cupu mu vystavil brzkou stopku Španěl Feliciano López.
Tři měsíce bez semifinále
A na Masters v Cincinnati přišla šokující porážka hned v prvním zápase proti 43. hráči světového žebříčku, Tchajwanci Yen-Hsun Luovi.
Od květnového finále v portugalském Oeiras odehrál Berdych osm turnajů, za celé tři měsíce ale ani jednou nedosáhl na semifinále. Poslední tři turnaje se navíc nedostal ani mezi osm nejlepších. Tak negativní bilanci osmadvacetiletý Čech nepamatuje.
Co za ní vězí? Jako podstatný psychický moment se může jevit incident z úvodu srpna. Berdych se tehdy po prohře s Pospisilem neudržel a na svém Facebooku se ostře ohradil proti svým kritikům, kteří ho spojují s nekalými sázkami (více čtěte ZDE).
Šavrda: Berdych a sázky? Nesmysl
Mohla se nepříjemná záležitost projevit na ztrátě koncentrace a stát se jednou z příčin dalších porážek?
"Doufám, že ne. Celé to byl nehorázný nesmysl, nafouknutá bublina. Věřím, že to Tomáš rychle hodil za hlavu a nemyslel na to," míní tenisový expert Vladislav Šavrda.
Sám je přesvědčen o tom, že na občasných spekulacích o spojení Berdycha se sázkami není ani zrnko pravdy. "Je přece naprosto nemyslitelné, aby hráč světové pětky, který v případě výher může vydělat obrovské peníze samotným tenisem, měl zapotřebí něco takového dělat. Spíš je to takový výkřik zhrzených sázkařů, kteří vsadí na nějaký zápas víc peněz, než si můžou dovolit. A pak hledají umělé příčiny svého selhání," říká odborník.
Berdych ztrácí zápasový rytmus
Šavrda tedy vidí Berdychův problém v něčem jiném. V čem? "Po Wimbledonu měl dovolenou a potom čtrnáct dní tvrdě trénoval. Zřejmě tam je ten psychický moment, že se domníval, že se ten trénink zúročí lépe a třeba zaútočí na tu první světovou trojku. Ale přišlo několik proher a je to jinak. Navíc tím ztrácí i zápasový rytmus a to je potom znát."
Poctivý tréninkový dril se pochopitelně nemusí ihned pozitivně odrazit ve výkonech na kurtu. "Někdy to chce trpělivost, forma se neprojeví hned. Chvíli to po intenzivním tréninku trvá," podotýká Šavrda na adresu Berdycha, který v přípravě na US Open odehrál pět zápasů a vyhrát dokázal jen dvakrát, nad Luem a Gineprim.
O nic nejde, v krizi je i Djokovič
I proto si expert nemyslí, že by se jednalo o nějakou dlouhodobější krizi současné světové sedmičky. "Je to momentální výkyv a předpokládám, že se to brzy zlomí. Může to potkat každého hráče, podívejte se na to, že třeba Djokovič má v současné době taky velké potíže. A to je hráč, který byl ještě před pár týdny považován za naprosto neochvějnou stálici," připomíná Šavrda fakt, že světová jednička po triumfu na Wimbledonu vypadla v Torontu i Cincinnati už v osmifinále.
Pro Tomáše Berdycha může být inspirací rok 2012. Na velkých turnajích před US Open se mu před dvěma lety také nedařilo a ve Flushing Meadows nakonec došel až do semifinále. "Myslím si, že něco podobného klidně může nastat i letos. Nechme se překvapit," dodává Šavrda.