Bauerovo prokletí Veerpalu pojede Jizerskou padesátku

jar
9. 12. 2009 13:30
Estonský běžec na lyžích se zúčastní závodu poprvé
Andrus Veerpalu z Estonska se raduje z olympijského triumfu v závodě na 15 km klasicky.
Andrus Veerpalu z Estonska se raduje z olympijského triumfu v závodě na 15 km klasicky. | Foto: Reuters

Praha - Nebýt jeho, mohl být Lukáš Bauer olympijským vítězem a mistrem světa. Jenže Andrus Veerpalu českou běžeckou jedničku porazil jako jediný jak v závodě na 15 kilometrů klasicky na hrách v Turíně v roce 2006, tak na stejné trati letos na MS v Liberci.

Výsostní disciplína estonského veterána, ve které triumfoval i na předešlých hrách v roce 2002 v Salt Lake City, se však na hrách ve Vancouveru nepojede.

Za dva měsíce se proto osmatřicetiletý lyžař zúčastní na olympijských tratích závodu na 50 kilometrů klasicky s hromadným startem. A jako ideální přípravu zvolil Jizerskou padesátku, která se pojede stejným způsobem.

Čtěte také: V Harrachově se nebude skákat ani příští týden

 "Andrus má Jizerskou padesátku v plánu. Ve Vancouveru bude závod na 50 km jeho hlavní disciplínou, takže je pro něj tento závod ideální příležitostí vyzkoušet si, jak na tom je," řekl podle tiskové zprávy šéf běžeckého úseku estonské lyžařské federace Paavo Nael.

Veerpalu, který se závodu zúčastní vůbec poprvé, se tak přiřadí k největším favoritům závodu. Přestože nemá s tradičním závodem vedoucím z napříč Jizerskými horami a zpět zkušenosti, na padesátce klasicky patří k nejlepším světovým běžcům.

Na této trati, která se dříve jezdívala intervalovým způsobem, získal na hrách v Salt Lake City stříbrnou medaili, na MS v Ramsau v roce 1999 na ní pak triumfoval.

Není však sám, kdo bude usilovat na Jizerské padesátce o vítězství. Po roce opět přijede pětinásobný olympijský vítěz Thomas Alsgaard z Norska. V jednání je i start jeho krajana a osminásobného olympijského vítěze Björna Dählieho.

Už 42. ročník se startem i cílem v Bedřichově se pojede 10. ledna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Soud ve Francii potrestal Sarkozyho spolupracovníky za zneužití prostředků

Někdejší blízký spolupracovník bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a rovněž ministr vnitra Claude Guéant dostal dnes od soudu roční trest vězení za zneužití veřejných prostředků při zadávání průzkumů veřejného mínění. Osm měsíců z trestu si Guéant musí odpykat ve vězení, čtyři měsíce jsou podmíněné, informovala agentura AFP.

Bývalý politik je již nyní ve vězení. Od poloviny prosince si odpykává trest za nesplácení pokut. Guéant se chce podle vyjádření svého advokáta proti dnešnímu rozsudku odvolat.

Soud rozhodoval o vině celkem pěti bývalých Sarkozyho spolupracovníků. Obžaloba je vinila z toho, že objednávali průzkumy veřejného mínění bez soutěže, čímž porušovali francouzské zákony vyžadující transparentnost a konkurenční nabídky.

Někdejší Sarkozyho poradce a krajně pravicový spisovatel Patrick Buisson byl odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu a pokutě 150 tisíc eur (3,7 milionu korun). Podle AFP si na přeprodávání průzkumů Sarkozyho úřadu vydělal zhruba 1,4 milionu eur (34 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V keňské rezervaci se narodila sloní dvojčata; zda přežijí, ukážou příští dny

V keňské přírodní rezervaci Samburu se tento týden narodila sloní dvojčata. Oznámila to místní charitativní organizace Save the Elephants, již citovala agentura Reuters. Podle ní budou pro slůňata příští dny kritické, protože dvojčata slonů se rodí velmi vzácně a stejně vzácně přežívají.

Zatím slůňata bedlivě střeží jejich matka Bora a starší bratr narozený v roce 2017.

Ochránci přírody skupinku sledují a doufají, že pomohou mláďatům přežít. Jde o samičku a samce. Dvojčata se při porodech slonů rodí jenom v poměru jedna ku stu a samice často nemívají dost mléka na uživení obou mláďat.

Pracovníci ze Save the Elephants byli svědkem narození dvojčat v minulosti jen jednou, v roce 2006, a slůňata tehdy brzy po narození uhynula, řekl šéf této organizace Iain Douglas-Hamilton.

Zdroj: ČTK
Další zprávy