Bauer sahal po medaili. Skončil pátý

SportPlus, ČTK
4. 3. 2007 7:52
Sapporo - Český běžec na lyžích Lukáš Bauer na klasické padesátce na MS v Japonsku dlouho sahal po medaili, nakonec skončil pátý.
Vítěz závodu na 50 km klasickou technikou na MS v Sapporu Nor Odd-Björn Hjelmeset ukazuje své dvě medaile ze šampionátu. | Foto: Reuters

V nádherném norském finiši získal zlato Odd-Björn Hjelmeset před Frodem Estilem, třetí místo si pohlídal Němec Jens Filbrich. Druhý český závodník Martin Koukal skončil s téměř šestiminutovým odstupem jednadvacátý.

Vše o MS v Sapporu
Výsledky, analýzy a zajímavosti ze světového šampionátu v klasickém lyžování.

Bauer měl k medaili blízko i s virózou
Ráno zvažoval, zda vůbec nastoupí, pak celý závod bojoval o medaili.

Pole závodníků se po startu dlouho drželo prakticky pohromadě, ale vedoucí skupinka se postupně zužovala. Po prvních dvaceti kilometrech se v čelní skupině stále drželi oba dva čeští závodníci Lukáš Bauer a Martin Koukal.

Bauer měl ale lepší výchozí pozici a pohyboval se mezi prvními šesti závodníky. Na 19. kilometru zkusil do nejdelšího stoupání nastoupit Švéd Soedergren, což výborně zachytil právě Bauer, Koukal byl v té době na 20. pozici.

"Můj výkon nebyl špatný, ale s mými lyžemi jsem nemohl jet rychleji. Štve mě to. Od desátého kilometru jsem se z nich neodrazil a musel jezdit hlavně soupaž stylem. Soupeřům jsem vždycky z kopce odjel, a oni mě za chvíli dojeli," smutnil po závodě Koukal novinářům.

Závodníci na startu závodu na 50 km klasickou technikou na MS v Sapporu.
Závodníci na startu závodu na 50 km klasickou technikou na MS v Sapporu. | Foto: Reuters

Švédův nástup neměl dlouhého trvání, ale vláček závodníků se natáhl a pomalu se začínal trhat. Na čelo začal ztrácet Martin Koukal, zato Lukáš Bauer byl vidět na prvních místech a s Norem Estilem stupňoval tempo.

Elitní skupina se postupně zužovala a patnáct kilometrů před cílem už o zlato bojovalo jen posledních devět lyžařů. Vedle Bauera Němec Angerer, Norové Estil a Hjelmeset či zkušený Slovák Bajčičák.

Martin Koukal trochu propadl, ale postupně se začal dotahovat na první dvacítku. Na čelo ale ztrácel už přes dvě minuty. Lukáš Bauer se držel stále na úplné špici závodu, většinu času dokonce vedoucí skupinu táhl.

"Chtěl jsem si ale držet své tempo," řekl Bauer, jenž se snažil v kopcích o nástupy a na 45. kilometru odjel společně s obhájcem bronzové medaile z Oberstdorfu Hjelmesetem.

"Myslel jsem si, že bude spolupracovat a odjedeme soupeřům. Považoval jsem tuto akci za rozhodující. Hjelmeset se ale rozhodl počkat na svého krajana Estila," posteskl si Bauer.

Proto se vzápětí na stadionu na vedoucí duo dotáhla německá dvojice Filbrich, Tobias Angerer a vedoucí čtveřice vjela do závěrečného okruhu. Začalo se opět taktizovat a záhy čelo dostihl i obhájce titulu Estil.

Českému závodníkovi jely výborně lyže, ve výjezdech ze sjezdů se vždy trochu odpoutal a na rozdíl od soupeřů neztrácel tolik sil.

Ale trhák český závodník neudržel, v posledním stoupání pak ztratil tempo a zařadil se na páté místo. V závěrečném finiši už neměl dost sil, aby mohl bojovat o medaili.

Boj o zlato byl norskou záležitostí. Strhující souboj vyhrál před reprezentačním kolegou Estilem Odd-Björn Hjelmeset. Pro bronz si dojel Němec Filbrich před krajanem Angererem a Lukášem Bauerem.

Hjelmeset se v 35 letech dočkal životního úspěchu, z individuálních závodů na velkých akcích měl zatím jen bronzové medaile. Nezabránily mu v něm ani technické problémy s lyží, kterou musel v průběhu závodu bleskově vyměnit.

Výsledky - 50 km klasicky:
1. Hjelmeset 2:20:12,6, 2. Estil (oba Nor.) -0,4, 3. Filbrich -4,5, 4. Angerer (oba Něm.) -10,5, 5. Bauer (ČR) -13,1, 6. Bajčičák (SR) -41,0, 7. Gaillard (Fr.) -1:24,0, 8. Mae (Est.) -1:33,6, 9. Pankratov (Rus.) -1:38,0, 10. Nousiainen (Fin.) -2:14,9, ...21. Koukal (ČR) -5:51,4.