Bauer je bez medaile, patnáctku ovládl Fin Heikkinen

1. 3. 2011 16:32
Lukáš Bauer doběhl na MS v Oslu na sedmém místě
Fin Heikkinen.
Fin Heikkinen. | Foto: Reuters

Oslo - Finský běžec na lyžích Matti Heikkinen skvělým způsobem ovládl klasickou patnáctku na světovém šampionátu v Oslu. Překvapivý vítěz za sebou nechal dva domácí favority, Eldara Rönninga a Martina Johnsruda-Sundbyho.

České želízko v ohni, Lukáš Bauer, na medaili nedosáhl a doběhl na sedmém místě se ztrátou 55 vteřin na triumfujícího Fina. Na bronz Sundbyho Bauerovi chybělo třiadvacet sekund.

"Je to smutné. Sedmé místo není vůbec špatné, ale cílem byla medaile, takže neúspěch a zklamání," sdělil po závodě Bauer ČTK.

ŽIVĚ Zlato z patnáctky získal Heikkinen, Bauer skončil sedmý
Šest zlatých nebude. Björgenová vzdala sprint dvojic

Ještě mnohem hůře však dopadli další favorité závodu na patnáct kilometrů. Možná ten největší, Švéd Rickardsson doběhl až na 42. místě. Neuspěl ani Švýcar Dario Cologna, který skončil pětadvacátý.

Také druhý Čech na startu se vešel do první dvacítky. Martin Jakš dokončil závod na osmnáctém místě se ztrátou minuty a čtyřiceti vteřin na vítěze.

Bauer začal dobře a na prvním mezičasu po více než dvou kilometrech figuroval na třetím místě. Pak se ale třiatřicetiletý český lyžař číslo jedna postupně propadal a tak bylo jasné, že nezíská svou čtvrtou medaili z velkého závodu na této trati.

"Říkal jsem si, že pospíchám až moc a utrhávám sníh, tak jsem se trochu zklidnil," uvedl Bauer. "Měl jsem pocit zadrženosti. A poslední kolo bylo strašný trápení. Přišlo mi, že jsem tak unavený, že se ani nevydrápu na ty kopce. No a v cíli holt těch šest bylo lepších."

Předtím na klasické patnáctce získal stříbro na olympiádě v Turíně v roce 2006 a na MS v Liberci v roce 2009. Bronz si odvezl loni z olympiády ve Vancouveru.

Všichni tři medailisté byli na prvních třech pozicích už od sedmého kilometru. Závod nejlépe rozběhl hnán desítkami tisíc fanoušků domácí Rönning a ještě na sedmém kilometr vedu. Pak se ale začal prosazovat strojovým tempem jedoucí Heikkinen, bronzový medailista na této trati z Liberce.

Fin si nakonec vypracoval náskok a 2500 metrů před cílem vedl už o osm vteřin. V poslední fázi přidal ještě pět vteřin navrch a slavil zasloužené zlato.

Finské mužské lyžování získalo velké zlato poprvé od domácího šampionátu v roce 2001, kde tamní reprezentaci doslova rozprášil obrovský dopingový skandál.

Muži - 15 km klasicky:

1. Heikkinen (Fin.) 38:14,7, 2. Rönning -13,3, 3. Sundby (oba Nor.) -31,9, 4. Volžencev (Rus.) -36,6, 5. Jauhojärvi (Fin.) -44,2, 6. Manificat (Fr.) -48,8, 7. Bauer (ČR) -55,0, 8. Nousiainen (Fin.) -56,3, 9. Angerer (Něm.) -1:10,1, 10. Vylegžanin (Rus) -1:11,0, ...18. Jakš (ČR) -1:40,3.