Skiatlon opanovali Němci, v první čtyřce byli hned tři. Zvítězil Axel Teichmann před Tobiasem Angererem, pro bronz si doběhl Pietro Piller Cottrer z Itálie.
Jiří Magál obsadil 15. místo, Martin Koukal ani Martin Jakš do cíle nedorazili.Koukal se zapletl do pádu, Jakš ze závodu odstoupil během volné části.
Vše o MS v Sapporu
Výsledky, analýzy a zajímavosti
ze světového šampionátu v klasickém lyžování
Od začátku závodu se v čele objevovali favorité, včetně olympijského vítěze ze Salt Lake City a druhého z Turína Nora Frodeho Estila, či obhájce titulu Francouze Vincenta Vittoze. Z Čechů si vedl zpočátku nejlépe Magál, neboť Bauera postihl krátce po startu pád.
Koukal zamířil po pádu do nemcnice
Závod však dramaticky poznamenala hromadná nehoda v prvním okruhu, kde v ostré levotočivé zatáčce při sjezdu ve velké rychlosti upadlo hned několik lyžařů a do karambolu se přimotal i Martin Koukal.
Ten s několika dalšími nepokračoval, neboť si při nehodě pořádně potloukl. Následné vyšetření v nemocnici neprokázalo však žádné vážné zranění. Závod nakonec nedokončil ani čtvrtý Čech Martin Jakš.
I když Koukal vyvázl z pádu pouze s naraženinami, neskrýval po závodě zklamání. "Dlouho jsem neměl takovou formu," poznamenal mistr světa z Val di Fiemme, jenž napřel své úsilí právě ke skiatlonu.
"Přede mnou spadl nejdříve Lukáš Bauer, kterému jsem vyhýbal. Ztratil jsem před sjezdem ideální stopu a ve výjezdu ze zatáčky mě táhly lyže do strany. Přede mnou v zatáčce ještě spadli dva lyžaři, které jsem zkoušel přeskočit, ale už to nevyšlo," řekl po závodě Koukal, který chce ale startovat v dalším průběhu šampionátu. Jeho absence by byla citelná hlavně v závodě štafet, kde si čeští lyžaři uvažují o medailovém útoku.
V dalším průběhu se pokoušel Švéd Mathias Fredriksson startovní pole roztrhat, ale při klasické části závodu se mu to nezdařilo. Naopak vedoucí skupiny se držel Magál a po nevydařeném začátku i Bauer. V každém z okruhů prokletá zatáčka při sjezdu dělala lyžařům problémy a nehoda se ve třetím kole nevyhnula ani jednomu z favoritů Andersi Södergrenovi ze Švédska.
V polovině závodu přezouval klasické lyže za bruslařské Bauer na jedenáctém místě, devatenáctý střídal styl Magál. Výborně takticky jeli Němci, kteří byli do osmičky čtyři, naopak ztrácet začal Vittoz. Deset kilometrů před cílem se začalo zrychlovat, výborně takticky jel Angerer.
Magál se rozmýšlel, Bauer měl poškozenou hůl
Na špici vedoucí skupiny se držel Bauer, naopak vinou lehkého pádu ztratil Magál, upadl i aktivní Švéd Johan Olsson a piruetu na lyžích předvedl také Angerer.
"Byla to jatka, na této trati snad spadl každý," poznamenal po závodě Magál, jenž upadl ve druhém kole bruslařské části. "Zapíchl jsem si hůlku do boty. Po pádu jsem byl hodně otřesen. Vedl jsem chvíli dilema, zda pojedu dále. Motala se mi hlava," poznamenal Magál.
Závěr závodu byl taktickou bitvou devatenácti lyžařů. Vedoucí balík zpomalil, čehož využil i Magál a dohnal ztrátu. Pořádnou porci smůly pro české běžkaře si sobotu vybral Bauer, který přišel o košíček na hůlce a v dramatickém závěru se nemohl pravou rukou pořádně zabírat.
Bauerovi zalehl hůlku po pádu Rus Legkov a český běžec poté signalizoval při průjezdu okolo stadionu, že nemá výzbroj v pořádku. "Jenže poblíž nikdo s náhradní holí nebyl. Navíc servismani viděli, že držím v ruce obě hole, tak je tato závada nenapadla. Ale o vadnou jsem se nemohl v hlubokém sněhu ve stoupání i v cílové rovince opřít," uvedl Lukáš Bauer, jenž byl se sedmým místem spokojen.
Patnáctou pozici nepovažoval za propadák ani Magál, nicméně přiznal, že myslel na víc. "Chtěl jsem být ale v osmičce nejlepších, abych mohl riskovat v dalších závodech. Ve skiatlonu jsem čekal lepší umístění," dodal Magál.
Dramatické rozuzlení závodu se pokusil režírovat Angerer, jenž nastoupil chvíli před cílem a za ním se vyvezli další čtyři lyžaři. V cílové rovince upadl Nor Petter Northug a Angerera ve sprintu předjel Teichmann. Mistr světa z Val di Fiemme 2003 na 15 km tak má ve sbírce již druhou zlatou medaili.
"Ušetřil jsem síly pro závěrečný sprint a byl jsem o trochu lepší," poznamenal sedmadvacetiletý Teichmann, jenž dnes přerušil smolnou sérii z posledních velkých akcí. Zranění ho totiž vyřadilo z účasti na olympijských hrách v Turíně a na minulém šampionátu doma v Oberstdorfu ho v nepravý čas postihla nemoc.
Sobotním triumfem si navíc bohatě vynahradil zklamání z pátku, kdy ve finiši sprintu dvojic nestačil na Dušana Kožíška a skončil bez medaile.
"Měl tolik smůly. Není snad mezi závodníky nikdo, kdo by mu to dnes nepřál. Mám skoro stejno radost z jeho vítězství jako ze své medaile. Neztratil jsem zlato, ale získal stříbro," uvedl druhý v pořadí Angerer, jenž v minulé sezoně právě Teichmanna vystřídal na trůnu Světového poháru.
Výsledky:
1. Teichmann 1:11:35,8, 2. Angerer (oba Něm.) -0,5, 3. Piller (It.) -0,9, 4. Filbrich (Něm.) -3,2, 5. Northug (Nor.) -8,2, 6. Legkov (Rus.) -9,5, 7. Bauer (ČR) -15,5, 8. Södergren (Švéd.) -15,8, 9. Livers (Švýc.) -15,9, 10. Vittoz (Fr.) -16,6, ...15. Magál -23,5, Jakš a Koukal (všichni ČR) oba nedokončili.