Satoranský nastoupil, ale prohru s Finy neodvrátil. Čechy drtila hvězda NBA

Aktualizováno 6. 9. 2022 23:07
Čeští basketbalisté prohráli na mistrovství Evropy v Praze i s rozehrávačem Tomášem Satoranským v sestavě s Finskem 88:98 a promarnili první možnost zajistit si účast v osmifinále v Berlíně.
Tomáš Satoranský po prohře proti Finsku
Tomáš Satoranský po prohře proti Finsku | Foto: Reuters

Po třetí porážce ze čtyř zápasů budou svěřenci trenéra Ronena Ginzburga bojovat o postup ve čtvrtek od 17:30 v závěrečném vystoupení ve skupině D s Izraelem, který dnes podlehl Srbsku 78:89 a také nezískal jistotu play off.

"Finsko si zasloužilo vyhrát, hrálo dobře. A nejen dnes. Využívá unikátní styl téměř bez dlouhých hráčů a způsobuje tím problémy svým soupeřům. My jsme nezačali dobře, pořád jsme je naháněli, a když jsme se přiblížili, tak oni dali klíčové střely. To je ale život. Věřím, že příště už vyhrajeme a postoupíme do Berlína," uvedl Ginzburg.

Výhru Finska režíroval hvězdný pivot Lauri Markkanen, který zaznamenal double double. Čerstvá posila Utahu z Clevelandu dala 34 bodů a zapsala 10 doskoků. Porážku českého týmu neodvrátil 22 body Vojtěch Hruban.

Satoranský, který dva týdny po zranění kotníku na pravé noze nastoupil v pátek v úvodním utkání s Polskem, ale v sobotu proti Srbsku i v pondělí proti Nizozemsku zůstal jen na lavičce, strávil na hřišti téměř 26 minut. Více odehrál ze spoluhráčů jen Hruban. Satoranský zaznamenal první dva body na turnaji a k tomu deset asistencí a čtyři doskoky.

"Myslím, že se už cítil lépe. Uvidíme, jak na tom bude po utkání. Z mého pohledu můžeme z tohoto zápasu jen těžit, pokud jde o jeho zapojení. Myslím, že příště bude ještě připravenější," řekl Ginzburg.

Češi sice na úvodní dvě úspěšně šestky Markkanena odpověděli trojkou Tomáše Kyzlinka, ale za tři a půl minuty už se trefil jen kapitán Hruban, zatímco Finové unikli až do náskoku 14:5. Potom se domácí nastartovali spoluprací Satoranského s Janem Veselým a trojku přidal Jaromír Bohačík.

Finové na přelomu první a druhé čtvrtiny unikli šňůrou 11:0 už na šestnáctibodový rozdíl. Střelecky je táhli především Markkanen se Sasuem Salinem. Snížili Hruban a smečí Veselý, ale hosté dokázali reagovat. Stejně tak na trojky Davida Jelínka a Hrubana a Salin je poslal do náskoku 43:28.

O 15 bodů vedl soupeř ještě jednou, ale Ginzburgův tým převedl dvanáctibodovou šňůru a střelecky stejně jako s Nizozemskem zářil autor 15 bodů Veselý. Trojka Salina, který stihl za poločas 18 bodů, dala do pauzy Finům náskok 51:45.

V třetí čtvrtině se za téměř šest minut trefil z české strany pouze Hruban, a přestože Finové také za dlouhou dobu skórovali jen dvakrát, tak potom šňůrou 7:0 unikli do vedení 61:47. Český střelecký výpadek přerušil v čase 26:46 trojkou Bohačík. O chvíli později ale po přesné mušce Henriho Kantonena vedli Finové už od 18 bodů.

Na přelomu třetí a poslední čtvrtiny nervózního zápasu plného soubojů a emocí Češi díky Patriku Audovi, trojce Hrubana a koši Bohačíka snížili na 64:72. V 35. minutě Bohačík trojkou stáhl ztrátu dokonce na sedm bodů a znovu ještě Hruban. Finové se ale z dálky trefovali, dalšími třemi trojkami si vylepšili bilanci na celkem 15 tříbodových košů a výhru si pohlídali.

"Hráli jsme proti dobrému týmu, který je od mládeže dlouho spolu. A hraje ve stále stejném systému. My znali silné stránky Finů, což je rychlý přechod do útoku a útočný doskok, ale v první fázi utkání jsme to nezastavili. Až pak se to zlepšilo, ale náš hlavní problém byl opět v obraně. Pokud bychom dokázali víckrát soupeře stopnout, mohli bychom víc vyrážet i do protiútoků. Obrana je základ všeho," podotkl izraelský kouč, který před dvěma roky získal i české občanství.

Teď jej čeká souboj s Izraelem. "Bude to klíčový zápas a bude to proti mé zemi. Teď ale žiju tady a miluju Česko, takže tam bude o něco víc emocí. Jistě, narodil jsem se v Izraeli, ale nakonec jde především o basket a my musíme vyhrát. Jistě tam bude trochu víc emocí, ale jakmile začne zápas, už tohle musí stranou," dodal Ginzburg.

Mistrovství Evropy basketbalistů:

Skupina A (Tbilisi):

Turecko - Belgie 78:63 (20:6, 37:30, 59:47), Španělsko - Černá Hora 82:65 (27:17, 53:31, 67:48), Gruzie - Bulharsko 80:92 (18:14, 38:39, 57:66).

Skupina B (Kolín nad Rýnem):

Francie - Bosna a Hercegovina 81:68 (19:19, 44:34, 52:50), Litva - Maďarsko 87:64 (22:18, 48:33, 75:52), Německo - Slovinsko 80:88 (14:21, 36:44, 55:61).

Skupina C (Milán):

Estonsko - Velká Británie 94:62 (24:18, 49:36, 78:53), Řecko - Ukrajina 99:79 (23:20, 39:46, 71:57), Itálie - Chorvatsko 81:76 (22:17, 42:34, 55:59).

Skupina D (Praha):

Polsko - Nizozemsko 75:69 (19:20, 31:40, 48:55), Srbsko - Izrael 89:78 (24:18, 50:38, 65:58)

Česko - Finsko 88:98 (18:29, 45:51, 59:72)

Sestava a body ČR: Hruban 22, Veselý 15, Kyzlink 8, Satoranský 2, Kříž - Auda 13, J. Bohačík 13, Balvín 7, Jelínek 3, Peterka 3, Krejčí 2, Sehnal.

Nejvíce bodů Finska: Markkanen 34, Salin 23, Koponen 14.

Fauly: 27:29. Trestné hody: 24/20 - 32/15. Trojky: 8:15. Doskoky: 34:33. Diváci: 10.381.

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.