Pokleknutí nestačí. Basketbalistky při startu WNBA odešly při hymně

ČTK ČTK
26. 7. 2020 10:51
Před úvodním zápasem odložené sezony WNBA basketbalistky New Yorku a Seattlu na protest proti rasové nerovnosti odešly při americké hymně ze hřiště.
Hráčka New Yorku Layshia Clarendonová si před utkáním vzala slovo.
Hráčka New Yorku Layshia Clarendonová si před utkáním vzala slovo. | Foto: ČTK

Oba týmy také uctily památku Afroameričanky Breonny Taylorové, již v březnu zabili policisté, kteří vtrhli do jejího bytu.

"Věnujeme jí tuhle sezonu," řekla rozehrávačka New Yorku Layshia Clarendonová. Pokleknutí při hymně, kterým začali někteří sportovci dávat najevo nesouhlas s diskriminací a policejní brutalitou, basketbalistkám nepřišlo jako dostačující protestní gesto. "Nechci poslouchat hymnu a stát při ní. Nechci být ani nikde blízko, protože je směšné, že spravedlnost a svoboda nejsou pro všechny," uvedla Clarendonová.

Její tým v zahajovacím utkání podlehl Seattlu 71:87. Obhájce titulu Washington zdolal na úvod Indianu 101:76. Sezona WNBA odložená kvůli koronaviru se hraje v areálu akademie IMG ve floridském Bradentonu.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Soud v Kambodži přestal stíhat představitele Rudých Khmerů, chyběla podle něj jednoznačná obhajoba

Mezinárodní trestní tribunál pro Kambodžu, který vyšetřuje zločiny Rudých Khmerů, se po více než desetiletém vyšetřování přestal zabývat případem Ao Ana, jednoho z bývalých představitelů tohoto režimu, který byl obviněn z genocidy a zločinů proti lidskosti. Informovala o tom dnes agentura Kjódó.

Ao An, který je někdy také nazýván Ta An, byl v letech 1975 až 1979 za vlády Pol Pota vrcholným představitelem centrální zóny tehdejší Demokratické Kambodže a později byl obviněn z účasti na smrti tisíců civilistů, včetně muslimských Čamů.

Tribunál, jehož fungování zaštiťuje OSN, v dnešním prohlášení uvedl, že případ proti Ao Anovi ukončil kvůli "absenci jednoznačné obžaloby". Kambodžští a mezinárodní soudci se dlouho nemohli dohodnout na tom, zda případ Ao Ana spadá do jurisdikce soudu a zda by měl být obviněný potrestán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy