Klekněte si a nebudu se dívat. Trump hrozí bojkotem zápasů kvůli protestům při hymně

ČTK ČTK
14. 6. 2020 15:16
Americký prezident Donald Trump pohrozil bojkotem zápasů ligy amerického fotbalu NFL i utkání fotbalové reprezentace, pokud budou mít hráči dovoleno klečet při hymně. Trump na twitteru uvedl, že v takovém případě už nebude jejich zápasy sledovat.
Hráči amerického fotbalu v NFL na protest bezpráví s rasistickým podtextem poklekali při hymně.
Hráči amerického fotbalu v NFL na protest bezpráví s rasistickým podtextem poklekali při hymně. | Foto: Reuters

Prezident v minulosti ostře kritizoval hráče, kteří na protest proti sociálnímu bezpráví a policejní brutalitě s rasovým podtextem poklekali při hymně. Někdejšího quarterbacka San Francisca 49ers Colina Kaepernicka, který s tímto gestem začal, vulgárně urazil. Podle Trumpa tyto protesty znevažují americkou vlajku a armádu. Kaepernick od roku 2017 nenašel v NFL nového zaměstnavatele.

Po nedávné násilné smrti George Floyda při nepřiměřeném policejním zásahu, která vyvolala masové protesty nejen v USA, zaujaly k poklekání při hymně smířlivý postoj fotbalová federace USA i vedení NFL. Šéf zámořské ligy Roger Goodell uznal, že byla chyba hráčům, kteří upozorňovali na sociální nerovnost a rasismus, nenaslouchat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy