Klekněte si a nebudu se dívat. Trump hrozí bojkotem zápasů kvůli protestům při hymně

ČTK ČTK
14. 6. 2020 15:16
Americký prezident Donald Trump pohrozil bojkotem zápasů ligy amerického fotbalu NFL i utkání fotbalové reprezentace, pokud budou mít hráči dovoleno klečet při hymně. Trump na twitteru uvedl, že v takovém případě už nebude jejich zápasy sledovat.
Hráči amerického fotbalu v NFL na protest bezpráví s rasistickým podtextem poklekali při hymně.
Hráči amerického fotbalu v NFL na protest bezpráví s rasistickým podtextem poklekali při hymně. | Foto: Reuters

Prezident v minulosti ostře kritizoval hráče, kteří na protest proti sociálnímu bezpráví a policejní brutalitě s rasovým podtextem poklekali při hymně. Někdejšího quarterbacka San Francisca 49ers Colina Kaepernicka, který s tímto gestem začal, vulgárně urazil. Podle Trumpa tyto protesty znevažují americkou vlajku a armádu. Kaepernick od roku 2017 nenašel v NFL nového zaměstnavatele.

Po nedávné násilné smrti George Floyda při nepřiměřeném policejním zásahu, která vyvolala masové protesty nejen v USA, zaujaly k poklekání při hymně smířlivý postoj fotbalová federace USA i vedení NFL. Šéf zámořské ligy Roger Goodell uznal, že byla chyba hráčům, kteří upozorňovali na sociální nerovnost a rasismus, nenaslouchat.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Facebook zakáže svolávání událostí u vládních budov v den Bidenovy inaugurace

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Firma reaguje na události z minulé středy, kdy dav příznivců prezidenta Donalda Trumpa násilím vtrhl do washingtonského Kapitolu poté, co se v předchozích týdnech stupňovaly násilné výroky a výzvy k akci na sociálních sítích. Před ozbrojenými protesty ve dnech těsně před inaugurací varoval i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Facebook oznámil ještě některá další omezení. Pokud zaznamená "signály typu opakovaného porušení našich zásad" uživateli takového účtu zablokuje možnost vkládat živá videa, vytvářet události nebo být správcem stránky či skupiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy