Z dresů zmizí jména. Jejich místo zaujme protirasistický slogan Black Lives Matter

Rudolf Černík Rudolf Černík
11. 6. 2020 20:00
Fotbalisté anglické Premier League neponesou v prvním kole po restartu soutěže na dresech svá jména. Místo nich se na zádech objeví slogan Black Lives Matter.
Ani Sergio Agüero a jeho spoluhráči z Manchesteru City nebudou mít při restartu anglické ligy na svých dresech jména
Ani Sergio Agüero a jeho spoluhráči z Manchesteru City nebudou mít při restartu anglické ligy na svých dresech jména | Foto: Reuters

Na dnešním jednání se na tom dohodlo všech 20 týmů anglické ligy. Slogan se rozšířil po celém světě jako reakce na smrt George Floyda.

"Jsem stoprocentně pro a doufám, že to podporují nejen hráči v mém týmu, ale napříč všemi mužstvy v celé lize," prohlásil útočník Watfordu Will Hughes. "Je důležité udržovat toto téma a upozornit co nejvíc lidí na to, že stále existuje rasová nerovnost. Za poslední dobu pochopilo mnohem víc lidí celou situaci a mnohem víc se jich zapojilo, což je skvělé," doplnil fotbalista.

Neozbrojený černoch Floyd zemřel v Minneapolis poté, co mu bělošský policista několik minut klečel na krku. Jeho smrt vyvolala demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí a na sociálních sítích se k protestům připojily i mnohé sportovní osobnosti.

Obnovený ročník Premier League, přerušený před třemi měsíci kvůli šíření koronaviru, začne ve středu 17. června zápasy Aston Villa - Sheffield United a Manchester City - Arsenal.

Zápasům bude předcházet minuta ticha věnovaná obětem pandemie a souprava hráčů bude zahrnovat odznak ve tvaru srdce na počest státního zdravotnictví a lidem v první linii.

V anglické lize zbývá odehrát 92 utkání. Všechna se uskuteční bez diváků s maximálním počtem 300 osob na stadionech, které se rozdělí do červené, jantarové a zelené zóny. V červené bude 20 hráčů, 12 členů trenérského a lékařského týmu a dalších pět členů "nezbytného personálu".

Důkladnou dezinfekcí budou procházet rohové praporky, konstrukce branky, tabule informující o střídání hráčů a míče. Tato opatření je potřeba dodržovat s ohledem na rozhodnutí britské vlády povolit sportovní soutěže v zemi.

Ligu vedl před přerušením s náskokem 25 bodů Liverpool, kterému k prvnímu titulu po 30 letech stačí ve zbývajících devíti utkáních uhrát šest bodů. Ročník by měl skončit o víkendu 25. a 26. července.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Arménský prezident Armen Sarkisjan rezignoval, vadil mu nedostatek pravomocí

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP vysvětlil, že jako hlava státu nemá možnost ovlivňovat důležité otázky země v "těžkých časech". Osmašedesátiletý Sarkisjan byl prezidentem od dubna 2018.

"Prezident země nemá potřebné nástroje k tomu, aby mohl mít vliv na nejdůležitější otázky státu a národa jak v domácí, tak zahraniční politice," uvedl Sarkisjan. "Je to zcela neemotivní rozhodnutí," ujistil a vyzval k ústavní reformě, která by jeho nástupci umožnila práci za lepších podmínek.

Předloni svedla Arménie boje se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Příměří dojednané v Moskvě znamenalo pro Arménii významné územní ztráty. V průběhu války prezident opakovaně kritizoval premiéra Nikola Pašinjana a poukazoval na to, že nebyl do jednání zahrnut.

Také v loňském roce se Sarkisjan dostával opakovaně s Pašinjanem do konfliktu. Rozdělovala je například otázka odvolání šéfa arménské armády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy