Bank bude útočit ve slalomu na zlato! Po sjezdu je druhý

Ondřej Bank šokoval v superkombinačním sjezdu vynikajícím časem a druhým místem. Ve slalomu tak bude útočit na zlato.
Ondřej Bank vyrazil do superkombinačního sjezdu s číslem čtyři. Český reprezentant potvrdil výkony z tréninků a ve sjezdu zajel druhý nejrychlejší čas.
Bank při své skvělé jízdě předvedl i jeden z nejdelších skoků dne.
Naděje ze sjezdu se ale v odpoledním slalomu nepotvrdily.
Slalom ve dvanáctistupňovém teple rozjel opatrně. Náskok 1,52 na Villetu ztratil už na prvním mezičasu. Neudělal žádnou výraznou chybu, ale nezrychlil a v cíli jen naštvaně hodil hůlkou.
Foto: Reuters
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
14. 2. 2014 11:08
Ve slalomu, který začne ve 12:30 SEČ, tak bude útočit nejen na premiérové medailové umístění na velké akci, velkou šanci má i na zisk nečekaného olympijského zlata.

Krasnaja Poljana - Vynikající druhé místo zajel ve sjezdu superkombinace na olympijské sjezdovce v Krasné Poljaně Ondřej Bank

Ve slalomu, který vám od 12:30 SEČ přineseme v online reportáži, tak bude útočit nejen na premiérové medailové umístění na velké akci, velkou šanci má i na zisk nečekaného olympijského zlata.

Na vítězného Nora Kjetila Jansruda, bronzového ze sjezdu-speciál, ztratil pouhých 0,14 sekundy, naopak vítěze nedělního sjezdu Rakušana Matthiase Mayera porazil o 0,23 sekundy.

"Ve slalomu budu muset jet rychle"

"Nemá cenu zapírat, že jedu o medaili," řekl třiatřicetiletý český sjezdař v cíli Radiožurnálu. "Mám to super rozjeté. Užívám si to po dvou letech zdravotních trápení. Teď vím, že jsem schopný jezdit rychle, což jsem si splnil. Teď půjdeme dál," doplnil.

Bank nyní uvažuje nad tím, zda má riskovat kvůli zisku zlata, nebo jet opatrněji kvůli jistotě medaile. 

"To jsem se zase dostal do pozice... Dnešní situace rovněž svádí k opatrné jízdě jako v Ga-Pa před třemi lety. Ale když se pár lidí vzadu zblázní, jsou schopní mi dát tři sekundy. Budu muset jet rychle," přiznal Bank, že se nejspíše uchýlí k riskování.

"Zatím to vypadá, že pojedu na devadesát procent. Dobrou stopu, v dobrém tempu. Ale je to ošidné," dodal.

"Jsem smolař, sedí ke mně 4. místo"

Bank tak potvrdil svou vynikající formu, kterou v Krasné Poljaně prokazoval výbornými výsledky už v trénincích sjezdu. Oproti svým nejbližším soupeřům navíc jezdí slalom pravidelně ve Světovém poháru.

Za sebou dnes nechal i další sjezdaře-specialisty, vedoucího muže pořadí SP Nora Aksela Lunda Svindala nebo druhého muže z nedělního sjezdu-speciál Itala Christofa Innerhofera.

Kvůli přetrvávajícím zdravotním problémům v posledních dvou letech je však před slalomem skeptik.

"Já jsem si do Soči jel pro čtvrté místo, jsem smolař, takže by to k tomu sedělo," uvedl Bank, který loni kvůli neznámému viru dokonce bojoval o život. "Ale teď 'bramboru' tedy nechci," dodal si kuráže.

Na Banka budou útočit Kostelič a Miller

Ve slalomu budou jeho největšími soupeři především Chorvat Ivica Kostelič, který je po sjezdu sedmý se ztrátou 0,83 s na Jansruda a navíc mu trať na tělo postaví jeho otec. Obhájce prvenství z Vancouveru Američan Bode Miller je dvanáctý s odstupem 1,43 s.

Jeho krajan Ted Ligety, olympijský vítěz v kombinaci z Turína, je o šest míst níže a ve slalomu bude dohánět odstup necelých dvou sekund. Ke špičkovým slalomářům patří i Francouz Alexis Pinturault (22.) a Švýcar Sandro Viletta (14.). "Kluci, kteří nemají co ztratit, pojedou hlava nehlava," přiznal Bank.

Jeho soupeřem navíc bude i rozbitá a rozměklá trať, do slalomu se totiž v otočeném pořadí po sjezdu představí až jako devětadvacátý. "To bude těžké. Nelze zapírat, že pojedu o medaili. Bude to ale zajímavé," přiznává Bank.

Vedle Banka závod absolvují i další dva Češi. Martin Vráblík skončil ve sjezdu na 29. místě a do slalomu odstartuje jako druhý. Nejlepší český slalomář Kryštof Krýzl obsadil 32. příčku.

"Zkušenost z Ga-Pa se mi bude hodit"

Dosud byl rodák ze Šumperka v kombinaci na olympijských hrách nejlépe šestý v Turíně, ve Vancouveru skončil sedmý. Tam po sjezdu figuroval na 16. místě, ve slalomu se posunul díky třetímu času.

To by dnes znamenalo zlato. "Motají se teď všechny možné myšlenky. Tady už to není sranda," smál se Bank po sjezdu.

Před třemi lety na MS v Ga-Pa dosáhl pátým místem v kombinaci svého dosud nejlepšího výsledku na vrcholné akci v kariéře.

A právě zkušenost z Ga-Pa, kde byl Bank po sjezdu pátý, ale kvůli opatrné jízdě ve slalomu své postavení nevylepšil, mu prý nyní pomůže. "Určitě se mi ta zkušenost bude hodit," uznal.

Nejlepší výsledek v superkombinaci vytvořil v roce 2007, když skončil ve Světovém poháru v americkém Beaver Creeku třetí.

Výsledky:
 

 
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy