New York - Mýtus definitivně padl. Bývalý cyklista Lance Armstrong se v televizním rozhovoru s Oprah Winfreyovou přiznal k dopingu.
Legendární Texasan uvedl, že podváděl i při všech sedmi svých triumfech v proslulém závodu Tour de France. Něco takového přitom dlouhá léta předtím popíral. Za důvod, proč užíval zakázané látky, označil "bezohlednou" touhu po vítězství.
Byla to rychlovka...
Show, která byla netrpělivě očekávaná, měla nakonec rychlý spád. Winfreyová se totiž padlého cyklistického hrdiny zeptala na doping hned v úvodu rozhovoru. Z připravených kartiček mu pokládala otázky, na které Armstrong vždy odpovídal pouze ano, nebo ne.
Bral jste nepovolené prostředky ke zlepšení sportovního výkonu? Ano! Užíval jste krevní doping EPO a krevní transfuze. Ano! Dopoval jste na Tour de France, kterou ovládl v letech 1999 až 2005? Ano! Začal jste s dopingem již v začátcích své kariéry, kdy jste bral hormon kortizon? Ano.
Během necelé minuty se značně nervózní Armstrong přiznal ke všemu, čemu se posledních více jak třináct let vehementně bránil a často se zaříkával i na své nejbližší a rodinu. Poprvé jinak než "Ano" odpověděl na otázku, zda se dá bez na Tour de France uspět bez nepovolených látek. "Ne, to nejde," pronesl slavný cyklista.
S dopingem začal ještě před rakovinou
S EPO sportovec, který si v minulosti kromě úspěchů na trati získal srdce fanoušků po celém světě i díky úspěšnému boji s rakovinou varlat, prý začal v polovině 90. let minulého století.
"Mým koktejlem bylo jenom EPO, transfúze a testosteron, jehož braní mi paradoxně přišlo ospravedlnitelné, protože jsem ho kvůli své minulosti, kvůli rakovině varlat, měl málo," řekl Armstrong.
Uvedl také, že při svém comebacku v letech 2009 až 2011 již nedopoval. Armstrong, který působil hodně nesvůj, často si poposedával a několikrát se mu zastřel také hlas, dále řekl, že jeho "mytický, dokonalý" příběh byl jedna velká lež. Zároveň připustil, že s těmito slovy přiznání přichází pozdě.
"Nikoho jsem ale k dopingu nenutil"
"Pro mnoho lidí je to pravděpodobně příliš pozdě a je to moje chyba," podotkl. V průběhu zpovědi ale nicméně odmítl obvinění svých bývalých týmových kolegů Floyda Landise a Tylera Hamiltona, že je nutil brát doping. "Představa, že k tomu byl někdo nucen anebo že na někoho byl vyvíjen tlak, neodpovídá pravdě," řekl.
Winfreyová sportovce několikrát konfrontovala se záznamy z minulosti, na nichž Armstrong popíral užívání zakázaných látek. Cyklista mimo jiné řekl, že tehdy mu na dopingu nepřišlo nic špatného, že se kvůli němu necítil špatně a neměl pocit, že podvádí.
K šikaně ostatních se ale přiznal
Ostatní podle něj také dopovali. Díky dopingu prý jen měl stejnou šanci jako oni. S odstupem své tehdejší pocity označil za strašidelné. Připustil také, že v minulosti šikanoval lidi včetně dalších cyklistů, kteří na jeho dopování upozorňovali. Uvedl také, že se jim ještě nestačil omluvit.
Armstrong v minulosti proslul jako člověk, který je ochotný zničit kariéry a životy lidí, kteří jeho sportovní výkony uváděli v pochybnost. Bývalou masérku svého týmu Postal Service Emmu O'Reillyovou například označil za prostitutku a alkoholičku.
Armstrong se nechtěl vyjadřovat k doznáním ohledně dopingu, která údajně učinil v roce 1996, když byl v nemocnici s rakovinou. Tehdy u toho byl prý jeho týmový kolega Frankie Andreu s manželkou Betsy. Cyklista o ní v minulosti řekl, že je šílená a že je to děvka.
Tajil Armstrong některá jména?
Andreuová po odvysílání rozhovoru televizní stanici CNN řekla, že na ni Amstrongovo vystoupení neudělalo velký dojem. Rozčílilo ji, že se cyklista nepostavil čelem k příhodě v nemocnici. V nedávném telefonickém rozhovoru jí prý řekl, že věc nekomentuje z právních důvodů.
Americká média spekulují, že Armstrong nechce vystavit problémům další lidi, kteří v případu pod přísahou nemuseli vypovídat pravdu. Informace o tom, že se jednačtyřicetiletý Armstrong ke svému prohřešku doznal, unikla již v pondělí, kdy s ním Winfreyová rozhovor předtočila.
Winfreová pomohla rozhovorem i sama sobě
Celkem tříhodinové interview přináší další podrobnosti. Winfreyová je rozdělila na dvě části. První se ve Spojených státech vysílala v noci na dnešek, druhá se bude vysílat v noci na sobotu. Interview pro legendární americkou moderátorku představuje příležitost ke vzpružení její problémové televizní stanice OWN.
Armstrong kvůli dopingu čelí řadě žalob a také nebude pozván na dojezd letošní Tour v Paříži, kam jsou tradičně zváni všichni cyklisté, co dokázali v minulosti závod dokončit. O tituly již před časem přišel. Dostal také doživotní distanc v cyklistice.
Jak nyní dopadnou soudní procesy s Armstrongem?
Slavný Texasan kvůli přiznání čelí několika žalobám. Nejvážnější je obvinění bývalého stájového kolegy Floyda Landise ze zpronevěry milionů dolarů od americké pošty, tehdejšího sponzora týmu.
K němu by se měly podle zámořských médií připojit i federální úřady, které původně vyšetřování před necelým rokem zastavily. Pokud by soud Armstrongovu vinu uznal, mohla by americká vláda požadovat odškodné až 100 milionů dolarů.