Angerer obhájil vítězství ve Světovém poháru

ČTK
14. 3. 2007 18:07
Drammen - Německý běžec na lyžích Tobias Angerer obhájil loňské vítězství v celkovém hodnocení Světového poháru.
Tobias Angerer.
Tobias Angerer. | Foto: Reuters

Vítěz seriálu Tour de Ski získal druhý křišťálový glóbus formálně "bez boje", neboť on ani jeho nejbližší pronásledovatel Alexandr Legkov nenastoupili do středečního sprintu v norském Drammenu. Angerer tak bude mít po středě tři závody před koncem sezony nedostižný náskok 378 bodů.

Vše o MS v klasickém lyžování
Analýzy, rozhovory, výsledky...

Německému lyžaři, jenž za měsíc oslaví třicátiny, pomohl k obhajobě vítězství v SP právě triumf v nově založeném seriálu Tour de Ski, jenž byl honorován 400 body.

Vedle toho rodák z Traunsteinu vyhrál dva závody Světového poháru. Na mistrovství světa v Sapporu získal univerzální běžec, jenž je schopen uspět ve sprintu i na trati 30 km, stříbrnou a bronzovou medaili.

Angerer se stal po norské legendě Björnu Dähliem a Švédech Gunde Svanovi a Peru Elofssonovi čtvrtým běžkařem historie, jemuž se podařilo obhájit vítězství v SP.

"Na to jsem hodně pyšný. Když jsem začínal, byl Gunde Svan mým obrovským vzorem. Nikdy se mi ani nesnilo o tom, že dosáhnu něčeho podobného jako on," řekl agentuře SID Angerer, jenž převezme velký křišťálový glóbus po finále Světového poháru 25. března ve Falunu.

Díky Angererovu triumfu tak zůstává křišťálový glóbus už čtvrtý rok v německých rukou. Jeho předchůdci na trůnu byli Axel Teichmann a René Sommerfeldt.

Klasické sprinty v Drammenu vyhráli Näss a Kuitunenová

Finská běžkyně na lyžích Virpi Kuitunenová ve středu vyhrála klasický sprint v norském Drammenu a potvrdila pozici suverénky této sezony. Mezi muži byl ve finále nejrychlejší domácí Börre Näss, jenž se po předloňském triumfu ze sprintu v Lahti radoval z druhého vítězství v závodě SP v kariéře.

Kuitunenová ve finále porazila o půl sekundy slovinskou specialistku na klasiku Petru Majdičovou, třetí skončila další Finka Aino Kaisa Saarinenová. Čtvrtým místem ve finále B se blýskla česká rodačka v rakouských barvách Kateřina Smutná.

Žádná jiná česká lyžařka na startu nebyla a nenastoupila ani Norka Marit Björgenová, největší konkurentka Kateřiny Neumannové v boji o druhou příčku ve Světovém poháru.

Näss zajel třetí kvalifikační čas, ale ve finále porazil všechny soupeře. Pětadvacetiletý norský sprinterský specialista o dvě desetiny sekundy porazil Švéda Björna Linda, třetí skončil další domácí lyžař Trond Iversen. Český reprezentant Dušan Kožíšek, kterému více vyhovuje volná technika, vypadl v kvalifikaci.

Výsledky - sprint na 1265 metrů klasicky:
Muži: 1. Näss (Nor.) 2:49,7, 2. Larsson (Švéd.) -0,2, 3. Iversen (Nor.), 4. Jönsson (Švéd.) oba -1,2, 5. Onda (Jap.) -4,6, 6. Trondsen (Nor.) -12,7, ...43. Kožíšek (ČR) - vypadl v kvalifikaci.