Američtí cyklisté přijali trest. Bez dopingu to prý nešlo

ČTK Sport ČTK, Sport
11. 10. 2012 10:30
Zastavenou činnost na půl roku mají Leipheimer, Vande Velde, Danielson a Zabriskie.
Hincapie, Armstrong a jejich společné foto.
Hincapie, Armstrong a jejich společné foto. | Foto: Reuters

New York - Po výpovědích v dopingové kauze Lance Armstronga mají na půl roku zastavenou činnost američtí cyklisté Levi Leipheimer z týmu Omega Pharma-QuickStep, Christian Vande Velde, Tom Danielson a David Zabriskie, v současnosti jezdci týmu Garmin-Sharp.

Americká antidopingová agentura USADA potrestala i Michaela Barryho a George Hincapieho, kteří se stejně jako jejich kolegové přiznali k dopingu, ale už dříve ukončili kariéru. Všichni sankce akceptovali.

Spis má více než tisíc stránek

O trestech informuje USADA ve zprávě o Armstrongově případu, kterou ve středu předala Mezinárodní cyklistické unii, světové agentuře WADA i triatlonové unii ITU a zveřejnila ji také na internetu. Jejím hlavním bodem je konstatování, že v Armstrongově bývalém týmu US Postal docházelo k nejpropracovanějšímu, nejprofesionálnějšímu a nejúspěšnějšímu dopingovému programu, jaký kdy ve sportu existoval.

Spis má více než 1000 stránek a obsahuje mimo jiné místopřísežné svědectví 26 lidí včetně jedenácti bývalých Armstrongových kolegů z týmu. Vedle potrestané šestice jimi byli také Frankie Andreu, Tyler Hamilton, Floyd Landis, Stephen Swart a Jonathan Vaughters.

Vande Velde: Paradoxně jsem nevyhrál, když jsem dopoval

Někteří jezdci už také zveřejnili své přiznání k dopingovým praktikám na internetu. "Je to pro mě strašně těžké, ale musím přiznat, že jsem část své kariéry bral zakázané látky. Zjistil jsem, že vzhledem k jejich rozšířenému užívání mezi cyklisty nebudu schopen závodit na špičkové úrovni," přiznal například Hincapie.

"Vyhrával jsem závody před dobou, kdy jsem dopoval, i po té době. Paradoxně jsem nikdy nevyhrál, když jsem dopoval," uvedl Vande Velde. "Stalo se to, a už by mě to nemělo mrzet. Akceptuji, že za to nesu plnou zodpovědnost," konstatoval zase Zabriskie.

"Od jezdců týmu US Postal i dalších to chtělo obrovskou odvahu vystoupit a říct pravdu," citovala agentura DPA šéfa USADA Travise Tygarta.

Armstrongův arzenál: EPO, kortizon, testosteron atd.

Armstrong podle USADA v letech 1998 až 2010 systematicky dopoval a měl i propracovaný systém, jak se kontrolám vyhýbat a za pomocí lékařů doping načasovat. Agentura jej viní ze zneužívání například EPO, kortizonu, testosteronu či růstového hormonu HGH a z krevního dopingu. Měl k těmto praktikám také nabádat, ale i nutit týmové kolegy.

Zatímco Armstrong v minulosti argumentoval, že se podrobil pěti stovkám testů, USADA to zpochybnila a odhadla počet zhruba na polovinu. Kromě toho píše i o pozitivních výsledcích na EPO, přičemž při závodu Kolem Švýcarska se prý Armstrongovi podařilo jeden takový i s pomocí UCI ututlat. V jiném případě měl zase Armstrongův týmový lékař Luis García del Moral "nepříznivé" výsledky zahladit dodatečným vyplněním falešného předpisu.

Centrální postavou je lékař přezdívaný "Dottore EPO"

Za centrální postavu dopingové mašinérie označila USADA italského lékaře Michele Ferrariho, známého jako "Dottore EPO", se kterým prý Armstrong spolupracoval po celou dobu kariéry. Obviněn byl i dlouholetý manažer Armstrongových týmů Johan Bruyneel.

Armstrong informace USADA oficiálně nekomentoval. Jednačtyřicetiletý Američan vždy užívání zakázaných prostředků popíral. V srpnu však oznámil, že nebude proti dopingovým obviněním bojovat a USADA mu obratem odebrala všechny jeho dosažené výsledky včetně triumfů na Tour de France z let 1999 až 2005. Po loňském konci s cyklistikou se věnuje triatlonu.

 

Právě se děje

Další zprávy