Vítková je krůček od superformy. Zbraň jí lepili osm hodin. Překvapí Češky útokem na medaili?

Aleš Vávra Aleš Vávra
22. 2. 2018 8:01
Biatlonové závody na olympijských hrách v Pchjongčchangu mají před sebou poslední dvě položky. Ve čtvrtek se o cenné kovy utkají ženské štafety.
Veronika Vítková.
Veronika Vítková. | Foto: Reuters

Pchjongčchang - Ústup českého biatlonu z čelných pozic štafetových závodů je něčím, co se nedá popřít.

Medailové úspěchy mixu zůstaly na olympiádě v Jižní Koreji živé jen prostřednictvím vzpomínek a v podobné pozici jsou jak ryze ženský, tak i mužský tým. Pod pěti kruhy mohou jen překvapit.

Už před úterní smíšenou štafetou se ovšem šéftrenér Ondřej Rybář nechal slyšet, že reprezentace nepřestává toužit po návratu na vrchol. Jako první se o šanci poperou biatlonistky. Složení štafety bude očekávané. Totožné jako ve všech třech dosavadních kláních sezony. 

Eva Puskarčíková, Jessica Jislová, Markéta Davidová a Veronika Vítková. To je čtveřice vyvolených.

Je logické, že k úspěchu bude potřeba spolehlivého výkonu každé závodnice. Nicméně největší očekávání vzbuzuje finišmanka. Vítková, bronzová medailistka ze sprintu, totiž v úterý na svém úseku běžecky explodovala.

Po problémech se zády nebylo ani památky, Češka letěla jako o závod a pochvalovala si vlastní fyzické rozpoložení. Podobný výkon by ve čtvrtek mohl být rozdílový. K superformě nejzkušenější české biatlonistce schází už jen stoprocentní střelba. O té jsou štafetové závody především.

Dobrá zpráva zní: Vítková bude mít k dispozici svou zbraň, byť složitě slepovanou.

A je zase celá👏😊👍takže na zítřek žádný stres😊

Příspěvek sdílený Veronika Vitkova (@verca.vitkova),

Po kolizi s Američankou Susan Dunkleeovou se malorážka nejlepší Češky rozbila na tři kusy a její oprava si celkem vyžádala neuvěřitelných osm hodin práce. Ve středu už s ní Vítková trénovala a nevypozorovala žádný problém.

Klíčová otázka se vnáší ve zrádném jihokorejském větru: Mohou české biatlonistky pomýšlet na medaili? Prognózy musí být opatrné. Češky letos skončily dvakrát šesté a jednou deváté. Na druhou stranu pole favoritek rozhodně nebude tak široké jako v úterý.

"U ženské i chlapské štafety jsou cíle stejné, tam je to do osmi, a co bude víc, bude bonus. Nemyslím si ale, že bychom neměli bojovat o vyšší příčky, budeme se snažit co nejlíp," řekl českým novinářům v Pchjongčchangu Rybář.

O změně sestavy nepřemýšlel ani vteřinu. Nikdo ze stabilního kvarteta v letošních štafetových závodech vyloženě nezklamal. Základní požadavek na vyrovnanost výkonů tedy vypadá reálně. Pokud se Češky vejdou do šesti dobíjení za celý závod, hypoteticky by měly mířit vysoko.

Vše k olympijským hrám v aplikaci Facebook Messenger

Facebook Messenger

Objednejte si zasílání zpráv přes aplikaci Facebook Messenger. Přihlaste se přes svůj účet na Facebooku, klikněte na tlačítko "Začněte" a vyberte si zpravodajství podle vaší preference.

Největšími favoritkami budou bezesporu Němky s jednou z hrdinek her Laurou Dahlmeierovou. K dispozici mají extra silný kádr a sebevědomí v letošní sezoně nabyté dvěma prvními a jedním druhým místem.

O jejich dlouhodobé dominanci nejlépe hovoří pohled do osmi posledních štafet Světového poháru. Sedm z nich německé biatlonistky ovládly a jednou skončily druhé.

To jistě znamená i velká očekávání spojená s tlakem, a tak bude zajímavé sledovat, jak jej Němky v olympijském závodu ustojí.

Pokud svou roli nezvládnou, vznikne ideální příležitost pro další týmy. Medaile bude bezpochyby cílem Francouzek, které vyhrály v lednu v Oberhofu, a Italek, jež zvládly skvěle poslední štafetu v Ruhpoldingu, kde dojely druhé.

Jiný cíl než medaili nemohou mít při své olympijské euforii Švédky v čele s olympijskou vítězkou Hannou Öbergovou. Reprezentantky "Tre Kronor" byly v lednu na německých štacích dvakrát třetí. Vysoko míří také Norky, ty ale mohou vzhledem ke své nevyzpytatelnosti stejně snadno vyhořet. Tak jako v Hochfilzenu i Oberhofu.

Štafetový závod žen začne ve čtvrtek ve 12:15 středoevropského času a zlaté medaile ze Soči v něm budou obhajovat biatlonistky z Ukrajiny. Klání můžete sledovat v on-line reportáži na Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 58 minutami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Portugalský parlament schválil eutanazii i asistovanou sebevraždu

Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou sebevraždu u smrtelně nemocných pacientů. Informovala o tom agentura AFP, podle které se závěrečné hlasování očekává do začátku léta. Zda zákony vstoupí poté brzy v platnost, není ale jasné. Výhrady k nim totiž vyjádřil prezident, který má právo veta. Poslanci jej však mohou přehlasovat.

Portugalský parlament, Shromáždění republiky, dnes debatoval o pěti podobných návrzích zákona, které legalizují eutanazii a asistovanou sebevraždu. Pohodlnou většinou nakonec schválil všech pět. Například zákon, který předložila vládní Socialistická strana (PS) premiéra Antónia Costy, podpořilo 127 poslanců, 86 jich bylo proti a deset se zdrželo. U ostatních norem byl poměr hlasů podobný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy